Seria: Abecadło Seksualności

Antykoncepcja

Całujecie się, ręce zaczynają krążyć po ciele.. czujesz, że zbliża się moment bliskości, otwarcia i rozkoszy... Już zaraz, zaraz jego ręce powędrują pod koszulkę, następnie rozepną biustonosz i pasek od spodni... Czujesz jego gorący oddech na szyi i nie możesz doczekać się więcej... 

W końcu ubrania lądują na ziemi, zbliża się TEN moment i nagle pada pytanie: 

co z zabezpieczeniem? 

Czar pryska. 

On nie przyniósł prezerwatyw, ty nie stosujesz spirali. 

Co dalej?

Jako feministka i wyzwolona seksualnie kobieta radzę, by o antykoncepcji rozmawiać przed pierwszym stosunkiem. Po pierwsze, będziecie już mieć ustalone, co i jak, kiedy pojawi się taka sytuacja, a po drugie, tak poważna rozmowa pomaga wypracować porozumienie, zaufanie i poczucie bezpieczeństwa.

Rozmowa o antykoncepcji może przebiegać w ten sposób:

Czy chcemy mieć dziecko?

Tak – planujemy świadome macierzyństwo

Nie – pytamy siebie: jak chcemy się zabezpieczać?

Powinniście znać wszystkie dostępne metody antykoncepcji zarówno dla kobiety jak i dla mężczyzny, a wtedy rozważyć, które są dla was najbardziej odpowiednie. Pamiętajcie, że środki pośrednie i pomocnicze często nie dają gwarancji: wytrysk poza pochwą, stosunek przerywany, kapturek dla kobiet, czy prezerwatywa. Te, które rokują najlepiej to wazektomia (podwiązanie nasieniowodu), leki doustne hormonalne dla kobiety (których osobiście nie polecam, gdyż to ogromna ingerencja w ciało i naturę) oraz wkładka domaciczna (która wywołuje jednak stan zapalny macicy). Natomiast po stosunku, gdy jednak zostaliśmy zaskoczeni niefortunną sytuacją, mamy tabletkę "dzień po", co nie jest już antykoncepcją, ale załagodzeniem sytuacji, kiedy jest za późno.

Dobrze by było, gdybyście też wstępnie porozmawiali o tym, co by było gdyby doszło do niechcianej ciąży.

Najlepiej jest zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby do niechcianej ciąży nie doszło i pilnować tego za każdym razem: 

  • Miej na uwadze płodne dni
  • Bądź świadoma swojego cyklu: czy jest regularny? Czy znasz swoje ciało na tyle dobrze, by wiedzieć, co się z nim dzieje? (Pamiętaj też, że metoda "kalendarzyka" zawodzi najczęściej... Niech to będzie jedynie wskazówka i dodatek!)
  • Pamiętaj o zdrowym rozsądku, wiedzy, pamięci, doświadczeniu, dbaniu o szczegóły
  • Weź pod uwagę ewentualne konsekwencje: jakie masz możliwości wsparcia w kraju, w którym żyjesz?

O antykoncepcji rozmawia się przed. Nie w trakcie, ani tym bardziej po. Nie licz na fuksa! Pamiętaj o tym, że środki doraźne stosowane “po” są tak samo ogromną ingerencją w ciało oraz naturalny rytm ciała kobiety jak regularnie stosowana antykoncepcja hormonalna. 

Jestem pewna, że jesteś świadomym człowiekiem, żyjesz w nowoczesnym świecie i na pewno wiesz skąd biorą się dzieci. Ale gdybyś jednak zapomniała, to oto kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać:

  1.   Sperma musi znaleźć się w pochwie, by mogło dojść do zapłodnienia. Szansa na to, że gdy sperma jest w pochwie dojdzie do zapłodnienia, jest bardzo, bardzo duża. Jeśli akurat chcesz się przekonać czy jesteś taka kobietą, która nie zajdzie w ciążę czy ma niepłodne dni, nie jest to dobrym sposobem na planowanie dziecka. 
  2. Jeśli jesteś mężczyzną i liczysz na to, że w ostatnim momencie uda ci się wycofać, masz 50% szansy, że tak właśnie będzie. Albo się uda, albo nie.
  3.   Jeśli najbardziej chce ci się chce seksu, gdy przechodzisz jajeczkowanie, nie doprowadzaj wtedy do wytrysku w pochwie. Zadowolcie się np. pettingiem, żeby sperma pozostała na zewnątrz. Jeśli przeniesiemy środek ciężkości z wytrysku w ciele kobiety na pieszczoty oralne i dotyk, może się okazać, że problem antykoncepcji sam się rozwiązuje albo przynajmniej zyskuje całkiem inną perspektywę. 

Temat antykoncepcji jest pierwszym z wielu na ścieżce świadomej relacji, gdzie rozmawia się o wszystkim. Nie ma czegoś takiego, że wypada lub nie wypada. Jesteście dorosłymi ludźmi. Jeśli będziecie gotowi na rodzicielstwo, rozpoczyna to całkiem inny etap waszego związku oraz inny typ rozmowy. Teraz skupiamy się na decyzji co do antykoncepcji.

O autorce: 

Aleksandra Hekert - feministka, filozofka, aktywistka i copywriterka. Autorka książki "Świadomy Seks"  www.swiadomaintymnosc.pl

Współzałożycielka fundacji wspierającej rozwój świadomości www.feedyourhead.pl

Nadaje sens swojemu życiu pomagając innym wypełniać swoje powołanie.