Podróż z dzieckiem to nie lada wyzwanie i jeśli po raz pierwszy wybierasz się na wyjazd z pociechą, to przygotuj się na to, że będzie to wyglądać całkowicie inaczej niż do tej pory. Nie oznacza to, że podróże z dzieckiem są gorsze - wręcz przeciwnie! Może się okazać, że nic innego do tej pory nie sprawiało Ci takiej radości jak wakacje z dziećmi. Świat widziany ich oczami jest naprawdę fascynujący! Dzieci są zazwyczaj bardzo ciekawe tego co je otacza, zadają mądre pytania i często dostrzegają rzeczy, których my dorośli sami byśmy nie zauważyli.

Warto jednak dobrze wszystko zorganizować. Trzeba zwrócić uwagę na rzeczy, które do tej pory były dla nas obojętne, ale spokojnie- podpowiem Ci na jakie konkretnie! Z mojego doświadczenia wynika, że im lepiej zaplanujemy wszystko przed wyjazdem, tym łatwiejsza i przyjemniejsza przygoda nas czeka.

Zacznę od samego początku, a więc wyboru kierunku. Osobiście proponuję na pierwszy rzut wybrać coś w Europie, tak by lot nie trwał dłużej niż 4-5 godzin. Poza tym pamiętajmy o mechanizmach obronnych dziecka, które dopiero się kształtują- zarówno upały na Karaibach, jak i całkowita zmiana flory bakteryjnej w Azji może nam znacznie utrudnić podróż. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę kwestię szczepień w egzotycznych zakątkach (często niezbędnych!).

Jeśli lecisz z niemowlakiem w samolocie zdarzają się przeróżne sytuacje - czasami trzeba zacisnąć zęby i przeczekać. Sama z 15 miesięcznym synkiem leciałam samolotem około 20 razy i wiem też, że do plecaka trzeba zapakować przede wszystkim cierpliwość. Mam jednak kilka rad dla mam małych podniebnych pasażerów.

  • Parę dni przed wylotem opowiedz dziecku o tym co będziecie robić. Nie ważne, czy dziecko ma sześć miesięcy, czy sześć lat. Pokaż mu, że będziecie lecieć ogromną maszyną, jeśli masz taką możliwość zabierz go na lotnisko, opowiedz, jak wygląda samolot w środku, poudawaj głosy, które recytują komunikaty z głośników. Ty wiesz, co cię czeka, podziel się swoją wiedzą z maluszkiem.
  • Pamiętaj, że Twój mały skarb upoważnia Cię do pierwszeństwa przy odprawie paszportowej, celnej oraz do wejście na pokład przed resztą pasażerów. Rodziny z małymi dziećmi zazwyczaj mają pierwszeństwo w wejściu do samolotu, choć czasami trzeba się o to upomnieć.
  • W samolocie dziecko do lat dwóch traktowane jest jako niemowlę i nie otrzymuje własnego miejsca, co oznacza, że cały lot spędza na naszych kolanach. W zależności od linii lotniczych obowiązują także różne zasady co do bagażu dla malucha, z którymi lepiej wcześniej dobrze się zapoznać, by nie dopłacać na lotnisku za nadbagaż.
  • Ważna wskazówka: Linie lotnicze mają różne zasady, co do przewozu wózków/fotelików samochodowych. Jeśli jest Ci on niezbędny, to sprawdź wcześniej jakie są koszty jego transportu- może okazać się, że bardziej opłaca się lot droższymi liniami, które wliczają przewóz tego typu sprzętu w cenę biletu, niż lot tanimi liniami naliczającymi dodatkowe opłaty za bagaż, wózek i miejsce koło osoby towarzyszącej.
  • Na pokład samolotu możesz zabrać mleko w proszku, wodę w termosie i gotowe słoiczki dla niemowląt. Skorzystaj z tego przywileju i przy starcie i lądowaniu podaj dziecku mleko lub soczek. Picie nie tylko pomaga w przełykaniu śliny, chroniąc malutkie uszka przed zmianą ciśnienia, ale uspokaja i odpręża.
  • Co zabrać ze sobą na pokład? Kocyk lub bluzę( ze względu na klimatyzację), picie, jedzenie, mokre chusteczki, ulubione zabawki, tablet (to chyba u większości rodziców ostatnia deska ratunku). Dla najmłodszych niezbędne będą także pieluszki, krem na odparzenia, smoczek i nosidełko. Ja zabieram też zawsze ubranie na zmianę- nigdy nie wiadomo, kiedy okaże się niezbędne.
  • To czego boisz się pewnie najbardziej, to zmiana pieluszki na pokładzie. Nic bardziej mylnego. Wszystkie samoloty mają w toaletach przewijak, więc cała akcja powinna pójść szybko i sprawnie. Wybierając się z niemowlakiem na zmianę pampersa przygotuj się jednak na najgorsze i zabierz na zmianę ubranka i ręczniczek, żeby w razie potrzeby nie latać z gołym niemowlakiem po pokładzie.
  • Jeśli Twoje dziecko jest starsze dwie czy trzy godziny bezczynnego siedzenia w samolocie może być dla niego męczące. Pomyśl wcześniej o zabawach lub grach, które możesz zabrać na pokład. Z małymi dziećmi możesz bawić się w wymyślanie słów na daną literę lub poszukiwanie wzrokiem przedmiotów w określonym kolorze, z większymi w opowiadanie wymyślonych historii – np. każdy mówi 3,4 zdania i wspólnie tworzycie jedną opowieść. Na pokład możesz też zabrać kolorowanki lub karty, ale nie polecam gier składających się z małych elementów, które łatwo zgubić w samolocie. Jeśli Twoje dziecko korzysta w domu z tabletu, możesz także wcześniej przygotować mu ulubioną muzykę, grę lub bajkę, która będzie działała offline.
  • Co usypia Twoje dziecko w domu? Bajka, ulubiony miś, piosenka na dobranoc? W samolocie dzieciom wbrew pozorom jest tak samo łatwo zasnąć jak w samochodzie, ale rozproszone przez negatywne emocje, napięcie mamy i pasażerów niemowlęta nie zawsze są w stanie uspokoić się na tyle by zasnąć. Jeśli wstydzisz się śpiewać publicznie nagraj kołysankę w domu i puść ją w trakcie lotu, jeśli dziecko zasypia zawsze przykryte poproś stewardessy o kocyk. Eksperymentuj. Moje dziecko zawsze zasypia, gdy zabieram ze sobą jaśka, na którym śpi w domu.

I najważniejsze to… UŚMIECH!

Dziecko wyczuje Twoje złe emocje, nerwy, stres, strach. Pozbądź się więc ich definitywnie jeszcze przed wylotem. Zrób sobie relaksującą kąpiel, przeczytaj książkę motywacyjną, uśmiechaj się do siebie jak najczęściej i powtarzaj sobie, że będzie to fantastyczna i radosna podróż. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko!

WYBÓR HOTELU

Zobacz także:

Wybierając konkretny hotel sprawdź, czy są animacje dla dzieci, place zabaw, zjeżdżalnie oraz dedykowane baseny, w których maluchy mogą się bezpiecznie pluskać. Coraz więcej hoteli jasno deklaruje czy są przeznaczone dla rodzin, czy dla osób, które szukają ciszy z dala od najmłodszych (tzw. hotele adults only). Proponują wybierać typowe hotele przyjazne dzieciom- nie tylko ze względu na znacznie większą ilość udogodnień, ale także gości hotelowych, którzy nie będą mieli pretensji np. o głośne zachowanie. Dodatkową zaletą jest towarzystwo innych dzieci, które w takich miejscach bardzo szybko nawiązują przyjaźnie z rówieśnikami.

PLAŻE

Jeśli organizujesz podróż samodzielnie, to wybieraj plaże, na których zejście do wody jest łagodne i płytkie. Zdecydowanie polecam postawić na plaże piaszczyste zamiast żwirowych czy kamienistych. Warto wybierać też miejsca, które mają dobrą infrastrukturę- prysznice, toaletę, bar, wypożyczalnie rowerków wodnych itp. Jeśli wybrana przez nas plaża nie ma takiego zaplecza, to nie zapomnij o zabraniu ze sobą jedzenia, picia, pompowanych materacy/piłek/kół ratunkowych oraz jakiegoś zestawu z wiaderkiem i łopatką, które zajmie malucha na dłużej. Pamiętaj też o nakryciu głowy, okularkach i kremach z filtrem 50 UV, bo skóra dzieci jest bardzo wrażliwa i wymaga najwyższej ochrony.

DOKUMENTY

Przed lotem zadbaj o wybór odpowiedniego ubezpieczenia. Przy podróży z dziećmi, to szczególnie ważne, bo często lubią się one bawić w małych kaskaderów- z różnym skutkiem :) Ubezpieczenie to jednak nie jedyny dokument, o który musimy zadbać. Jakie dokumenty są niezbędne? Przede wszystkim dowód lub paszport. W zależności od tego, gdzie podróżujemy może być potrzebna również wiza. Dodatkowo polecam zabrać ze sobą książeczkę zdrowia oraz szczepień.

CO SPAKOWAĆ?

Czas przejść do najmniej przyjemnej kwestii- pakowania bagażu! Co powinno się w nim znaleźć? Apteczka, a w niej leki, które przyjmuje Twój maluch, coś do opatrzenia i odkażenia rany, tabletki na gorączkę, ból głowy, biegunkę, ból gardła (klimatyzacja w hotelach bywa zdradziecka), wodoodporny krem z filtrem, leki na chorobę lokomocyjną, a także wapno, preparat odstraszający insekty i coś na ugryzienia.

Jeśli chodzi o ubrania - spakuj przewiewne rzeczy, w których Twój maluch dobrze się czuje i nie zapomnij o nakryciu głowy. Jeśli wybierasz się na plaże kamieniste lub żwirowe, to koniecznie kup specjalne obuwie do wody. Wyjeżdżając na dłużej warto mieć ze sobą (lub kupić na miejscu) proszek do prania. W końcu nigdy nie wiadomo, ile przygód zapewni nam dziecko i czy tym samym, mimo sporego zapasu, nie zabraknie nam ubranek. Najlepiej zabrać ten sam którego używasz w domu. Małe dzieci często mają alergie skórne na nowe produkty, a to ostatnia rzecz, której życzyłybyśmy sobie podczas wakacji.

Nie zapomnij spakować ulubionych zabawek swojej pociechy. Warto przy tym wziąć pod uwagę czym zwykle najdłużej się bawi. Jeśli Twoje dziecko ma ulubionego misia do spania, to nie możesz o nim zapomnieć!

Podróże z małymi dziećmi to niezwykły czas, który na pewno będziesz z uśmiechem wspominać w przyszłości. Ciesz się każdą chwilą!

Udanej podróży!

Agnieszka Trolese - Autorka przewodników po Włoszech i bloga Taste&Travel. Uwielbia podróżować z synkiem –mając sześć lat odwiedził już ponad 35 krajów, w tym Indie, Mozambik czy Tahiti. Dwa lata temu z mężem i czteroletnim Andreaskiem odbyła podróż dookoła świata, podczas której zwiedzali wspólnie USA, Polinezji Francuskiej, na Wyspach Cooka, w Nowej Zelandii, Australii, Indonezji, Malezji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.