Piękne amarylisy (Amaryllis belladonna) to rośliny, które często goszczą w przydomowych ogrodach i parapetach mieszkań. Niezwykle dekoracyjny kwiat uwodzi rozłożystym, efektownym kielichem i zachwyca delikatną kolorystyką. Cechą, sprawiającą, że amarylis jest tak często spotykaną rośliną, jest również jego nieskomplikowana uprawa. Sprawdź, jak prawidłowo o niego dbać, kiedy go sadzić, dowiedz się, co zrobić, gdy nie kwitnie i odkryj znaczenie tego pięknego kwiatu.

Amarylis: opis

Kwiaty cebulowe amarylis należą do rodziny amarylkowatych. To monotypowy rodzaj byliny, do których należy jedynie Amaryllis Belladonna. Urzekające wyjątkowym wyglądem rośliny, występują naturalnie na obszarach Afryki Południowej. Cebule amarylisa, mogące osiągać od 5 do 10 cm średnicy, posiadają lekko wydłużony kształt i jasną okrywę łuski. W okresie wiosennym lub letnim, z cebul wyrastają smukłe, nagie łodygi (1 bądź 2), wyróżniające się fioletowym zabarwieniem. Ich długość osiąga od 30 do 60 cm.

Kwiatostany amarylisa, pojawiające się w skupieniu od 2 do 12 pędów, osadzone są na szczycie łodyg. Charakteryzuje je kuszący, piękny zapach i okwiat o średnich od 6 do 10 cm. Kwiaty amarylisa posiadają sześć płatków, które zazwyczaj występują w białej barwie i z różowym żyłkowaniem. Czasami można również natrafić na okazy w purpurowej lub różowej odmianie kolorystycznej, posiadającej żółty gardziel. Pęd kwiatostanowy amarylisa otaczają również gęsto osadzone, zielone liście, wyróżniające się mieczykowatym kształtem.

Chcąc zakupić prawdziwego amarylisa, warto zwrócić uwagę na to, by wybrać dobrą roślinę. Należy wiedzieć, że pod nazwą „Amarylis” sprzedawcy marketów i kwiaciarni mogą oferować podobną roślinę - zwartnicę (inaczej hippeastrum), pochodzącą z Ameryki Północnej. W odróżnieniu od amarylisa, zwartnica posiada większe kwiaty i występuje w liczniejszych odmianach barwnych (zwykle czerwonych, różowych lub białych). Zwartnica różni się od amarylisa pod względem uprawy i terminu kwitnienia (zakwita zimą, zwykle na przełomie grudnia i stycznia).

Zobacz też:

Jak prawidłowo pielęgnować storczyki ->>

Grubosz (drzewko szczęścia) – najważniejsze zasady uprawy ->>

Zobacz także:

Amarylis: uprawa

Uprawa amarylisa powinna rozpocząć się od wybrania najlepszych cebulek - im większe, tym większe dadzą kwiaty. Następnie należy rozejrzeć się za odpowiednim stanowiskiem dla rośliny. Musi być ono ciepłe i zaciszne, a przy tym posiadać glebę, która dobrze chłonie wilgoć i szybko się nagrzewa. Co ważne, podłoże musi się też wyróżniać się sporą zawartością materii organicznej.

Jeśli planujesz uprawę rośliny w domu, zdecyduj się na podłoże uniwersalne z dodatkiem torfu, które najlepiej sprawdzi się pod kwiaty z gatunku amarylis. Doniczka dla kwiatów nie powinna być zbyt duża (najlepiej około 3-4 cm większa od średnicy cebuli). Dobrze również decydować się na pojemnik o okrągłym kształcie. Sadząc cebulkę, pamiętaj, żeby wystawała 1/3 swojej wysokości ponad powierzchnią ziemi.  Nie zapomnij o odpowiednim nawodnieniu, które pozwoli Ci wyhodować piękne kwiaty amarylis. Podlewanie do czasu, aż kwiat nie zacznie kiełkować, powinno być mocno umiarkowane. Kiedy zauważysz pierwsze kwiatowe pąki, możesz zacząć podlewać roślinę bardziej obficie.

Amarylis: pielęgnacja

Również na dworze można zasadzić kwiat cebulowy, taki jak amarylis. Jak hodować go w ogrodzie? Otóż cebulę kwiatu należy zasadzić w gruncie na przełomie kwietnia i maja. Trzeba wybrać dla niego miejsce zaciszne, a jednocześnie dobrze nasłonecznione. Podłoże, w którym zamierzamy zasadzić amarylisa, musi być żyzne, a jednocześnie przepuszczalne. Pierwsze liście powinny pojawić się jeszcze wiosną, natomiast zaschnąć z końcem czerwca. Wtedy też ukazuje się pęd kwiatostanowy – ma to miejsce między wrześniem a listopadem.

Trzeba się przygotować na to, że w pierwszym roku roślina nie zakwitnie zbyt obficie. Jesienią, kiedy tylko nadejdą chłodniejsze dni, należałoby przykryć cebulkę kwiatu kopczykiem usypanym z ziemi. Jeśli natomiast zima okaże się wyjątkowo zimna, należy dołożyć do niego stroisz. W przypadku, gdy mieszkamy w miejscu, gdzie warunki pogodowe są nieco surowsze, warto wykopać cebulę amarylisa na zimę i przechować w suchym, chłodnym miejscu (na przykład w skrzyni wypełnionej piaskiem i torfem).

Amarylis: kiedy sadzić?

Chcesz, by ozdobą twojego ogrodu stał się zachwycający amarylis? Hodowla tej rośliny nie jest skomplikowana, jednak wymaga odpowiedniego postępowania. Kiedy wiesz już, w jaki sposób sadzić cebulki, powinieneś również pamiętać, by nie sadzić ich w gruncie w okresie zimowym. Cebulki amarylisa mogą wytrzymać w temperaturze do -5°C, dlatego, nim nadejdą chłodne dni, roślinę należy umieścić w cieplejszym miejscu.

Wraz z zakończeniem września, należy zaprzestać podlewania rośliny, pozwalając jej na obeschnięcie (kwiaty i liście należy usunąć). W tym czasie amarylis wchodzi w okres spoczynku. Cebulkę należy wówczas wyjąć z gleby i oczyścić, a następnie wsadzić ją do doniczki z warstwą drenażu, pamiętając o tym, by część cebulki wystawała ponad powierzchnię podłoża.

Amarylis w doniczce: pielęgnacja

Kwiaty doniczkowe cebulowe amarylis wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która jednak nie będzie generowała zbyt dużych poświęceń. W przypadku amarylisa, podlewanie powinno być umiarkowane. Gdy rozpoczyna się czas kwitnienia, powinno się robić to nieco bardziej obficie. Wykluczone jest jednak wlewanie wody do podstawki pod doniczką, ponieważ łatwo wtedy przelać roślinę. Wiedz, że amarylis w uprawie doniczkowej, podobnie jak ten hodowany w ogrodzie, bardzo łaknie światła. Jeśli nie chcesz, by łodygi wyginały się w jego kierunku, postaw go na oknie. Co więcej, światło jest potrzebne, by amarylis zakwitł.

Amarylis: co zrobić, kiedy nie kwitnie?

Trudno znaleźć drugą roślinę, która miałaby tak piękne kwiaty, jak amarylis. Uprawa w domu wymaga jednak, by odpowiednio zadbać o roślinę, ponieważ inaczej nie wypuści kwiatostanów. A co można zrobić, gdy amarylis nie chce zakwitnąć? Przede wszystkim, trzeba zadbać o to, by miał zapewniony okres spoczynku. By roślina ponownie utworzyła kwiatostan, musi odpoczywać co najmniej sześć tygodni. Warto jednak, by ten czas potrwał nieco dłużej.

Amarylis: znaczenie kwiatów

Kwiat amarylis to roślina, której znaczenie naprawdę zasługuje, by je przybliżyć. Nazwa rośliny, z etymologicznego punktu widzenia pochodzi z języka greckiego, od słowa „amarullis”, czyli „iskrzenie” albo „blask”. Warto nadmienić, że w jednym z wierszy Wergiliusza pojawiła się nimfa nosząca imię Amarylis. Z kolei określenie „belladonna” (wzięte z nazwy „Amaryllis Belladonna”) znaczy po włosku „piękna pani”.

Amarylis kwiat oznacza piękno, dumę oraz uwagę. Jego kwiaty są rzeczywiście bardzo okazałe i od razu zwracają uwagę. Niektórzy uznają też tę roślinę za symbol dumy, a nierzadko także próżności. Czasem też amarylisy wiąże się z platoniczną miłością i tęsknotą za gorącym, romantycznym uczuciem.