Alimenty natychmiastowe: na czym polegają i jak je otrzymać?

Alimenty natychmiastowe to nowy pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości, który ma przyspieszyć trwające obecnie miesiącami, wypłacanie świadczeń. Alimenty natychmiastowe będą możliwe dzięki uproszczonym formalnościom. Aby otrzymać alimenty natychmiastowe trzeba będzie wypełnić wniosek w internecie, bez konieczności ustalania dochodów, a decyzja będzie wydawana w kilka dni. Jeśli rodzic będzie chciał otrzymywać alimenty natychmiastowe, to nie zamyka mu to drogi, żeby starać się o alimenty zwykłe, które zazwyczaj są wyższe.

Alimenty natychmiastowe: wysokość alimentów

Ile będą wynosiły alimenty natychmiastowe? Wysokość alimentów natychmiastowych będzie ustalana według uniwersalnej zasady. 

Co roku będzie ogłaszana kwota przeliczeniowa, zależna m.in. od minimalnego wynagrodzenia netto i współczynnika dzietności, która pozwoli precyzyjnie ustalić świadczenie w zależności od liczby dzieci w danej rodzinie. – wyjaśnia Ministerstwo Sprawiedliwości 

Na dzień dzisiejszy wysokość alimentów natychmiastowych wyniosłaby: 460 zł na jedno dziecko, 840 zł na dwoje i 1140 na troje.

Czy szykują się jeszcze jakieś zmiany?

PiS zapowiada, że zmian w prawie rodzinnym w 2018 roku ma być więcej. Rząd chce wprowadzić między innymi rodzinne postępowanie informacyjne, które ma poprzedzać sprawy o rozwód i separację w rodzinach z dziećmi. Ma to na celu danie małżonkom miesiąca na zastanowienie się i wyjaśnienie problemów z nadzieją, że partnerzy dojdą do porozumienia. W przypadku, gdy jedno z rodziców znęca się nad rodziną, takiego postępowania nie będzie. Mediacje dla rodzin będą bezpłatne.

Polski rząd chce zapewnić dzieciom większą ochronę. Jeśli dojdzie do znęcania, sprawa z automatu trafi do prokuratury. Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje też kary dla osób, które będą utrudniać kontakt z dzieckiem rodzicom, którzy mają do niego prawo.