Aretha Franklin nie żyje

Aretha Franklin, "Królowa Soulu", jedna z najsłynniejszych wokalistek wszech czasów i ikona muzyki, zmarła w czwartek w wieku 76 lat, o czym poinformowała jej przedstawicielka, Gwendolyn Quinn. W poniedziałek media obiegła wiadomość, że artystka jest w bardzo ciężkim stanie i trafiła do szpitala w Detroit. Po trzech dniach Aretha Franklin przegrała walkę z rakiem trzustki, z którym zmagała się od ośmiu lat. Chociaż Aretha Franklin nigdy nie przyznała się do choroby, to wiadomo, że trójka jej rodzeństwa zmarła na raka, co potwierdza, że choroba może być genetyczna. Już w 2017 roku piosenkarka ogłosiła, że kończy karierę, choć rok później planowała jeszcze występy, które ostatecznie musiała odwołać ze względu na zły stan zdrowia. Ostatni koncert Arethy Franklin odbył się w listopadzie 2017 dla fundacji Eltona Johna wspierającej walkę z AIDS. Piosenkarka zaskoczyła wszystkich tym, że była bardzo chuda, co potwierdziło szereg spekulacji na temat stanu zdrowia piosenkarki.

Aretha Franklin: odeszła "Królowa Soulu"

Aretha Franklin ma na swoim koncie 18 nagród Grammy, a piosenki "I Say a Little Prayer" czy "(You Make Me Feel Like) A Natural Woman" na zawsze zostaną w naszych sercach. Piosenka Arethy Franklin "Respect" jest na piątym miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu "Rolling Stone". Jej odejście to nieodżałowana strata dla całego muzycznego świata, ale nie tylko. Aretha Franklin była nie tylko posiadaczką jednego z najpiękniejszych soulowych głosów w historii. Osiągając spektakularny sukces stała się również symbolem walki o prawa człowieka i ikoną kobiecych ruchów na rzecz równouprawnienia. Jako pierwsza ciemnoskóra kobieta trafiła do Rock And Roll Hall of Fame, a jej nazwisko otwiera prestiżową listę 100 najlepszych wokalistów wszech czasów magazynu "Rolling Stone".

Aretha Franklin biografia

Aretha Franklin dorastała w tradycji gospelowej, która stała się kluczowa dla jej charakterystycznej techniki śpiewu. Jej matka, Barbara Vernice Franklin, była pianistką i wokalistką, a ojciec, Clarence LaVaughan Franklin baptystycznym kaznodzieją i obrońcą praw człowieka. Od najmłodszych lat Aretha Franklin śpiewała gospel. Najpierw w Baptystycznym Kościele w Detroit, w którym nauczał jej ojciec, później w wieku 14 lat nagrała pierwszy gospelowy album „Songs of Faith”. Gdy miała 19 lat podpisała swój pierwszy kontrakt z wytwórnią CBS i zaczęła koncertować na środkowym wschodzie USA. Rozgłos przyniosły jej jednak piosenki jazzowe z elementami popu: „Operation Heartbreak”, „Won't Be Long”, „Rock-A-Bye Your Baby with a Dixie Melody” i „Runnin’ Out of Fools”.

Aretha Franklin kariera

Aretha Franklin stała się sławna w 1967 roku, kiedy wydała singiel "Respect", który był coverem króla soulu Otisa Reddinga. Brawurowe wykonanie znanej piosenki otworzyło jej drzwi do wielkiej kariery. Otrzymała za nią dwie nagrody Grammy i z miejsca okrzyknięto ją "Królową Soulu". Od tamtej pory aż 112 razy znalazła się na liście przebojów Billboard (w tym 17 razy na samym szczycie), ustanawiając tym samym rekord wśród wokalistek. Aretha Franklin ma na koncie ponad 75 milionów sprzedanych płyt i aż 18 statuetek Grammy. Wystąpiła w kilku filmach, między innymi "The Blues Brothers" z lat 80. oraz jego nowszej kontynuacji. W 2005 roku została odznaczona przez prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a W. Busha Prezydenckim Medalem Wolności, który jest najwyższym cywilnym odznaczeniem w USA. W styczniu 2009 wystąpiła podczas inauguracji pierwszego czarnoskórego prezydenta USA, Baracka Obamy. 

Aretha Franklin a prawa człowieka

Aretha Franklin była kimś więcej niż tylko utalentowaną wokalistką z mocnym jak dzwon, czterooktawowym głosem. Jej piosenki były odbierane jako społeczne i polityczne manifesty w walce o równouprawnienie i prawa człowieka Afroamerykanów. W swoim kontrakcie z wytwórnią Aretha Franklin miała ponoć zastrzeżony punkt, że nigdy nie wystąpi przed publicznością poddaną segregacji. Wokalistka często podkreślała też feministyczną i wolnościową wymowę swoich piosenek.

Mamy moc. Jesteśmy zaradne. Kobiety absolutnie zasługują na szacunek. Tymczasem kobiety, dzieci oraz starsi ludzie to trzy najmniej szanowane grupy w naszym społeczeństwie – powiedziała kiedyś w jednym z wywiadów.

Dla nas Aretha Franklin na zawsze pozostanie nie tylko Królową Soulu, ale również symbolem walki o prawa mniejszości. A jej piosenki, które adresują kobiecą solidarność i siłę będziemy mieć zawsze w sercu.