Alyssa Carson: pierwsza kobieta na Marsie?

Ma 17 lat, wielką pasję i marzenie, które może zmienić świat. Alyssa Carson chce być pierwszym człowiekiem w historii, który stanie na Marsie. I ma na to duże szanse. Amerykańska agencja kosmiczna NASA wytypowała ją bowiem jako jednego z członków siedmioosobowej załogi, która w 2033 roku poleci na Marsa. W ramach specjalnej misji Mars One uczestnicy wyprawy podejmą próbę stworzenie kolonii na niezdobytej dotąd przez człowieka planecie. Kim jest młoda i ambitna astronautka?

Alyssa Carson: 17-latka, która poleci na Marsa

Alyssa Carson pochodzi z Baton Rouge w Luizjanie i od dziecka marzy o tym, by zostać astronautką. Od wczesnego dzieciństwa dziewczynka interesowała się gwiazdami, ale pierwsza myśl o tym, by polecieć w kosmos zakiełkowała po obejrzeniu kreskówki "The Backyardigans", w której piątka bohaterów wyrusza w wyimaginowaną podróż na Marsa. Miała wtedy powiedzieć do swojego taty, że chce zostać astronautą i być jedną z osób, które polecą na Marsa. Nikt nie przypuszczał, że to dziecięce marzenie przeobrazi się w życiową misję. 

Alyssa Carson: nastolatka, która trenuje z NASA

Pewnie większość dziewczynek poprzestałaby na pustych słowach. Ale nie Alyssa, która krok po kroku i z ogromnym zapałem zaczęła realizować swój plan. W wieku 16 lat ambitna nastolatka ma już na koncie wiele osiągnięć, które przybliżają ją do realizacji życiowego celu. Ma za sobą m.in. udział w trzech edycjach Space Academy i w 7 edycjach Space Camp i innych obozów dla młodych astronautów. Jest też najmłodszą uczestniczką, Advanced Space Academy i trzykrotnym świadkiem startu promu kosmicznego. W 2012 i 2013 roku kontynuuje edukację podczas obozów kosmicznych w Turcji i Kanadzie, stając się pierwszą osobą na świecie, która uczestniczy we wszystkich trzech obozach NASA. W styczniu 2013 roku agencja kosmiczna zaprasza ją do udziału w panelu dyskusyjnym poświęconemu przyszłym misjom na Marsa. A na końcu NASA wybiera ją na uczestniczkę oficjalnej misji na Marsa - Mars One - która ma się odbyć w 2033 roku. Gdy w 2016 roku nastolatka kończy z sukcesem kurs, który umożliwia jej lot w kosmos jako praktykant, realizacja marzenia o Marsie to już tylko kwestia technologii. 

Jak będzie wyglądała przyszłość Alyssy Carson?

Jak przyznaje 17-latka, największym wyzwaniem jest dla niej w tej chwili pogodzenie treningów na obozach NASA z codziennymi obowiązkami szkolnymi. Dziewczyna zdaje sobie też sprawę z tego, że będzie ich coraz więcej. Te trudności to jednak dopiero wierzchołek góry lodowej. W związku ze swoją życiową misją, Alyssę czeka w przyszłości bardzo wiele wyrzeczeń. By wziąć udział w misji Mars One, dziewczyna nie będzie mogła mieć dzieci, ani założyć rodziny. Jednak jak sama przyznaje, jest tego świadoma i zdeterminowana, by mimo wszystko podjąć wyzwanie i osiągnąć swój cel. 

Co sądzicie o tej niezwykłej nastolatce i jej planach?