Agnieszka Woźniak-Starak pogratulowała Oldze Tokarczuk

"Nobel dla Olgi Tokarczuk" - tą wspaniałą informacją żyjemy wszyscy, kiedy 10 października Szwedzka Akademia ogłosiła, że polska pisarka otrzymała Literacką Nagrodę Nobla

Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". To po 23 latach, od czasów Wisławy Szymborskiej , pierwszy Nobel dla Polki.

Nie cichną gratulacje dla Olgi Tokarczuk. Składają je premier, prezydent, politycy, artyści, gwiazdy i cała polska społeczność.

Również Agnieszka Woźniak-Starak, która po śmierci męża zniknęła z życia publicznego, z tej wyjątkowej okazji zabrała głos.

Polska znowu idzie w świat. I to w jakim stylu! Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk, drugiej po Wisławie Szymborskiej Polki. Piękny dzień. Pani Olgo, jest Pani wielka! - napisała Agnieszka Woźniak-Starak na Instagramie

Agnieszka Holland o Noblu dla Olgi Tokarczuk

Agnieszka Holland będąc gościem programu TOK FM, tak powiedziała o sukcesie Olgi Tokarczuk: "Jestem przeszczęśliwa". Reżyserka przebywa własnie w Korei Południowej, gdzie promuje swój najnowszy film "Obywatel Jones". "Zaczęliśmy płakać ze szczęścia" - powiedziała reżyserka, gdy dowiedziała się o Noblu dla Tokarczuk.

Ona widzi świat w prosty sposób, a jednocześnie niebywale złożony. Każda warstwa rzeczywistości otwiera jej zupełnie nowe perspektywy. Ona nie boi się złożoności, ale tłumaczy ją na uniwersalny język - dodaje Holland i podkreśla, że w dużej mierze jest to kwestia "talentu i wyobraźni", którą pisarka "ma naprawdę wspaniałą".

Przypomnijmy, że Agnieszka Holland nakręciła film "Pokot", na podstawie powieści Olgi Tokarczuk - „Prowadź swój pług przez kości umarłych” z 2009 roku.

Małgorzata Kożuchowska, Maja Ostaszewska i inne gwiazdy gratulują Tokarczuk

Nie sposób opisać, ilu polskich artystów gratuluje Oldze Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla. Małgorzata Kożuchowska na Instagramie napisała: "Co za niesamowita wiadomość! Gratulacje dla Olgi Tokarczuk. Duma!".

Z kolei Maja Ostaszewska podkreśla, że nie ma słów, które mogłyby opisać nasz podziw dla pisarki:

Co to jest za cudowna wiadomość!!!! Olga Tokarczuk jesteś Wielka!!!! WIELKIE GRATULACJE!!! Nie ma słów, które oddałyby mój podziw i radość!!! Nie dość, że wybitna, to jeszcze wspaniała, dobra osoba! To zaszczyt, że Cię znam, że mogłam z Tobą/Twoimi książkami pracować. Ludzie, jak dobrze, że jest Olga!!!
Nasze prawdziwe Dobro Narodowe.