Jak powinno spać dziecko?

Nasze pociechy często uroczo wyglądają podczas snu, a rodzice dokumentują to na słodkich zdjęciach. Czasem jednak taka obserwacja dziecka podczas snu może doprowadzić do czegoś więcej niż jedynie pamiątkowej fotki. Melody Yazdani, mama 8-letniego chłopca ze Stanów Zjednoczonych podzieliła się na Facebooku swoją historią, gdzie opowiedziała jak obserwacja snu jej synka pomogła w zdiagnozowaniu choroby. O co dokładnie chodzi? Jaki sposób spania u dziecka zwiastuje problemy zdrowotne? I na co należy zwrócić szczególną uwagę analizując jak śpi nasze dziecko?

ADHD a problemy ze snem

Synek Melody przez całe swe życie był normalnym, zdrowym, pogodnym chłopcem. Gdy Melody otrzymała w przedszkolu informację, że dziecko od jakiegoś czasu zachowuje się agresywnie, nie mogła uwierzyć, że może chodzić o jej syna. Szkolni opiekunowie informowali, że chłopiec popycha inne dzieci i zdaje się nie kontrolować ruchów swojego ciała. Kian zaczął też wyładowywać agresję w domu. Przestraszona Melody udała się z synem do terapeuty. Ten od razu skierował dziecko na diagnozę ADHD. Czytając o ADHD u dzieci Melody trafiła na artykuł dotyczący związku ADHD z zaburzeniami oddychania. Wówczas skojarzyła, że jej syn, kiedy śpi, oddycha przez usta.

Oddychanie przez usta u dzieci

Okazało się, że oddychanie przez usta u dzieci to nawyk, który może być tragiczny w skutkach. Kiedy dziecko oddycha przez usta, jego mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu. W nocy mniejsze dotlenienie organizmu skutkuje słabą jakością snu, a to oznacza, że ani mózg, ani ciało nie regenerują się. To natomiast może mieć wpływ na rozwój zachowań typowych dla ADHD. Co więcej, badania pokazują, że dzieci leczone na ADHD, u których stwierdzono zaburzenia oddychania, znacznie łagodniej przechodzą chorobę, kiedy poprawi się jakość ich snu. Właśnie dlatego Melody, ku przestrodze innych rodziców, postanowiła opublikować zdjęcie z długim opisem swojej historii.