Możliwość dobudowania dodatkowej przestrzeni nawet w niewielkim mieszkaniu brzmi jak marzenie. Z antresolą to marzenie może stać się rzeczywistością. Sprawdźcie jak dobrać antresolę, ile może kosztować i jakie warunki musi spełniać mieszkanie, aby ją zbudować. 

Jak wygląda antresola?

Antresola to po prostu górna część pomieszczenia, która znajduje się nad jego stropem i jest mniejsza niż powierzchnia tego pomieszczenia oraz niezamknięta od jego strony przegrodami budowlanymi, czyli ścianami.

W mieszkaniach i domach antresola pełni rozmaite funkcje – najczęściej sypialni gospodarzy albo gości, miejsca do pracy czy wypoczynku, dodatkowego metrażu w pokoju dziecięcym ale także garderoby lub biblioteczki domowej. Idealnie nadaje się do powiększenia przestrzeni w budynkach o wysokich kondygnacjach, a także w przypadku niewygodnych, dość ostrych skosów, które nie pozwalają na wybudowanie typowego piętra.

Antresola: wysokość mieszkania

Pełnowymiarowa antresola, która zagwarantuje nam zachowanie pozycji stojącej i wygodne przemieszczanie, powinna mieć w myśl przepisów przynajmniej 2,2 m wysokości (lub 1,9 m przy skośnym stropie). Dodając do tego wymiaru kolejne 2,2 m pod spodem i co najmniej 20 cm grubości stropu, otrzymujemy minimalną wysokość kondygnacji 4,6 m (lub 4,3 m przy stropie skośnym). Tak wysokie są mieszkania w starym budownictwie lub niektórych domach jednorodzinnych. Jeśli zamieszkujemy takie lokum, możemy nadać antresoli niemal dowolne przeznaczenie.

Na szczęście również mniejsza wysokość nie stanowi przeszkody dla zabudowania antresoli. Jeśli przeznaczymy ją na miejsce do spania, wystarczy 1,2 m nad antresolą, a więc kondygnacja 3,6 metrowa. Zapewni ona swobodne poruszanie pod antresolą i wystarczającą przestrzeń sypialnianą na niej.

Jeśli nasze mieszkanie mieści się w budynku nowszym, najczęściej jego wysokość to około 2,5 m. Czy również wtedy mamy szansę na antresolę? Klasycznej nie wybudujemy na pewno, ale możemy zastanowić się nad zakupem gotowego lub robionego na wymiar mebla, dzięki któremu zaoszczędzimy nieco przestrzeni.

Antresola: stalowa czy drewniana?

Antresole powstające w domach jednorodzinnych na etapie projektu są zwykle posadowione na solidnym stropie, który tak naprawdę stanowić może odrębne piętro, a niezabudowanie na nich ścianek jest jedynie kwestią wyboru architekta czy inwestora.

Zobacz także:

Inaczej wygląda zabudowa antresoli w mieszkaniu. Jeśli wysokość lokalu na to pozwala, możemy oczywiście wyposażyć przestrzeń w antresolę na legarach kotwionych w ścianach budynku, albo oprzeć ją częściowo lub w całości na pionowych podporach. Taką antresolę zwykle wykonuje się z drewna lub stali.

Decydując się na jedno z tych rozwiązań, kierujemy się zwykle własnym gustem oraz dopasowaniem stylistycznym antresoli do pozostałej części mieszkania. W większości przypadków kryteria te są wystarczające.

Ile kosztuje antresola?

Jeśli chcemy wykonać antresolę opartą na legarach i podporach, trudno będzie nam określić koszt takiego przedsięwzięcia w przeliczeniu np. na metr kwadratowy. Dzieje się tak dlatego, że każde konkretne rozwiązanie wymaga indywidualnego podejścia, a także doboru materiałów, oceny zakresu robót i ingerencji w stan istniejący lokalu oraz budynku.

Indywidualna wycena architekta. Chcąc zabudować antresolę w mieszkaniu, warto zwrócić się z tym do architekta, który po zapoznaniu się z naszymi oczekiwaniami i po dokonaniu oględzin mieszkania, z pewnością poda przybliżony koszt takiego przedsięwzięcia.

Trzeba pamiętać, że antresola, mimo że nie stanowi w myśl Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie odrębnego pomieszczenia, obciąża konstrukcję budynku. Architekt wskaże, kogo trzeba poinformować i w jaki sposób o zamiarze budowy antresoli w naszym mieszkaniu.

Decydując się na takie przedsięwzięcie, każdy inwestor chce również wiedzieć, czy antresola wlicza się do powierzchni użytkowej budynku lub lokalu, czy też nie? Niestety, odpowiedź na to pytanie jest nieokreślona ze względu na niespójność obowiązujących przepisów. Okazuje się, że w myśl przytoczonego wyżej rozporządzenia, antresolę należy wliczyć do powierzchni użytkowej (mówi o tym wyraźnie dalsza jego część). Natomiast ustawy z zakresu geodezji oraz ochrony praw lokatorów wskazują, że antresola do powierzchni użytkowej się nie wlicza.

Budowa antresoli jest więc zamierzeniem, które trzeba zaplanować i przemyśleć, a także ocenić jego opłacalność ekonomiczną. O ile w mieszkaniach wysokich z pewnością warto zainwestować w antresolę, ponieważ jej zabudowa może znacznie zwiększyć naszą przestrzeń mieszkalną, o tyle w niższych lokalach być może lepiej rozpatrzyć kupno gotowego, bądź robionego na wymiar mebla pełniącego funkcję antresoli.

Sypialnia – antresola w formie łóżka. Największą powierzchnię w sypialni czy pokoju dziecięcym zabiera łóżko. Nie sposób przy tym wykorzystać przestrzeń nad nim, dlatego wzniesienie go wysoko i umieszczenie poniżej innych sprzętów jest doskonałym pomysłem. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, możemy skorzystać z gotowych mebli, lub zamówić je na wymiar. W przypadku takiej antresoli dużo łatwiej określić również jej koszty. Pojedyncze łóżko dziecięce o długości 180 cm kupić można już w cenie około 600 zł, dłuższe, pełnowymiarowe łóżko pojedyncze 90 x 200 kosztuje przynajmniej 900 zł, a za łóżko dwuosobowe, robione na wymiar zapłacić musimy przynajmniej 2500 zł. Do każdej sypialnianej antresoli doliczyć musimy koszt materaca.

Jak urządzić antresolę?

Przeznaczenie antresoli uzależnione jest w dużej mierze od jej wysokości – jeśli wynosi ona przynajmniej 2 metry, można urządzić na niej zarówno sypialnię, jak i pokój do pracy czy wypoczynku. W przypadku wysokości mniejszych najczęściej przeznacza się antresolę na miejsce do spania.

Układ i wielkość pomieszczenia wpływa na kształt i rozmiary antresoli. Wielkość oraz ostateczny kształt antresoli zależy od pomieszczenia, w którym została zabudowana. Jeśli pokój jest wąski i długi, antresola również nie będzie szeroka, choć projektując ją na planie kwadratu, z pewnością optycznie poprawimy proporcje całego wnętrza. Warto pamiętać o tym, że na każdą antresolę prowadzą schody. Jeśli pomieszczenie, w którym powstanie antresola jest niewielkie, musimy dobrze zastanowić się nad tym, jak zrobić schody na antresolę tak, żeby nie zabierały zbyt dużo miejsca i nie przytłaczały wizualnie całego pokoju. Na niewielkich przestrzeniach lepsze niż młynarskie czy nawet kacze schody będą delikatne drabinki.

Niezbędne zabezpieczenia. Nie wolno zapominać, że antresola, nawet niewysoka, stanowi potencjalne niebezpieczeństwo upadku. Należy więc bezwzględnie wyposażyć ją w barierki. Jeśli w mieszkaniu przebywają na co dzień wyłącznie dorosłe osoby lub młodzież, barierki mogą mieć niemal dowolną formę. Jeżeli na antresoli bawią się małe dzieci, trzeba ją zabezpieczyć w sposób, który nie pozwoli im przedostać się poza i ponad barierki. Schody muszą być zabezpieczone zarówno na dole, jak i na samej antresoli.

Oświetlenie antresoli. Jeśli nasza antresola została zaprojektowana przez architekta, z pewnością wyposażona jest w odpowiednie oświetlenie, podobnie jak prowadzące na nią schody. Jeżeli jednak zamówiliśmy mebel-antresolę na wymiar, sami musimy zadbać zarówno o odpowiednią ilość światła na niej, jak i dobre oświetlenie drabinki.