Nowe prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej: wprowadzono przełomowe zmiany?

Kobiety w Arabii Saudyjskiej otrzymały nowe prawa w aż trzech ważnych sferach: podróżowania, rejestrowania zmian statusu rodzinnego oraz podejmowania pracy. To kolejny ważny krok na drodze do wyrównania pozycji obu płci w tym kraju. Zaczęło się w ubiegłym roku, kiedy Saudyjki zyskały możliwość prowadzenia pojazdów oraz zasiadania na trybunach podczas meczów piłkarskich.

Dzięki najnowszym zmianom w prawie każdy obywatel Arabii Saudyjskiej będzie mógł samodzielnie złożyć wniosek o wydanie paszportu. Osoby powyżej 21. roku życia będą mogły wyjechać za granicę bez zgody opiekuna. Oznacza to, że Saudyjki wreszcie nie będą potrzebowały pozwolenia męskiego członka rodziny na odbycie jakiejkolwiek zagranicznej podróży. 

Od teraz kobiety w Arabii Saudyjskiej mają też prawo zarejestrować narodziny dziecka, małżeństwo i rozwód. Mogą również odbierać oficjalne urzędowe pisma oraz zostać opiekunem nieletnich dzieci. 

Ostatnią kwestią, którą objęły królewskie dekrety jest prawo do pracy, które uzyskali wszyscy bez względu na niepełnosprawność, wiek oraz płeć. To ważny krok w stronę zapewnienia Saudyjkom perspektyw na niezależność finansową od mężów czy ojców. 

Nowe prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej: książę Muhammad ibn Salman modernizuje kraj

Nowe prawa Saudyjki zawdzięczają nie tylko presji ze strony środowiska międzynarodowego, ale także postawie 33-letniego księcia Muhammada ibn Salmana. Odkąd Salman w 2017 roku został ogłoszony następcą tronu – w państwie zaczął się proces modernizacji. Aktualnie książę skupia w swoich rękach niemal całą władzę, możemy być więc pewni wszystkie zachodzące zmiany wyszły z jego inicjatywy lub mają jego pełną aprobatę.

Mówi się o nim, że jest technokratą, czyli człowiekiem wierzącym w pragmatyczne i eksperckie zarządzanie. Za cel stawia sobie unowocześnienie i umocnienie infrastruktury kraju na tyle, aby nie był aż tak mocno uzależniony od ropy naftowej. Kobiety najbardziej cieszy jednak fakt, że książę otwarcie nawołuje do powrotu do umiarkowanego islamu

Trzeba jednak dodać, że Salman posiada także drugie, dużo mroczniejsze oblicze. Pokazał je w ubiegłym roku, kiedy świat obiegła informacja o zaginięciu saudyjskiego dziennikarza, Dżamala Chaszukdżiego, który krytykował działania księcia. Mimo ucieczki z kraju nie udało mu się uratować życia. Najprawdopodobniej został zamordowany w saudyjskim konsulacie w Stambule.

Nowe prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej: opinia pierwszej kobiety ambasador tego kraju 

Nowe prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej ucieszyły księżną Reema bint Bandar al-Saud, czyli pierwszą w historii tego państwa, kobietę na stanowisku ambasadora. Posadę w ambasadzie w USA uzyskała w lutym tego roku, co środowisko międzynarodowe odebrało jako znak, że kraj ten może w kiedyś otworzyć się na obecność kobiet w rządzie.

Zobacz też: Kobieta po raz pierwszy została ambasadorem Arabii Saudyjskiej

Bandar al-Saud na swoim profilu na Twitterze umieściła post, w którym napisała:

Te nowe regulacje tworzą historię. Wzywają do równego zaangażowania kobiet i mężczyzn w naszym społeczeństwie. Jest to całościowe podejście do równości płci, które niewątpliwie wprowadzi rzeczywistą zmianę dla saudyjskich kobiet. 

Czy uważacie, że nowo prawo Arabii Saudyjskiej to krok do równouprawnienia Saudyjek w przyszłości?