Anioł Stróż: kim jest?

Anioł Stróż to duchowy przewodnik, który prowadzi nas przez życie. Każdy z nas ma takiego opiekuna, chociaż nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę. Ciężko uwierzyć w coś, czego nie widzimy i nie możemy dotknąć. Ale za to możemy poczuć i odczytywać znaki, które Anioł Stróż nam wysyła.

Anioły komunikują się z nami za pomocą symboli i znaków. Początkowo możemy ich nie zauważać, ale kiedy zgłębimy wiedzę o aniołach, wszystko zacznie nam się składać i nagle uświadomimy sobie, że rzeczywiście są to znaki od Anioła Stróża.

Anioł Stróż w niektórych sytuacjach jako pierwszy może się do nas odezwać. Dlaczego? Żeby zaznaczyć swoją obecność i dać nam do zrozumienia, że w trudnych sytuacjach nie jesteśmy sami. Czy jesteśmy w stanie to zauważyć, jeśli aniołów nie widać? Oczywiście, wówczas Anioł Stróż wysyła anielskie znaki, które jasno mówią, że jest obok nas.

O co można prosić Anioła Stróża?

Anioła Stróża możemy prosić między innymi o:

 • radę, 
 • pomoc,
 • wsparcie w trudnej sytuacji,
 • wsparcie, kiedy musimy podjąć ważną decyzję,
 • modlitwę,
 • ochronę,
 • opiekę,
 • znak, który jest nam potrzebny, żeby zrozumieć, że nie jesteśmy sami.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Znaki od Anioła Stróża

Jest kilka charakterystycznych znaków, jakie nasz Anioł Stróż nam wysyła.

 • Pióra - Zdarzyło ci się znaleźć na swojej drodze pióro? A może widziałaś, jak pióro unosiło się w powietrzu i przypadkowo wylądowało na twoim ramieniu? Jeśli przeszłaś obok niego obojętnie, to wiedz, że właśnie w ten sposób Anioł Stróż się z nami komunikuje i przypomina nam o swojej obecności. „Pióro to bezpieczny i delikatny sposób dla twoich aniołów, aby pokazać ci, że są z tobą. Jest to jeden z najczęstszych znaków anioła" - pisze Jacky Newcomb, Do You Know Your Guardian Angel.
 • Chmury - Kiedyś jako dziecko często obserwowało się chmury na niebie leżąc na zielonej trawie. Dzisiaj patrzymy się w komórki. Właśnie dlatego nie dostrzegamy anielskich znaków na niebie. Jeśli spojrzysz w niebo i zobaczysz chmurę, która kształtem przypomina anioła, to od dzisiaj będziesz wiedzieć, co to oznacza.
 • Światło, a raczej niewyjaśnione błyski światła. Mogą to być kule świetlne, błyski, które nagle migną w zasięgu naszego wzroku, promień świetlny przenikający pośród drzew. Wiedz, że właśnie twój Anioł Stróż przebywa obok ciebie, chce cię wesprzeć na duchu i przesyła ci swoją energię i ciepło.
 • Dzwonienie w uszach. "Miałam bardzo trudny dzień, ponieważ zeznawałam w sądzie. Stres osiągnął poziom, jakiego w życiu nie doświadczyłam. W pewnym momencie usłyszałam dzwonienie w uszach. Myślałam, że źle ze mną. Wszystko poszło po mojej myśli i dałam radę. Następnego dnia przeczytałam o anielskich znakach, w tym o dzwonieniu w uszach. Już wiem, że mój Anioł Stróż był wtedy przy mnie" - relacjonuje nasza czytelniczka.
 • Monety - "Był czas, kiedy na swojej drodze znajdowałam drobne monety. Czy to idąc chodnikiem, w sklepie, w windzie, w płaszczu. Czy to nie dziwny zbieg okoliczności? Po jakimś czasie natknęłam się na artykuł o znakach od Anioła Stróża. Dzisiaj już ich nie bagatelizuję" - zwierza się inna z naszych czytelniczek.
 • Anielską muzyka. Zdarza ci się, że nagle dochodzi do ciebie przepiękna muzyka, niczym głos Anioła, który chce ukoić twoją duszę? Nie potrafisz namierzyć źródła jej pochodzenia, ale chcesz, żeby to trwało wiecznie, bo jak nic innego potrafi cię ukoić i wprowadzić w stan niezwykłego spokoju.
 • Znaki, które widzą nasze dzieci i zwierzęta. Miałaś taką sytuację, kiedy twoje dziecko bawiąc się, nagle zaczęło z kimś rozmawiać, uśmiechać się czy machać do kogoś rączką? Dziwiłaś się, dlaczego tak robi, przecież w pobliżu nie ma nikogo. Dzieci i zwierzęta często widzą to, czego my dorośli nie jesteśmy w stanie zobaczyć. 
 • Słodki zapach. Czasami nagle czujemy słodki zapach, jakby czyjeś perfumy doleciały do ciebie. Jest to o tyle dziwne, że nikogo koło ciebie nie ma. Ale czy na pewno? To anielski znak, że przy tobie stoi twój opiekun i udziela ci wsparcia.

Modlitwa do Anioła Stróża

"Aniele Boży, Stróżu mój,
Ty zawsze przy mnie stój,
Rano, wieczór, we dnie, w nocy,
bądź mi zawsze do pomocy.
Strzeż duszy i ciała mego
i zaprowadź do życia wiecznego.
Amen."

Zobacz także:

Jak stwierdzić obecność Anioła Stróża?

Anioły jak już pisałyśmy wcześniej często wysyłają nam znaki anielskie. Co więcej nasza wiara sprawia, że wiemy, że Anioły opiekują się nami, pomagają nam i kochają nas.

Mówi się, że działanie aniołów jest jak działanie wiatru, czyli poznajemy po skutkach.

- Jeśli ktoś doświadczył takiego „dotknięcia” anioła, powinien tę łaskę pielęgnować i często do niej wracać: „Wielkich dzieł Boga nie zapominajmy”; w sytuacjach trudnych, wątpliwości, podczas kryzysów wiary, powinien wracać do tych momentów" - mówi ks. Piotr Prusakiewicz w wywiadzie dla serwisu glosojcapio.pl

Ksiądz Prusakiewicz zapytany o to, w jaki sposób aniołowie są nam przydzielani, mówi: - "To sprawa bardzo indywidualna. Każdy z nas ma własne odciski palców, inną źrenicę oka. Mamy rzeczy jedyne, niepowtarzalne, jesteśmy unikalni. Myślę, że tak samo jest z aniołami. To nie oni nas sobie wybierają. Bóg ich stworzył i wszystko dzieje się pod Jego kontrolą. On zna naszą przyszłość i wie, jaki anioł będzie nam potrzebny."

Święto Aniołów Stróżów

Święto Aniołów Stróżów obchodzone jest w kościele katolickim 2 października.

NIE PRZEGAP: