Alkohol w kosmetykach - czy ten składnik szkodzi skórze?

Alkohole, to bardzo obszerna grupa związków organicznych, które diametralnie różnią się od siebie właściwościami, oraz co za tym idzie działaniem na skórę. Unikanie produktów, w których składzie zauważamy cokolwiek, co w nazwie ma Alcohol, wynika z niewiedzy, bo każdy alkohol pełni w danym kosmetyku ważną funkcję i nie znaczy to, że nasz krem będzie wysuszał skórę. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym związkom, które producenci kosmetyków wykorzystują w swoich recepturach.

Alkohol w kosmetykach - alkohole etylowe 

Na pierwszy ogień idą substancje, które faktycznie mają potencjał drażniący i wysuszający skórę, a w składzie INCI występują pod nazwami: Alcohol, Alcohol Denat., Ethanol, Isopropyl Alcohol. Substancje te najczęściej występują w postaci cieczy i znajdziesz je w wielu kosmetykach do walki z trądzikiem, ale również w serum ze składnikami aktywnymi takimi jak retinol, czy niacynamid. Alkohole z tej grupy mają działanie antybakteryjne (stąd powszechne użycie ich w tonikach dla cery tłustej i skłonnej do wyprysków). Głównym zastosowaniem alkoholi etylowych w kosmetykach, jest fakt że wspomagają przenikanie innych substancji zawartych w produkcie, na przykład witaminy C w serum, gdyż dzięki swojej budowie mają możliwość penetracji tłustej warstwy lipidowej naskórka. Ma to również swoje minusy - pomoc w przedostaniu się do skóry dotyczy również składników, których niekoniecznie tam potrzebujemy, jak na przykład kompozycji zapachowych, czy olejków eterycznych. Wobec tego, zwiększać będzie ich działanie drażniące. Właściwością alkoholi z tej grupy jest szybka zdolność odparowywania i dlatego stosowane w dużej ilości - pociągają za sobą cząsteczki wody - czyli wysuszają skórę. Reasumując - posiadaczki cery suchej i uwrażliwionej, powinny z rozwagą stosować kosmetyki z tą grupą związków, natomiast skóry tłuste raczej nie mają większych powodów do obaw. 

Alkohol w kosmetykach - alkohole tłuszczowe

Teraz pod lupę bierzemy alkohole, które znajdziesz pod nazwą: Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol, Cetearyl Alcohol. Są to alkohole tłuszczowe, które występują w postaci stałej i ich obecnością w kosmetyku, możemy wpływać na jego konsystencję - są zagęstnikiem, oraz stabilizatorem. Związki te, sprawiają że kremy mają bogatą w dotyku konsystencję, pozwalają na utrzymanie produktu w formie emulsji (zapobiegają rozwarstwianiu się na fazę stałą i wodną), oraz tworzą na skórze okluzyjną warstewkę. Warstewka ta, spełnia funkcje pośrednio nawilżające skórę, czyli zapobiega utracie wody z naskórka przez parowanie. Obecność alkoholi tłuszczowych w kremach sprawia, że skóra jest miękka w dotyku. Dodaje się ich również do odżywek do włosów, aby wygładzić je po umyciu.

Alkohol w kosmetykach - alkohole aromatyczne i gliceryna

Mimo, iż w nazwie nie ma słowa alcohol, gliceryna (Glycerin) również należy do tej grupy. Gliceryna ma silne właściwości penetrujące skórę, podobnie jak alkohole etylowe pozwala składnikom aktywnym na przedostanie się wgłąb naskórka, ale jednocześnie jest też humektantem, czyli ma zdolności wiążące wodę. Alkohole aromatyczne, takie jak Benzyl Alcohol, Cinnamyl Alcohol, to związki, których najczęściej używa się w kompozycjach zapachowych, ale służą również jako konserwant kosmetyku. Alkohole aromatyczne mogą uczulać, dlatego stężenie takiego składnika powinno zawsze być podane na opakowaniu produktu.