Życiorys świętego Alojzego Gonzaga

Alojzy Gonzaga urodził się 9 marca 1568 roku we włoskim miasteczku Castiglione delle Stiviere. Chłopiec pochodził z książęcej rodziny i od narodzin wyróżniał się słabym zdrowiem. Rodzice przysięgli wyruszyć na pielgrzymkę do Loreto, jeśli ich syn wyzdrowieje. I tak się stało.

W 1573 roku ojciec Alojzego odbył wyprawę wojenną, a chłopcem opiekowała się matka. W wieku 7 lat święty deklarował, że w jego sercu zrodziła się potężna miłość do Boga. Pobożny chrześcijanin modlił się codziennie i odmawiał siedem psalmów pokutnych oraz oficjum do Matki Bożej. Z dnia na dzień czuł, że pragnie powierzyć całe swoje życie w imię Stwórcy.  

Postawa Alojzego Gonzaga nie spodobała się ojcu, ponieważ marzył dla swojego syna o wielkiej karierze rycerskiej lub dworskiej. Przez pewien czas młodzieniec pełnił funkcję pazia na hiszpańskich dworach króla Filipa II. Alojzy nie czuł się najlepiej wśród królewskiej rodziny. Spokój odszukał przed ołtarzem jednego z tamtejszych kościołów, gdzie złożył śluby czystości.

Gdy ojciec Alojzego Gonzaga został gubernatorem Monferrato, zamieszkał na zamku wraz ze swoją rodziną. Tradycja Kościoła podaje, że św. Karol Boromeusz udzielił młodemu chrześcijaninowi sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. W tym też czasie Alojzy podjął studia i jeszcze mocniej zaangażował się w rozwój swojej wiary – na modlitwę poświęcał minimalnie 5 godzin dziennie, nieustannie wczytywał się w słowa św. Ignacego Loyoli i św. Piotra Kanizego, stosował praktyki pokutne.

Wbrew woli rodziców, Alojzy wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w Rzymie, a w 1585 roku rozpoczął nowicjat. Duchowny podjął studia teologiczne, na których zachwycał przejrzystą i skuteczną mową. W 1589 roku z polecenia św. Roberta Bellarmina wyruszył z misją „pokojową” do rodzinnego miasta. Ojciec Alojzego zamierzał wydziedziczyć drugiego z synów tylko dlatego, że wybrał za żonę osobę niższego stanu. Alojzy Gonzaga doprowadził do zgody rodziny i wrócił do Rzymu, aby rozpocząć czwarty rok studiów, a później uzyskać święcenia kapłańskie.

W tym czasie wybuchła epidemia w Wiecznym Mieście. Alojzy nie zostawił chorych w potrzebie – opiekował się zarażonymi w szpitalu św. Sykstusa i szpitalu Matki Bożej Pocieszenia.

Zobacz także:

Kogo i czego patronem jest św. Alojzy?

Alojzy Gonzaga SJ jako jeden z najmłodszych kanonizowanych jezuitów, został uznany za patrona młodzieży.

Ponadto święty czuwa nad:

  • ministrantami,
  • studentami,
  • chorymi na AIDS,
  • chłopcami i dziewczętami wszystkich czasów.

Jak i kiedy zmarł święty Alojzy Gonzaga?

Alojzy Gonzaga miał zaledwie 23 lata, gdy ostatni raz odmówił modlitwę. Chrześcijanin podjął trud opieki w czasie panowania dżumy, a jednocześnie nadal studiował, pragnąc osiągnąć spełnienie w kapłaństwie. Organizm Alojzego nie wytrzymał wysiłku fizycznego i psychicznego. Jezuita zmarł 21 czerwca 1591 roku.

Relikwie św. Gonzagi spoczęły w kościele św. Ignacego Loyoli w Rzymie. Do relikwii można pomodlić się również w polskich świątyniach np. w kościele Wszystkich Świętych w Brzezinach.

Dzień św. Alojzego w Polsce

Alojzy Gonzaga został beatyfikowany 19 października 1605 roku przez papieża Pawła V, natomiast kanonizowany 121 lat później (31 grudnia 1726 roku) z rąk Benedykta XIII. Wspomnienie św. Alojzego obchodzone jest 21 czerwca w Kościele katolickim. To dzień związany z rocznicą śmierci młodego jezuity i obecnie przypada na ostatnie dni roku szkolnego. W tym czasie przede wszystkim młodzież modli się o błogosławieństwo do św. Alojzego.

Sprawdź też:

Krótka modlitwa do św. Alojzego

Boże, niebieskich darów dawco, któryś w anielskim młodzieniaszku Alojzym, przedziwną życia niewinność z równie wielką pokutą połączył: daj nam, którzy jego niewinności zachować nie zdołaliśmy, abyśmy przez zasługi jego i przyczynę przynajmniej w pokucie go naśladowali. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa uczniów do św. Alojzego Gonzagi

Dobry Boże, wiem, że św. Alojzy Gonzaga, gdy miał siedem lat, umiał na pamięć wiele modlitw, których nauczyła go jego mama. Odznaczał się gorliwością. Bardzo kochał Matkę Bożą i nawet odwiedził Jej sanktuarium we Włoszech w Loreto. Nigdy nie myślał źle o innych i odrzucał wszelkie pokusy złego ducha. Bardzo lubił się uczyć i czytać pobożne książki. Jako dorastający chłopiec podjął odważną decyzję. Chciał zostać jezuitą i otrzymać święcenia kapłańskie. Rodzice jego pochodzili z bogatego szlacheckiego rodu i nie akceptowali jego zakonnego powołania. On jednak, choć bardzo ich kochał, wybrał służbę Jezusowi. Studiował teologię i pomagał chorym podczas epidemii dżumy w szpitalach. Umarł, gdy miał dwadzieścia trzy lata. Swoje życiowe hasło: "Wszystko dla Jezusa!" wypełniał każdego dnia. Daj mi, Boże, odwagę w miłowaniu Ciebie i proszę też za tymi, do których Pan Jezus skieruje swoje zaproszenie do służenia Mu. Niech wielu chłopców i wiele dziewcząt odpowie odważnie na Jego zaproszenie. Amen.

Ikonografia chrześcijańska – św. Alojzy Gonzaga

W ikonografii chrześcijańskiej św. Alojzy Gonzaga przedstawiany jest jako młody jezuita w czarnej sukni i białej komży. Bardzo często artyści ukazują świętego podczas modlitwy, a także z krzyżem w ręku.

Do głównych atrybutów Alojzego można zaliczyć:

  • czaszkę,
  • mitrę,
  • koronę książęcą,
  • białą lilię,  
  • Dziecię Jezus w ramionach.

Przeczytaj również: