Karl Lagerfeld nazwał ją „najpiękniejszą Polką na świecie”. Nic dziwnego, bo Anja Rubik to Polka o prawdziwe słowiańskiej naturze. W jej przypadku uroda to nie wszystko. Anja to nie tylko supermodelka, to przede wszystkim kobieta, która nie boi się wyzwań.

Anja Rubik urodziła się w Rzeszowie, ale dorastała w podróży, ponieważ rodzice, pracując jako weterynarze, często zmieniali miejsce zamieszkania. Podobno w wieku 7 lat oświadczyła rodzicom, że chciałaby zapisać się do szkoły modelek. Fascynowała ją kariera Lindy Evangelista, w kółko oglądała teledyski George’a Michaela. Karierę modelki zaczęła w wieku 15 lat. Pierwszy raz przeszła po wybiegu w Mediolanie.

W wieku 18 lat przeniosła się do Paryża, gdzie zdała maturę w brytyjskiej szkole. Początki nie były jednak łatwe. Samodzielne utrzymywanie się, praca i castingi w każdy weekend były dla Anji prawdziwą szkołą życia. Opłacało się. Momentem przełomowym był casting do kampanii perfum Chloe, na który Anja trafiła przypadkowo. Po uzyskaniu dokumentu dojrzałości przeniosła się do Nowego Jorku, a jej kariera nabrała tempa.

Dziś Anja Rubik należy do czołowych światowych agencji modelek: Next, Modelwerk i D’Vision. Uczestniczyła w kampaniach reklamowych marek: Valentino, Versace, Dior, Dolce & Gabbana, Chanel, Gucci czy Apart. W 2009, 2010 i 2011 roku wystąpiła na pokazach Victoria’s Secret. Pojawiała się na wybiegach największych projektantów i domów mody: Ralph Lauren, Yves Saint Laurent, Carolina Herrera czy Marc Jacobs. Znalazła się na okładkach magazynów „Vogue”, „Elle”, „Glamour”, „Gala” czy „W Magazine”.

Anja Rubik to nie tylko modelka. W 2010 roku zaprojektowała kolekcję butów i torebek dla marki Quazi. Jest również dyrektorem artystycznym kwartalnika o modzie „25 magazine”. Stworzyła również kolekc​ję dla Mohito. Dwa lata temu zaprezentowała autorski zapach „Original”, który powstał we współpracy z marką Inglot. Anja Rubik prowadziła również dwie edycje programu „Project Runway”.

Życie prywatne

Anja Rubik 16 lipca 2011 roku pośubiła Sashę Knezevicia, modela serbskiego pochodzenia. Para chętnie podejmowała wspólną pracę, chociażby dla marki Apart. Niestety pod koniec października ubiegłego roku oficjalnie ogłosili swoją separację. Supermodelka zapewniła jednak, że para nie myśli jeszcze o rozwodzie i chce spróbować pracować nad swoim związkiem. W międzyczasie modelka podróżuje i wciąż podejmuje kolejne wyzwania. Od niedawna mamy okazję oglądać ja w teledysku Mary Komasy, a zaledwie kilka dni temu pojawiła się na gali fundacji Make A Wish w Nowym Jorku. Anja Rubik chętnie udziela się społecznie - niedawno dołączyła do osób, które nie zgadzają się z projektem zmian w polskiej ustawie aborcyjnej. 

Zobacz także:

Dziś Anja Rubik kończy 33 lata. Zobaczcie jak się zmieniała!