Alabastrowa cera – jaka to skóra?

O jakiej skórze myślimy, mówiąc "alabastrowa cera"? Alabastrowa skóra to skóra jasna, blada, porcelanowa. To rodzaj skóry przypominającej porcelanę lub właśnie alabaster - stąd nawiązanie do nich w nazwie. Najczęściej jest to typ cery, który łączy się z ciemnymi włosami i ciemną oprawą oczu. Stanowią one dla niej ciekawy kontrast. Skóra jak alabaster powinna być gładka, niemal nieskazitelna. Gładkość pozwala podkreślić jej piękno.

Alabastrowa karnacja to jeden z najjaśniejszych typów skóry. Kobieta nią obdarzona to najczęściej typ Królewny Śnieżki. Może mieć jasne, niebieskie lub szare oczy. Jeśli są ciemniejsze, najczęściej przybierają kolor chłodnego brązu. Porcelanowa cera - jeśli odpowiednio się o nią dba - zwykle wolna jest od niedoskonałości, takich jak widoczne naczynka czy przebarwienia. Nawet piegi - gdy się pojawiają - przybierają na niej raczej chłodny, szary odcień. Warto jednak pamiętać, że istotne jest przede wszystkim jej odpowiednie nawilżenie - inaczej niedoskonałości staną się widoczne. 

Alabastrowa cera – cechy charakterystyczne?

Jak wygląda alabastrowa cera? Jakie są jej cechy charakterystyczne? Skóra jak alabaster jest przede wszystkim bardzo jasna. Może być mleczna, porcelanowa - są to synonimy, stosowane wymiennie dla jej określenia. Taką skórą mogą pochwalić się na przykład Koreanki i Japonki, które bardzo dbają o swoją cerę i które ją nawet specjalnie wybielają, by była niezwykle jasna. Porcelanowa cera o chłodnym odcieniu i jasne lub mysie włosy to typ urody Lato. Z kolei jasna, pozbawiona rumieńców cera i brązowe lub czarne oczy charakteryzują typ urody Zima. Skóra ta jest wrażliwa na słońce - opala się raczej ciężko i na czerwono. Jeśli na skórze pojawiają się piegi, mają raczej chłodny, szary odcień.

Alabastrowa cera – jak o nią dbać?

Jasna cera jest charakterystyczna dla naszego kraju. Słowiański typ urody wiąże się właśnie z jasną, porcelanową cerą. Im jaśniejsza skóra, tym lepszej ochrony potrzebuje. Jasna cera może się opalać na czerwono i być nadwrażliwa na słońce. Z tego względu trzeba ją odpowiednio nawilżać i chronić przed światem słonecznym i promieniowaniem UV. W tym celu warto się zaopatrzyć w kremy z filtrem i fluidy ochronne. Warto też zadbać o odpowiednie ubranie - strój zakrywający skórę, lecz przewiewny. Jeśli chcemy ochronić także twarz, warto nosić kapelusz lub czapkę z daszkiem.

Alabastrowa cera, czyli jaka? Wyglądająca na kruchą, delikatną. W rzeczywistości jest dość mocna, ale wymaga szczególnej dbałości o nawilżenie i wygładzenie. Może to być cera sucha lub cera mieszana. Dobierajmy zatem wszystkie kosmetyki stosownie do danego typu skóry. Alabastrowa cera sucha wymaga stosowania płynu micelarnego, toniku, mleczka czy kremu do cery suchej. Podobnie w przypadku cery mieszanej. Łuszcząca się skóra na twarzy nie wygląda dobrze - warto więc zadbać o regularne peelingi. Po nich nałóżmy na skórę maseczkę nawilżającą. Warto zwrócić również uwagę na dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na nasz wygląd. Należy więc sięgnąć po świeże warzywa i owoce, a także pić dużo wody mineralnej. Pozwoli to nawilżyć skórę od środka. 

Skóra potrzebuje odnowy zwłaszcza po lecie, gdy serwujemy jej kąpiele słoneczne, a czasem też kąpiele w słonej wodzie. Efektem może być pojawienie się nieestetycznych plamek, jej łuszczenie i uwidocznienie zmarszczek. Jak powinniśmy dbać o skórę?

  • Pierwszy krok to jej odpowiednie złuszczenie, na przykład przy pomocy naturalnego peelingu cukrowego.
  • Drugi krok to odpowiednie nawilżenie. Można zastosować w tym celu maseczki nawilżające i regeneracyjne. Zarówno te gotowe, jak i naturalne, na przykład maska ogórkowa, albo maseczka olejowa. Po maseczce warto przetrzeć skórę tonikiem, a następnie wklepać w nią dostosowany do potrzeb skóry krem.
  • Trzeci krok do idealnej, alabastrowej cery to odżywianie skóry - zwłaszcza przy pomocy witaminy C. Witamina ta nie tylko odżywia, ale też rozjaśnia skórę. Odbudowuje też włókna kolagenu i wzmacnia naczynia krwionośne. Warto więc sięgnąć po kremy z tą witaminą, albo po specjalne serum witaminowe.

Alabastrowa cera – jak ją uzyskać?

Co to znaczy alabastrowa cera? To znaczy cera jak alabaster - jasny, dekoracyjny minerał. Taki rodzaj karnacji najładniej się prezentuje przy ciemnej oprawie oczu i przy ciemnych włosach. To świetne tło i kontrast dla jasnej skóry. Cera porcelanowa, alabastrowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji - zwłaszcza nawilżania i ochrony przed słońcem. By ją uzyskać, również należy zwracać na te kwestie uwagę. Konieczne jest unikanie słońca i stosowanie kremów z filtrem ochronnym. Codziennie trzeba też dbać o odpowiednie oczyszczanie skóry oraz o jej wygładzanie. Stosujemy zatem delikatne peelingi i nakładamy specjalne bazy wygładzające przed wykonaniem makijażu.

Zobacz także:

Mocniejsze podkreślenie oczu, zastosowanie jasnego podkładu, a także różu do policzków pomoże w uzyskanie pożądanego efektu. Alabastrowa cera znakomicie się prezentuje w otoczeniu koloru różowego - zwłaszcza jasnego. Ładnie prezentuje się też w zestawieniu z barwą brzoskwiniową. Warto więc zaopatrzyć się w takie szminki. Panie, które dobrze się czują w mocniejszych kolorach, mogą sięgnąć po krwistą czerwień lub burgund. Barwy te tworzą wspaniały kontrast dla jasnej cery, dodatkowo ją eksponując.