Agnieszka Holland prezydentką EFA

Wybitna polska reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland została nową prezydentką Europejskiej Akademii Fimowej. Zastąpi na tym stanowisku niemieckiego reżysera, scenarzystę i producenta Wima Wendersa, który zajmował je od 1996 roku. Agnieszka Holland przez pięć lat była przewodniczącą Rady Europejskiej Akademii Filmowej i nie kryje radości z otrzymanego wyróżnienia:

Te czasy są pełne wyzwań i aby zachować twórczą siłę niezależnego kina i zaangażowanie naszej publiczności, musimy wykorzystać całe nasze doświadczenie i wyobraźnię. Wierzę, że EFA ma ważną rolę do odegrania i jestem szczęśliwa, że biorę w tym udział - powiedziała reżyserka. 

Gratulacje złożył reżyserce wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński:

Agnieszka Holland reżyserowała zarówno filmy, jak i seriale polskie i zagraniczne. Jednymi z najbardziej znanych są między innymi „Niedzielne dzieci”, „Gorączka”, „Europa, Europa”, „Obywatel Jones” czy „Pokot”. Najnowszy film artystki, „Szarlatan”, zadebiutował na tegorocznym Berlinale i został uznany za jeden z najlepszych filmów festiwalu. 

Zobacz też: "Szarlatan" - oficjalny zwiastun nowego filmu Holland. "Fascynujący, wciągający. Absolutny nokaut!"

Europejska Akademia Filmowa

Europejska Akademia Filmowa (początkowo Europejskie Towarzystwo Filmowe) oficjalnie została utworzona w 1989 roku przez szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana, który został też jej pierwszym prezydentem. Zrzesza twórców filmów z Europy, a jej misja to promowanie europejskiej kultury na świecie i zdobywanie popracia dla interesów europejskiej kinematografii. Akademia co roku przyznaje nagrody filmowe, a jej pierwszym laureatem był polski reżyser i scenarzysta Krzysztof Kieślowski.