Agnieszka Holland: nasza marka na zachodzie

Trzykrotnie nominowana do Oscara, polska reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland urodziła się 24 listopada 1948 roku w Warszawie. W 1971 roku ukończyła studia na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Po powrocie do Polski rozpoczęła współpracę z Krzysztofem Zanussim przy filmie „Iluminacja”, a później pracowała jako scenarzystka przy filmach Wajdy, Bogajewicza i Zajączkowskiego.

Jej obrazy zdobywały wiele nagród na prestiżowych festiwalach m.in. w Cannes, Berlinie, czy Montrealu. 

Agnieszka Holland: kobieta o wielu pasjach

Agnieszka Holland oprócz tego, że reżyseruje filmy, pisze też scenariusze do filmów swoich oraz innych reżyserów. Dla Andrzeja Wajdy napisała scenariusz do filmów: „Bez znieczulenia”, „Danton”, „Miłośc w Niemczech” i „Korczak”. Współpracowała również w charakterze konsultanta scenariusza przy trylogii Krzysztofa Kieślowskiego „Trzy kolory”.

Agnieszka Holland zajmuje się tłumaczeniem literatury czeskiej na język polski. Do jej największych osiągnięć w tej dziedzinie należy przełożenie "Nieznośnej lekkości bytu" M. Kundery. 

Agnieszka Holland za wybitne zasługi dla kultury polskiej i za osiągnięcia w pracy twórczej została odznaczona Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski (postanowieniem Prezydenta RP z dnia 7 listopada 2001 roku).

W 2008 została europejską ambasadorką Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego, a w maju otrzymała Superwiktora. W grudniu 2008 roku z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2011 została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Agnieszka Holland jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej przyznającej Felixy, a także od stycznia 2014 przewodniczącą zarządu Europejskiej Akademii Filmowej w Berlinie.

Zobacz także:

Agnieszka Holland: kiedy Oscar?

Agnieszka Holland była już trzykrotnie nominowana do Oscara. W 1985 roku w kategorii najlepszy film obcojęzyczny za "Gorzkie żniwa", w 1991 w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany za "Europa, Europa" (za ten film otrzymała również nagrodę Złotego Globu w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny), w 2011 ponownie w kategorii najlepszy film obcojęzyczny za "W ciemności".

Agnieszka Holland prywatnie

Agnieszka Holland była żoną czeskiego reżysera Laco Adamika, z którym ma córkę Katarzynę Adamik. 

Holland obecnie mieszka we Francji w Bretanii.

W 1998 roku odsłonięto gwiazdę Agnieszki Holland w Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.

Życie, kariera i twórczość Agnieszki Holland jest tak bogate, że powstałby z tego niezły materiał na film dokumentalny.