Gdzie wysłać list do świętego Mikołaja?

Jeśli twoje dziecko pisze w tym roku list do świętego Mikołaja, postaraj się, żeby dotarł on do adresata. Gdzie mieszka święty Mikołaj? Na jaki adres wysłać list? Okazuje się, że święty Mikołaj ma co najmniej kilka miejsc zamieszkania, ale najpopularniejszy to adres świętego Mikołaja w Finlandii. Jako pierwszy podał go fiński redaktor radiowy Markus Rautio w latach 20-tych XX wieku - wg niego święty Mikołaj mieszkał na wzgórzu Korvatunturi w Laponii. Od lat 50-tych główną siedzibą świętego Mikołaja zostało fińskie Rovaniemi w Laponii i to tam co roku w grudniu przychodzi najwięcej listów z całego świata.

Adres świętego Mikołaja w Finlandii

W Rovaniemi w Finlandii powstała wioska świętego Mikołaja z własnym urzędem pocztowym. Listy można wysyłać na adres:

Santa Claus

Arctic Circle 96930

Rovaniemi

FINLANDIA (nazwę kraju piszemy dużymi literami) 

Święty Mikołaj zazwyczaj odpisuje na wszystkie listy w ciągu kilku miesięcy. Odpowiedź otrzymamy w języku angielskim, o ile podamy adres zwrotny.

Adres świętego Mikołaja - inne miejsca na świecie

Jest też kilka innych miejsc w Europie, które podają się za oficjalne siedziby świętego Mikołaja - ma on rzekomo mieszkać w Norwegii, w Niemczech, a także... w Polsce. Listy, które zostaną wysłane na te adresy, na pewno dotrą do świętego Mikołaja, który stara się odpisywać na wszystkie otrzymane kartki. 

Zobacz także:

Julenissen’s Postkontor Torget 4

1440 Drobak

Norwegia

 

Julenissen i Norge

2500 Savalen

Norwegia
 

 

An den Weihnachtsmann Weihnacht

postfiliale 16798

Himmelpfort

Niemcy 

 

Adres świętego Mikołaja w Polsce

Biuro Św. Mikołaja

ul. Letnia 10

57-215 Srebrna Góra