Film Agnieszki Holland "Obywatel Jones" otworzył Festiwal Filmowy w Gdyni

Najnowszy film Agnieszki Holland otworzył w poniedziałek 12 września 44. Festiwal Filmowy w Gdyni. Film, który był już pokazywany na Festiwalu Berlinale, powalczy w Gdyni o nagrodę główną czyli Złotego Lwa.

"Obywatel Jones" będzie walczył w konkursie głównym z takimi produkcjami jak: "Boże Ciało" Jana Komasy (film będzie reprezentował Polskę w walce o Oscary 2020), "Ciemno, prawie noc" Borysa Lankosza", "Kurier" Władysława Pasikowskiego czy "Ukryta gra" - ostatni film wyprodukowany przez Piotra Woźniaka-Staraka.

Agnieszka Holland powiedziała ważne słowa na festiwalu w Gdyni

"Obywatel Jones" w reżyserii Agnieszki Holland to polityczny thriller, którego głównym bohaterem jest Gareth Jones, walijski dziennikarz, który odkrył prawdę o Hołodomorze, jednej z najbardziej przerażających zbrodni Stalina. W latach 30. XX wieku dziennikarz z wielkim zaangażowaniem opisywał Wielki Głód na Ukrainie, jedną z największych zbrodni komunizmu.

Agnieszka Holland po uroczystej premierze filmu w Gdyni mówiła, że w dzisiejszych czasach dziennikarz nie powinien opowiadać się po żadnej ze stron politycznych, tylko relacjonować fakty.

Również w Polsce, gdzie jesteśmy rozdarci przez dwa obozy, przemilczamy fakty, jeśli są niewygodne dla naszej strony, a jesteśmy w stanie skłamać na temat tej innej strony, jeżeli tego można użyć w jakiejś walce polityczne. To jest właśnie to, z czym walczy Gareth Jones; naiwnie mówiąc, że jest tylko jedna prawda, a dziennikarz powinien po prostu relacjonować fakty, nie biorąc stron. - mówiła reżyserka w rozmowie z  RMF FM.

Agnieszka Holland dziękując dyrektorowi FPFF za zaproszenie do otwarcia festiwalu, podkreśliła, że „Obywatel Jones” to film historyczny, ale pytania, które stawia, są „ciągle albo znowu aktualne”.

Czym jest dziennikarstwo? Czym jest prawda? Czym są fake newsy i dlaczego są używane? Czym jest korupcja mediów i do czego prowadzi tchórzostwo rządów? Do czego prowadzi obojętność społeczeństw? Jaka jest cena odwagi w trudnych czasach i czy dziennikarz nie ma obowiązku być odważnym? Myślę że są takie czasy, kiedy odwaga co prawda jest droga, ale szalenie ważna. Myślę, że odważni powinni być nie tylko dziennikarze, ale również filmowcy - powiedziała Agnieszka Holland, a jej słowa publiczność nagrodziła brawami.

O czym jest film "Obywatel Jones"?

"Obywatel Jones" to historia młodego walijskiego dziennikarza, który zyskuje sławę pisząc o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem, zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 rokuTeraz ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks (Vanessa Kirby), pracującą dla Waltera Duranty’ego (Peter Sarsgaard), dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawane są za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium. Po powrocie do Londynu, Jones pisze artykuł ukazujący horror, którego doświadczył. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek, Gareth nie ustaje w walce o prawdę. Swoimi odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem.

Film Agnieszki Holland "Obywatel Jones" w kinach od 25 października, a już teraz obejrzyjcie zwiastun filmu: