10. czerwca ruszyło jedno z najważniejszych wydarzeń w futbolowym świecie - Euro 2016. Jeśli z piłką nożną (prawdopodobnie jak większość płci pięknej) nie macie za wiele do czynienia, z trudem odróżniacie od siebie piłkarzy, a zasady na boisku są dla Was czarną magią - mamy dla Was ABC prawdziwego kibica, na podstawie książki Yvette Żółtowskiej - Darskiej, damskiej ekspertki w sprawach futbolu.

Yvette Żółtowska-Darska z Robertem Lewandowskim

Drogie Panie, na pewno zauważyłyście, że od tygodnia co drugi samochód w Polsce jeździ z biało-czerwoną flagą. Gdybyście jeszcze nie znały przyczyny tego szaleństwa, wyjaśniam: to Polacy grają na EURO 2016 (czyli na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej).

Dziś natężenie bieli i czerwieni może być szczególne. Czemu? Bo przed nami mecz, na który czeka cały kraj. Polska-Niemcy na Stade de France (wymawiaj: Stad de Frąs) w Paryżu o 21:00. Transmisja w TVP1 i Polsacie. Czemu akurat ten mecz jest tak ważny?

a) bo Niemcy w piłce wygrywają niemal seryjnie, a w piłkarskim światku krąży wręcz powiedzenie, że futbol to taka dyscyplina, gdzie 22 facetów biega za piłką, a wygrywają zawsze Niemcy (autor powiedzenia: były angielski piłkarz Gary Lineker!)

b) bo Niemcy, podobnie jak Rosja, to nasz odwieczny rywal

c) bo do 2014 roku Polska zawsze dostawała od Niemców bęcki.  Przez kilkadziesiąt lat nie wygraliśmy z nimi ANI RAZU. Albo remisowaliśmy, albo przegrywaliśmy. Pierwsza, historyczna wygrana udała się „Naszym” dopiero 11 października 2014 roku, kiedy to na Stadionie Narodowym gola Niemcom wbili kolejno Arkadiusz Milik i Sebastian Mila (wygraliśmy wtedy 2:1).

Wreszcie:

 d) bo w Niemczech gra Robert Lewandowski. Facet, który jest dziś ważniejszy dla nas od prezydenta Polski. Któż nie chciałby zobaczyć, jak „Lewy” sprawia lanie swoim klubowym kolegom?

Dlatego, Drogie Panie, jeśli chcecie błysnąć przed mężem, synem, narzeczonym, kolegą, szefem… Obejrzyjcie dzisiejszy mecz. Ale przedtem zajrzyjcie do ściągawki, jaką jest książka PO PROSTU FUTBOL. Przeczytajcie tam o historii naszych meczów z Niemcami i…

Będziecie wiedzieć tyle, ile trzeba, by zdobyć niekłamany szacunek męskiej części swojej rodziny. Na pierwszy raz, oczywiście!

Do zobaczenia przed telewizorami o 21:00. 

Yvette Żółtowska-Darska

Autorka książki PO PROSTU FUTBOL oraz bestsellerów dla dzieci „MESSI”, „RONALDO”, „IBRA”, oraz „LEWY. Chłopak, który zachwycił świat”. Mama 11-letniego syna. Zainspirowana jego pasją do futbolu, wymyśliła zupełnie nową koncepcję książek dla dzieci: biografie ich piłkarskich idoli.