Alicja Biała ilustracje

Marcin Świetlicki wydał książkę "Polska (wiązanka pieśni patriotycznych)". To 100 stron wierszy z okazji setnej rocznicy niepodległości Polski.  Alicja Biała została twórczynią wizualnej części tej książki. Jednak później „wycinanki polskie” przerodziły się w akcję perfomatywną zatytułowaną „Polska bez obrazy”. Wybrane prace artystki wyruszyły w podróż po całym kraju. O co chodzi w pracach Alicji Białej?

Alicja Biała i wystawa „Polska”

Kolaże artystki z cyklu "Polska" składają się z emblematów, motywów i symboli reprezentujących zbiorową tożsamość Polaków. Alicja Biała wykorzystała różne materiały, w tym zdjęcia z Internetu, wycinki prasowe, a nawet własne zdjęcia zrobione specjalnie na potrzebę projektu. Szczerze mówiąc, wizja Polski na pracach artystki wywołała spore kontrowersje, bo nie wygląda zbyt optymistycznie.  

Pocięta i poklejona byle jak, na kacu, na kolanie, chaotycznie. I nie wiadomo, jakim cudem jeszcze się trzyma. – mówi artystka o własnej wizji Polski, przedstawionej na kolażach.

Alicja Biała „Polska bez obrazy”

„Polska bez obrazy” to performance, który polega na podróżowaniu wybranych prac artystki po kraju. Alicja Biała zainicjowała taki performance, odwołując się do tradycji peregrynacji świętych ikon. Kolaże trafiły do rąk tak znanych postaci jak: Robert Biedroń, Monika Olejnik, Agnieszka Holland, czy Kasia Nosowska.

Ważne było dla mnie, aby te prace podróżowały, żeby stały się przyczynkiem do rozmów o Polsce, ale też pozwoliły spojrzeć na nas samych z dystansu. Bowiem Polacy – zupełnie niepotrzebnie – bardzo drażliwi są na tle własnej polskości. – wyjaśnia Alicja Biała.

Artystka bardzo się cieszy z tego powodu, że jej „wycinanki” trafiły do tak różnych miejsc, jak dom katolika i mieszkanie protestanta, do szkół, wegetarian, urzędów, świetlic i nawet na ogródki działkowe. Alicja Biała chce, by jej prace wywoływały uśmiech i refleksję.  

 

A post shared by BIALA (@alicjabiala) on Jul 14, 2018 at 6:40am PDT

„Polska bez obrazy” - jak reaguje społeczeństwo?

Jak wynika ze słów artystki, reakcje na "Polska bez obrazy" są przeróżne. Z jednej strony aprobata, uśmiechy, z drugiej zupełna odwrotność takich uczuć. O jedną trzecią spadła jej liczba obserwujących osób w mediach społecznościowych. Wiele z nich nie rozumie, po co ta wystawa jest potrzebna, myślą, że to zaplanowana prowokacja. Jednak Alicja Biała przekonuje, że oni się mylą, przecież identyfikuje się z tą zgubioną Polską.

Krytykując jej stan, sklejając ją w żartobliwy sposób śmieje się z własnej rzeczywistości i z siebie. Może mi się obecna Polska nie podobać, ale też biorę za nią odpowiedzialność i czuję, że mam prawo w sposób kulturalny o niej opowiadać. Wszystko jedno w jakim języku, wizualnie czy słowami. – mówi artystka.

Kim jest Alicja Biała?

Alicja Biała jest ilustratorką, grafikiem, artystką wizualną. Ukończyła University College of Design w Danii. Jest bardzo ambitną i utalentowaną osobą. Jej ilustracje są regularnie publikowane, w szczególności w Danii, Polsce, Niemczech, Chinach i Australii. Obecnie studiuje w The Royal College of Art w Londynie.

 

A post shared by BIALA (@alicjabiala) on Jul 25, 2018 at 12:12pm PDT

Alicja Biała. Wystawa „Polska” w Warszawie

Wystawa Alicji Białej „Polska” już można odwiedzić w Leica 6x7 Gallery Warszawa. Na wystawie znalazły się nie tylko oryginały prac publikowanych w tomie "Polska (wiązanka pieśni patriotycznych)", lecz także niepublikowane fotokolaże i nowe dzieła sztuki artystki. Do galerii również dotarły wędrujące po Polsce "wizerunki". Specjalna instalacja site-specific opowie o przygodach, które przytrafiły się tym „wycinankom”.

Wystawę można oglądać do 22 września. 27 lipca w Leica 6x7 Gallery Warszawa będziemy mogli spotkać się z Alicją Białą i Marcinem Świetlickim.