Aleksandra Dulkiewicz będzie pełniła urząd komisarza Gdańska po tym, jak Paweł Adamowicz został brutalnie zamordowany przez Stefana W. Propozycję złożył pierwszej zastępczyni prezydenta, premier Mateusz Morawiecki, a ona bez wahania ją przyjęła. W rozmowie z TVN24, Dulkiewicz wyznała, że "czuje, że szef by tego oczekiwał", i że zamierza wypełnić "testament" zmarłego Adamowicza. Jarosław Kaczyński zdecydował, że PiS nie wystawi swojego kandydata na prezydenta w wyborach uzupełniających. Możliwe, że inne partie pójdą jego śladem. Wtedy, to Aleksandra Dulkiewicz zostanie nowym gospodarzem miasta. Kim jest zastępczyni Pawła Adamowicza, która spędziła prawie całą noc u boku walczącego o życie prezydenta Gdańska?

Kto rządzi teraz Gdańskiem?

" - Wierzę w to, że to nie jest śmierć bez sensu. Myślę, że każdy z nas jakieś wnioski z tego wyciąga. Mamy jego dziedzictwo, ten testament do zrealizowania. Z tą siłą społeczną, która się w tym smutku objawia, wierzę, że nie zabraknie nam gdańszczanom mądrości, rozwagi i odwagi, żeby Gdańsk się rozwijał, był miastem otwartym, solidarnym. To jest bardzo ważne" - mówiła Dulkiewicz w rozmowie z TVN24.

Bliska współpracowniczka Pawła Adamowicza, opowiedziała również o tym, jak wyglądał moment, kiedy dowiedziała się o ataku na prezydenta Gdańska:

" - Pobiegłam do domu, w emocjach wykrzyczałam mojej córce, ona natychmiast się rozpłakała. Mam do siebie pretensje, że 11-letniej dziewczynce powiedziałam o tym wprost" - wspomina tragiczne wydarzenie Aleksandra Dulkiewicz.

Kim jest Aleksandra Dulkiewicz?

Aleksandra Dulkiewicz ma 40 lat i ukończyła prawo na Uniwersytecie Gdańskim. W okresie PRL-u, jej rodzice związani byli z opozycją demokratyczną i działali w Ruchu Młodej Polski. Już jako młoda dziewczyna interesowała się problemami społecznymi, działała w Młodych Konserwatystach i pracowała przy organizacji Gdańskich Areopagów. Dulkiewicz w przeszłości była zatrudniona w Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Invest oraz Europejskim Centrum Solidarności. Sprawowała stanowisko asystentki Pawła Adamowicza oraz szefowej Klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska. 

Aleksandra Dulkiewicz kierowała kampanią Pawła Adamowicza podczas wyborów w 2018 r. Kiedy prezydentowi udało się wygrać, dziękował jej za wszystko, co dla niego zrobiła. W kręgu Adamowicza, Dulkiewicz nazywano „pani premier”, a czasami również Thatcher (red. Margaret Thatcher - premier Wielkiej Brytanii). W marcu 2017 roku została wiceprezydentem Gdańska do spraw polityki gospodarczej. Jej współpracownicy opisują ją jako osobę stanowczą, wręcz waleczną, świetnie godzącą pracę zawodową, działalność polityczną, a także samotne wychowywanie dziecka.