Andrzejki 2017 - kiedy są?

Andrzejki 2017 obchodzić będziemy w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w Wigilię dnia św. Andrzeja. Andrzejki to szczególny wieczór. Zgodnie z tradycją tego dnia św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i pozwala nam dowiedzieć się, co szykuje dla nas los zarówno w sprawach sercowych, jak i życiu zawodowym. A Wy, czego chcielibyście się dowiedzieć o swojej przyszłości w Andrzejki 2017?

Andrzejki – skąd wzięła się ta tradycja?

Zastanawiając się kiedy są Andrzejki, warto poczytać o korzeniach tej tradycji. Powodem, dla którego Andrzejki obchodzone są pod koniec listopada, jest fakt, że tradycyjnie były one ostatnią okazją do zabawy przed rozpoczynającym się okresem Adwentu – czasem zadumy i spokoju. Wieczór wróżb i lania wosku sięga aż do czasów pogańskich. Andrzejki znane były jako jędrzejki nie tylko w Polsce, ale też (pod innymi nazwami) w innych krajach Europy. 

Tradycyjnie Andrzejki miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych panien. Skąd wzięły się andrzejkowe wróżby? Ich pochodzenie nie jest do końca znane. Niektórzy szukają źródeł w kulturze starożytnej Grecji, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej (Andress) i greckich słów aner, andros oznaczających męża, mężczyznę. Inni natomiast odwołują się do kultu starogermańskiego boga Frejra, bóstwa miłości i płodności. Dyskusja o tym skąd wzięło się to święto może być oryginalną zabawą na Andrzejki 2017!