1. Idź w ciąży na spacer

Regularne, lekkie ćwiczenia podczas ciąży mogą korzystnie wpłynąć na poziom inteligencji twojego nienarodzonego maluszka. Amerykańskie badania wykazały, że przyszłe mamy, które gimnastykowały się przynajmniej pół godziny dziennie, trzy razy w tygodniu, urodziły bystrzejsze dzieci niż kobiety, które nie wykonywały żadnych ćwiczeń. Pociechy aktywnych mam (przebadane w wieku 5 lat) miały najwyższe wyniki w testach inteligencji, lepszą koordynację i umiejętności językowe. Z kolei niemieccy naukowcy stwierdzili, że ruch podczas ciąży powoduje rozwój większej liczby komórek mózgowych odpowiedzialnych za uczenie się i pamięć. Zalecamy więc spacer albo jogę.

2. Relaksuj się w ciąży

Redukowanie poziomu stresu przyniesie korzyści i tobie, i dziecku. Jeden ze sposobów na zmniejszenie niepokoju i poprawę nastroju to słuchanie ulubionej muzyki. Świetnym pomysłem jest zaplanowanie raz w tygodniu uroczystego wieczoru przy muzyce z przyszłym tatą.

3. Chrup czekoladę w ciąży

Fińskie badania z 2004 roku wykazały, że kobiety, które jadły czekoladę podczas ciąży, miały szczęśliwsze i bardziej aktywne maluchy. Naukowcy twierdzą, że zawarte w czekoladzie substancje poprawiające nastrój wpływają pozytywnie również na nienarodzone dziecko. Oczywiście, w raczeniu się tym słodkim smakołykiem należy zachować umiar, przede wszystkim ze względu na utrzymanie prawidłowej wagi. Ponadto czekolada zawiera kofeinę (ok. 50 mg w 50 g czekolady). Kobiety w ciąży nie powinny przyjmować więcej niż 200 mg kofeiny dziennie – pamiętaj więc o tym, sięgając po apetyczny czekoladowy smakołyk.

4. Pamiętaj o witaminach w ciąży

Przyjmowanie 400 mcg kwasu foliowego (witamina z grupy B) do końca 12. tygodnia ciąży pomaga zapobiec poważnym wadom wrodzonym u dziecka, takim jak rozszczep kręgosłupa czy przepuklina mózgowa. Korzystne jest również uzupełnianie witaminy D (ok. 10 mcg), która pomaga m.in. budować mocne kości dziecka. Witamina ta jest wytwarzana w skórze pod wpływem światła słonecznego. Niestety, podczas ostatnich kilku miesięcy nie wystawiałaś się zbytnio na jego działanie, zatem suplement diety może być pomocny. Dawkowanie jednak koniecznie uzgodnij z lekarzem.

5. Pij mleko w ciąży

Picie mleka ekologicznego (od krów z wolnego wypasu) podczas ciąży i w czasie karmienia piersią może chronić dziecko przed egzemą, astmą i innymi alergiami. Duńskie badania wykazały, że takie mleko chroni dziecko jeszcze w twoim łonie. Co więcej, przyszłe mamy, które je piły, po urodzeniu dziecka wytwarzały pokarm zawierający ochronę przed alergenami. Powodem może być wyższa zawartość specjalnych kwasów zawartych w tym mleku.

6. Rób sobie uczty rybne

Jedzenie tłustych ryb w ostatnim trymestrze ciąży może korzystnie oddziaływać na rozwój mózgu dziecka. Badacze kanadyjscy odkryli, że kwasy omega-3, zawarte w tłustych rybach morskich, mają pozytywny wpływ na rozwój czuciowy, poznawczy i ruchowy. Zjadaj jednak dwie porcje tłustych ryb na tydzień, nie więcej – przez wzgląd na możliwe zanieczyszczenia ich mięsa. Alternatywą są suplementy z kwasami omega-3.

7. Polub jajka

Jedzenie jajek podczas ciąży może polepszyć pamięć twojego malucha i jednocześnie w przyszłości ochronić dziecko płci żeńskiej przed rakiem piersi. Amerykańskie badania na ciężarnych myszach wykazały, że wysokie spożycie choliny (substancja zawarta w żółtku jaja) chroniło żeńskie osobniki przed nowotworem piersi. Poza tym jajka są dobrym źródłem żelaza i białka. Pamiętaj jednak, by unikać jedzenia surowych bądź ugotowanych na miękko, ze względu na zagrożenie salmonellą. Ale jajka, które są oznaczone, pochodzą od kur szczepionych, co oznacza, że ryzyko zarażenia prawie nie istnieje.

8. Jedz jabłka

Spożywanie jednego jabłka dziennie podczas oczekiwania na dziecko zmniejsza ryzyko wystąpienia astmy u dziecka. Badania na Uniwersytecie w Aberdeen (Wlk. Brytania) wykazały, ze przyszłe mamy, które zjadały najwięcej jabłek, urodziły dzieci z najmniejszą skłonnością do astmy w wieku do 5 lat. Dzieje się tak, bo jabłka zawierają flawonoidy, które stanowią parasol ochronny przed tym schorzeniem. Kolejną zaletą tych owoców jest to, że pomagają zwalczyć zgagę. Jedz tyle jabłek, na ile masz ochotę, ale nie rezygnuj też z innych owoców, żeby dostarczyć sobie oraz dziecku różnych witamin i minerałów.