Barbara Prymakowska z kolejnym złotem

Pochodząca z Tarnowa 79-letnia Barbara Prymakowska zdobyła złoty medal Mistrzostw Europy Masters w Biegach Górskich. Zawody odbyły się w La Féclaz we Francji. Polka pokonała 10-kilometrową trasę w fenomenalnym czasie 1:42:24. Co więcej meta była zlokalizowana na wysokości 1518 m. Start zawodników rozpoczynał się z 940 m.

Nic dziwnego, że Pani Barbara jest nazywana "najszybszą babcią świata".

Ostatni odcinek trasy 1,3 km do osiągnięcia mety bardzo stromy. Mont Blanc zamrugał do mnie, co dało mi ogromną radość. Wysłuchałam Mazurka po raz siódmy i oczy się zaszkliły" – napisała pani Barbara Prymakowska w mediach społecznościowych.

- W kategorii K75 uplasowałam się na 1 pozycji zdobywając złoty medal, mój rezultat 1.42 przed Włoszką 2.22 - dodaje Pani Barbara. Patrząc na wyniki Polki i Włoszki różnica w czasie była naprawdę duża, bo aż 40 minut. Polka obroniła tym samym tytuł wywalczony przed rokiem w austriackim Telfes Stubai.

Sukcesy Barbary Prymakowskiej

Barbara Prymakowska jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego. Przez ponad 30 lat pracowała w szkole jako nauczycielka wychowania fizycznego. Aż trudno uwierzyć, że Pani Barbara dopiero po 50-tce rozpoczęła przygodę z bieganiem.

- Kiedyś mój mąż był zajęty lekcjami na korcie tenisowym i zaproponował, żebym przebiegła się po Tarnowie. Nie miałam kondycji, przebiegłam tylko kilometr. Mąż zwrócił mi wtedy uwagę na to, że pracę ramion, nóg i oddech trzeba zgrać, żeby mieć przyjemność z biegania. W wieku 55 lat po raz pierwszy wystartowałam na Mistrzostwach Polski, trzy lata później przebiegłam pierwszy maraton. Nie ukrywam, że rywalizacja jest dla mnie ważna, zwłaszcza jak zostawiam w tyle ludzi o dwie, trzy czy cztery dekady młodszych - mówiła w 2021 roku w wywiadzie dla serwisu tarnow.naszemiasto.pl.

W wieku 68 lat Barbara Prymakowska postanowiła zdobyć Mont Blanc. W rozmowie podkreśliła, że rodzina nie była zachwyconą taką decyzją, "tym bardziej, że mój wuj schodząc z Mont Blanc zginął i został tam pochowany. Zdecydowałam się na to wyjście na wariackich papierach. Nie zrobiłam żadnych kursów alpinistycznych czy wspinaczkowych. W Tatrach osiągnęłam już wszystkie ważniejsze przejścia, wydolność maratończyka miałam, więc nie czułam strachu."

Zobacz także:

Tym samym Pani Barbara została najstarszą Polką, która zdobyła Mont Blanc.

W 2016 r. kolejnym jej sukcesem było zdobycie medalu World Marathon Majors za ukończenie 6 najbardziej prestiżowych biegów maratońskich na świecie (Tokio, Boston, Londyn, Berlin, Chicago, Nowy Jork).

W ubiegłym roku Tarnowianka już po raz dziesiąty wzięła udział w biegu na Kasprowy Wierch. W wieku 78 lat wbiegła na szczyt w czasie 1 godz. i 45 min.

Przeczytaj także: