Anja Rubik nago na plaży: dlaczego rozebrała?

Anja Rubik znana jest ze swojego zaangażowania w sprawy społeczne. Na swoich mediach społecznościowych regularnie apeluje w istotnych społecznie sprawach, jak aborcja i prawa reprodukcyjne kobiet, strajk nauczycieli czy tolerancja dla lgbt. Z tym ostatnim związany był zresztą jej głośny projekt „sexed.pl”, poświęcony edukacji seksualnej. Tym razem nie było inaczej. Nagie zdjęcia wrzucone do sieci również są częścią jej społecznej działalności i pretekstem, by zabrać głos w ważnej sprawie. Dlaczego Anja zdecydowała się rozebrać? Gwiazda chciała zwrócić uwagę na temat, który jest dziś jednym z największych problemów ludzkości, tj. na szkodliwą działalność człowieka, która doprowadziła do kryzysu klimatycznego. W tym celu wzięła Rubik udział w odważnej, gdzie pozuje ubrana wyłącznie w… plastikowe odpady!

Rubik: Apel w ważnej sprawie

By zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia plastikiem, Rubik opublikowała zdjęcia z nietypowej sesji, gdzie pozuje zupełnie nago. Wszystkie zdjęcia są jednak opatrzone obszernymi komentarzami, w których Rubik opowiada o problemie nadmiernego zużycia plastiku przez człowieka i zanieczyszczenia nim naszego środowiska. Mówi też wiele o tym jak sama radzi sobie z tym problemem i jak stara się być eko i żyć w sposób jak najmniej inwazyjny dla naszej planety.

Kupuję TYLKO to, czego naprawdę potrzebuję i co kocham, i pływam nago jak tylko mogę, ponieważ stroje kąpielowe posiadają w sobie maleńkie kawałki plastiku zwane mikrowłóknami - pisze Rubik.

Anja, wspominając o pływaniu nago, zwraca tak naprawdę uwagę na bardzo istotną kwestię mikroplastiku. Czym jest mikroplastik? To problem, o którym niewiele z nas wie. Teoretycznie mikroplastik to każdy plastik, tylko że w wersji mikro. Problem jest jednak taki, że znajdziemy go nie tylko w morzach i oceanach, ale także wewnątrz różnych organizmów, w tym... nas samych! Badania pokazują, że mikroplastik można wykryć nawet u noworodków, gdyż znajduje się on w krwi, a następnie mleku matki. Powstaje zatem pytanie jak daleko poszliśmy w rozwoju cywilizacji, by doprowadzić do sytuacji, gdzie dzieci rodzą się mając w sobie od pierwszych dni ciało obce, które zanieczyszcza ich naturalną gospodarkę.

"Trochę przyzwoitości": hejt na Rubik w internecie

Naszym zdaniem takie akcje są ogromną wartością. Kształtują świadomość społeczną i otwierają przestrzeń w debacie publicznej, by rozmawiać o tym jak możemy minimalizować skutki katastrofy klimatycznej, którą sprowadziliśmy na siebie latami bezmyślnej i agresywnej eksploatacji naszej planety. W sieci nie było się jednak bez negatywnych komentarzy. "Troszkę przyzwoitości, pewne sprawy można przedstawiać w inny sposób", "okropne zdjęcia" - pod zdjęciami Anji pojawiła się lawina takich komentarzy.

"Mi też nie podoba się takie epatowanie nagości... równie dobrze mogłaś być ubrana w plastik tak, aby nie było widać pewnych części ciała... no ale faktem jest, że goła dupa przyciągnie większą uwagę." - napisał jeden z internautów pod postem Anji.

O ile rozumiemy, że estetyka zdjęć to kwestia indywidualna, to poziom tych komentarzy pozostawia wiele do życzenia. Nie mówiąc już o tym, że naszym zdaniem Anja prezentuje się na zdjęciach pięknie i subtelnie, a w samym fotografiach nie ma nic wulgarnego czy nieprzyzwoitego. Tak, pokazuje się nago - jednak po pierwsze, robi to w słusznej sprawie, by nagłośnić palący problem, a dwa: czy nie tak właśnie naturalnie wszyscy wyglądamy? Pora oswoić się ze swoimi ciałami i nagością, a przede wszystkim: pora zacząć mówić o kryzysie klimatycznym i działać!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

It’s summer, you are on the beach, you see a plastic bottle, bag, any plastic element or some sort of trash, maybe a  cigarette bud  PICK IT UP !! The pieces you do pick up won’t kill an ANIMAL and can’t break up further into micro plastics! For the cynics - yes this will not solve the plastic ocean pollution problem - BUT - better than doing nothing and could save an animals life!  It will also change the way we perceive plastic trash and impact others ! Take pictures of the trash that you see on beaches and that you have collected! Post it! Show the world you care !!!! All plastics used in the images have been collected same day as part of a @parley.tv beach clean up! #parley #plasticpollution #oceans PH @vavaribeiro

A post shared by Anja Rubik (@anja_rubik) on Aug 9, 2019 at 5:40am PDT