Alimenty natychmiastowe 2019

Ministerstwo Sprawiedliwości podczas konferencji prasowej przedstawiło projekt zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Chodzi między innymi o zmianę przepisów dotyczących prawa alimentacyjnego. "Spektakularny efekt przyniosły przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany w egzekwowaniu obowiązku alimentacyjnego. Ściągalność alimentów do państwowego Funduszu Alimentacyjnego wzrosła aż o 164 proc." - podkreśla resort.

Ministerstwo chce usprawnić proces płacenia należności alimentacyjnych i wprowadza alimenty natychmiastowe, które będą przyznawane w ciągu kilkunastu dni, bez czekania na orzeczenie sądu.

Pełnomocnik ministra sprawiedliwości, Michał Woś wyjaśnił, jak będzie wyglądała procedura przyznawania alimentów natychmiastowych:

Wprowadzamy nowy typ postępowania - postępowanie opierające się na tym, że na prostym formularzu będzie składany wniosek o alimenty natychmiastowe. Ten wniosek będzie w ciągu kilku dni rozpatrywany przez sąd, właściwie przez referendarza sądowego. Dzięki temu alimenty właściwie będą natychmiast dostępne. W ciągu kilku dni będą podlegały egzekucji.

Alimenty natychmiastowe 2019: wniosek

Jak zapewnia ministerstwo procedura występowania o alimenty natychmiastowe zostanie maksymalnie uproszczona. Aby uzyskać alimenty natychmiastowe, do wniosku będzie jedynie potrzebny odpis aktu urodzenia dziecka. Wniosek o alimenty natychmiastowe będzie prosty do wypełnienia i będzie dostępny w Internecie.

Większość ubiegających się o alimenty będzie mogła dzięki temu uniknąć dodatkowych wydatków na adwokatów. - zaznacza Ministerstwo Sprawiedliwości

Wniosek o alimenty natychmiastowe będzie można złożyć również przez Internet.

Uzyskanie alimentów natychmiastowych nie przekreśla drogi do uzyskania w przyszłości wyższej kwoty alimentów według standardowej procedury.

Alimenty natychmiastowe 2019: ile wynoszą?

Wysokość alimentów natychmiastowych ma być ustalana na podstawie kwoty minimalnego wynagrodzenia i współczynnika dzietności. Oznacza to, że alimenty natychmiastowe będą wynosić: 500 złotych na jedno dziecko, 900 zł na dwoje, około 1200 na troje dzieci.

Zobacz także:

Jeśli ktoś się zgadza z tą wysokością, wówczas nie ma problemu postępowania sądowego - podkreśla Michał Woś.

Jak zapowiada projekt zmian, wysokość alimentów natychmiastowych ma być co roku ustalana przez ministra sprawiedliwości.

Wygaszanie alimentów: na czym polega?

Ważną zmianą w projekcie nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest wygaszanie alimentów. Chodzi o to, że od wejścia w życie ustawy alimenty będą wygaszone po osiągnięciu przez uprawnionego 25 lat. "Dotychczas było tak, że jeśli ktoś uznał, że dziecko jest na tyle samodzielne, że może na siebie zarabiać, wówczas trzeba było iść do sądu, rozpoczynać całą procedurę. My wprowadzamy z mocy prawa automatyczne wygaszenie zobowiązania do płacenia alimentów. Oczywiście przysługuje w niektórych przypadkach, jak niepełnosprawność, szczególne warunki życiowe, odwołanie od tego, więc zachowujemy też troskę o tych, którzy sami o siebie nie są w stanie zadbać" - wyjaśnia Michał Woś.

Projekt zmian dotyczący nowego rodzaju alimentów został już przyjęty przez rząd, teraz trafi do Sejmu, gdzie odbędzie się głosowanie.

Co myślicie o nowym pomyśle na alimenty natychmiastowe?