Na wstępie wypada zaznaczyć, że pogodę na smartfonie można sprawdzić nawet bez dedykowanej aplikacji. Wystarczy wpisać frazę ,,pogoda na dziś" w polu wyszukiwania Google i gotowe. Mało tego, preinstalowany na smartfonach z systemem Android Asystent Google poda nam aktualną prognozę bez konieczności wpisywania tekstu. Trzeba tylko zapytać go o to, wcześniej wypowiadając frazę ,,OK Google". Nie zmienia to faktu, że warto zainstalować dedykowany program, zwłaszcza taki, który korzysta z najdokładniejszych prognoz. Poniżej przedstawiamy listę aplikacji, które naszym zdaniem zasługują na największą uwagę.

Aplikacja z pogodą, która się sprawdza - AccuWeather

Zaczynamy od aplikacji, która w swojej kategorii należy do najpopularniejszych na świecie. Zgadza się, mowa o AccuWeather. W samym sklepie Google Play ten program pobrano ponad 50 mln razy, a nie można nie wspomnieć, że jest też dostępny na smartfonach sygnowanych przez Apple. To mówi samo za siebie.

Co przemawia za AccuWeather? Przede wszystkim sprawdzalność. Podawane prognozy należy uznać za wiarygodne, a nie można nie docenić także ich szczegółowości. Użytkownicy mogą przeglądać przewidywania godzinowe, dzienne, kilkudniowe lub dłuższe. O tym, jak bardzo dokładne informacje podaje AccuWeather, najlepiej świadczy fakt, że ta agencja meteorologiczna działa od 1962 roku i charakteryzuje się największym zasięgiem. Żadna inne źródło informacji pogodowych, światowe lub prywatne, nie może poszczycić się tak dużym zasięgiem. 

Właśnie, źródło - AccuWeather jest największym dostawcą danych dla studiów deweloperskich tworzących własne aplikacje pogodowe. Jeżeli na swoim smartfonie masz już zainstalowany taki program, jest bardzo prawdopodobne, że korzysta on z danych dostarczonych właśnie przez ten podmiot. 

Co przemawia za samą aplikacją? Przede wszystkim estetyczny i czytelny widżet, który można zainstalować na ekranie głównym urządzenia. Dzięki temu użytkownik ma podgląd danych pogodowych za każdym razem, gdy odblokuje telefon. Informacje mogą być też widoczne na pasku powiadomień. Aplikacja ostrzeże nas przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi i przed zagrożeniami wynikającymi z prognozowanych zmian. 

Aplikacja pogodowa - Today Weather

Kolejna ciekawa aplikacja w naszym zestawieniu to Today Weather. Na jej korzyść przemawia przede wszystkim wysoka sprawdzalność prognoz, czyli to, co w tego typu programie jest najistotniejsze. Today Weather jest zsynchronizowana z wieloma źródłami danych, w tym z AccuWeather, National Weather Service, Foreca, Dark Sky, Here, Open Weather Map i Weatherbit.

Dokładność to jednak jeszcze nie wszystko, bo trudno jest znaleźć inną równie atrakcyjną pod względem wizualnym aplikację pogodową. W interfejsie znajdziemy zjawiskowo piękne zdjęcia krajobrazów i zjawisk atmosferycznych, które zmieniają się nie tylko stosownie do aktualnie panującej pogody, ale i pory dnia. Na uwagę zasługują też szczegółowe dane. Poza temperaturą (rzeczywistą i odczuwalną), program wyświetla też informacje o promieniowaniu UV, czystości powietrza, punkcie rosy, widoczności, wilgotności, ciśnieniu atmosferycznym i o prędkości oraz kierunku wiatru. Nie zabrakło też systemu alarmowania użytkownika i praktycznego widżetu. 

Zobacz także:

Pogoda w aplikacji - Pogoda na żywo

Kolejna aplikacja w naszym zestawieniu - Pogoda na żywo - dostępna jest w dwóch wersjach - darmowej i płatnej. W pierwszym przypadku otrzymujemy narzędzie, które doskonale wywiązuje się ze swojej podstawowej funkcji, jednak bardziej zaawansowane opcje będą zablokowane, a w prognozie pojawią się reklamy. Chcąc korzystać ze wszystkich funkcji i przeglądać informacje bez treści reklamowych,  trzeba wykupić subskrypcję. Każdy zainteresowany może skorzystać z darmowego okresu próbnego.

Aplikacja Pogoda na żywo należy do najbardziej dopracowanych. Niezwykle atrakcyjny wizualnie, ale wciąż czytelny i przejrzysty widżet na bieżąco wyświetla wszystkie niezbędne i aktualne dane. W bardziej szczegółowych opcjach znajdziemy informacje na temat prognozy godzinowej i tygodniowej, wschodu i zachodu słońca, fazy księżyca, promieniowania UV, kierunku i siły wiatru, widoczności, wilgotności i ciśnienia, a nawet na temat huraganów. Artyści z całą pewnością docenią dane o złotej i niebieskiej godzinie. 

Najlepsza aplikacja pogodowa: Pogoda & Radar – pylenie

Szukając najlepszej aplikacji pogodowej na telefon czasami warto kierować się opiniami. Pogoda & Radar jest dostępna w ponad 27 językach. Zapewnia łatwy i wygodny dostęp do najlepszych prognoz, alertów, wskaźnika smogu czy interaktywnego radaru meteorologicznego. Jakie są jej najważniejsze funkcje?

  • Prognoza na najbliższe 90 minut,
  • 24-godzinne archiwum zmian, 
  • Temperatura wody w morzy i jeziorach, 
  • Stan jakości i zanieczyszczenia powietrza,
  • Szczegółowa prognoza pogody w odstępach godzinnych i dziennych. 

Darmowa wersja aplikacji jest niezwykle dokładna i zapewnia szczegółowe informacje dotyczące zmian pogodowych. W sklepie ma ponad 78 tysięcy ocen z czego znaczna większość bardzo pozytywnych. Dzięki informacjom dotyczącym indeksu UV czy temperatury wody, aplikacja będzie niezwykle pomocna nie tylko na co dzień, ale przede wszystkim na wakacyjnych wyjazdach. 

Aplikacja z pogodą - Meteo ICM

Nasza kolejna propozycja to prawdziwy kombajn meteorologiczny. Meteo ICM obejmuje dane wyłącznie z terenu Polski, nie oferuje widżetu ani żadnych graficznych upiększeń. Dlaczego zatem ta aplikacja znalazła się w naszym zestawieniu? Ponieważ jest to najbardziej precyzyjne ze wszystkich narzędzi do określania zbliżających się zjawisk meteorologicznych.

Meteo ICM to numeryczna prognoza pogody, która dane pochodzące z Uniwersytetu Warszawskiego wyświetla w formie meteogramów z serwisu meteo.pl. Użytkownik może analizować temperaturę, wilgotność powietrza, opady, ciśnienie, zachmurzenie i wiele innych istotnych danych. Początkowo ilość i forma wykresu mogą wydać się przytłaczające, ale już po kilku minutach obcowania z aplikacją wszystko staje się jasne, proste i przejrzyste.

Co istotne, jako jedna z nielicznych darmowych aplikacji tego typu, Meto ICM jest całkowicie wolna od reklam. Jak podkreśla sam twórca, nie jest to projekt komercyjny.  

Sprawdź także: Aplikacja zdrowe zakupy: dzięki niej staniesz się ekspertem od kupowania zdrowej żywności

Aplikacja z pogodą - Monitor burz

Na koniec zostawiliśmy aplikację, którą powinna zainstalować każda osoba wybierająca się w góry lub do lasu, ale nie tylko, bo Monitor Burz przyda się też w każdej codziennej sytuacji. 

Jak wskazuje na to sama nazwa, ta propozycja skupia się wyłącznie na jednym zjawisku pogodowym. Nie znajdziemy tu danych, które oferują wcześniej wymienione programy. Otrzymujemy za to niezwykle precyzyjne narzędzie, które pozwoli nam dokładnie określić miejsce występowania wyładowań atmosferycznych i kierunek w jakim się przemieszczają.

Użytkownicy mogą korzystać z nanoszonych na mapę informacji graficznych, dostępne są też zdjęcia satelitarne obrazujące ruch frontów burzowych w czasie rzeczywistym. Nie zabrakło też powiadomień o wyładowaniach w promieniu ustalonym w przez użytkownika w ustawieniach aplikacji. System alarmowy działa bezbłędnie i zawsze na czas ostrzega o zagrożeniu. Może okazać się to niezwykle pomocne, zwłaszcza podczas wędrówek górskimi szlakami, gdzie zmiana pogody może stanowić poważne niebezpieczeństwo. Dane pobierane są z wielu czołowych serwisów meteorologicznych, w tym z AccuWeather, Sat 24, Łowcy Burz, Estofex i Blitzortung. Co istotne, to użytkownik aplikacji decyduje o tym, którego dostawcę informacji obdarzy zaufaniem. 

To Cię również zainteresuje: Aplikacje i skład kosmetyków: ściągnij aplikację, która podpowie ci, jakich składników w kosmetykach powinnaś unikać