Amerykański „Vogue” o „Tęczowym manifeście” na zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy

O proteście Lewicy podczas zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy 6 sierpnia 2020 szeroko rozpisywały się zagraniczne media. Członkowie opozycji w ramach solidarności z osobami LGBT założyli ubrania w kolorach tęczy, a na twarzach mieli tęczowe maseczki. Zdjęcia z uroczystości obiegły świat, a amerykański „Vogue” przytacza niechlubne słowa Andrzeja Dudy, że „LGBT to nie ludzie, tylko ideologia” i że ta ideologia była „jeszcze bardziej destrukcyjna niż komunizm”.

„Vogue” pisze również o innych aktach solidarności z osobami LGBT, które miały miejsce w tygodniu poprzedzającą ceremonię i przytacza akcję performerek, które w nocy rozwiesiły tęczowe flagi na najważniejszych warszawskich pomnikach, w tym pomniku Chrystusa przed Bazyliką Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Przeczytaj także: Tęczowe flagi na warszawskich pomnikach wywołały burzę: "To profanacja!"

Dziennikarka „Vogue” Liana Satenstein podkreśliła, że „używanie odzieży jako formy protestu jest często praktykowane w Stanach Zjednoczonych” i dodaje, że z różnym skutkiem. Satenstein przytacza kilka tego typu znaczących manifestów z USA.

"Zanim prezydent Donald Trump przemawiał na orędziu o stanie Unii w 2019 r., kobiety z Partii Demokratycznej, w tym przedstawicielki Alexandria Ocasio-Cortez i Ilhan Omar, oraz przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi założyły białe garnitury, w ramach solidarności z kobietami z całego kraju." Przypomnijmy, że był to protest w obliczu walki o zlikwidowaniu różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, a także o zapewnienie praw reprodukcyjnych i płatnych urlopów rodzicielskich.

Również w czerwcu w odpowiedzi na morderstwo George'a Floyda, demokratyczni prawodawcy, w tym Nancy Pelosi, uklękli i założyli na szyję stuły kente, w momencie ogłaszania ustawy o reformie policji.

Protest odzieżowy zawsze był sposobem na wizualne pokazanie jedności, ale świadomość to dopiero pierwszy krok.  

"Vogue" przytacza najnowsze badania przeprowadzone przez ILGA-Europe, które pokazują, że Polska zajmuje najniższe miejsce wśród krajów Unii Europejskiej pod względem praw LGBTQ, wynikających z dyskryminacji i braku przepisów chroniących społeczność. 

Przeczytaj także: #NieKochamInaczej:"Boję się, że nie dożyję dnia swojego ślubu"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

This past Thursday, President Andrzej Duda of Poland was sworn in to office for a second term. The opposition party, composed of left-wing parliamentarians, wore dresses, shirts, and pants suits in the colors of the rainbow, along with coordinating masks, to show solidarity with Poland’s LGBTQ+ community. A bird’s-eye photo from above showed the stark contrast during the ceremony: One half of the room was composed of Duda in a black suit and his wife in a white dress, while the opposition mimicked a rainbow. The colorful message was directed at Duda, who is known for his anti-LGBTQ+ policies and has a close allyship with Poland’s right-wing Law and Justice party. Tap the link in our bio to read more.

Post udostępniony przez Vogue (@voguemagazine) Sie 11, 2020 o 9:25 PDT

Zagraniczne media o geście solidarności z osobami LGBT

Gest solidarności z osobami LGBT podczas ceremonii zaprzysiężenia Andrzeja Dudy nie umknął również agencji prasowej Reuters czy dziennikowi "The New York Times", które napisały:

Członkowie polskiej opozycji parlamentarnej podczas czwartkowego zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy utworzyli tęczę ze swoich strojów. To gest solidarności ze społecznością LGBT po tym, jak w kampanii zarzucano mu wykorzystanie homofobicznej retoryki” – pisze polska korespondentka Reutersa Joanna Plucinska.

Plucinska w swoim tekście cytuje posłankę Lewicy Annę Marię Żukowską: „Chcieliśmy przypomnieć prezydentowi Dudzie, że konstytucja gwarantuje równe prawa wszystkim obywatelom. Nie chcemy, by w drugiej kadencji powtórzyła się sytuacja z kampanii wyborczej, kiedy to prezydent odczłowieczał osoby LGBT, odmawiał im prawa do bycia ludźmi”.

Z kolei portal informacyjny Euronews donosił:

Parlamentarzyści Lewicy, wśród których znaleźli się członkowie partii Razem, zapozowali przed wejściem do Sejmu ubrani w jaskrawe barwy, na twarzach mieli tęczowe maseczki. Część z nich miała w rękach egzemplarze konstytucji, by pokazać, że ich zdaniem prezydent naruszył przepisy prawa chroniące obywateli.

O "Tęczowym manifeście" donosiły również: arabska telewizja Al-Jazeera, amerykańska konserwatywna stacja telewizyjna Fox News oraz irlandzki portal RTE.ie.