Dlaczego powinnaś pić dużo wody?

Przypomnijmy – woda stanowi około 70% ludzkiego ciała i jest środowiskiem dla niemal wszystkich procesów metabolicznych. Konieczność codziennego picia wody jest oczywista, bo gdy tego nie robimy, zaburzamy podstawowe funkcje organizmu. Jeśli to jakimś cudem wciąż Cię nie przekonuje, wiedz że odwodnienie wpływa negatywnie na kondycję skóry. Wiotka, poszarzała i sucha skóra to wynik niedoboru wody w organizmie, który w takim przypadku stara się dysponować nią tak, aby w pierwszej kolejności "napoić" narządy wewnętrzne. Przyjmuje się, że zapotrzebowanie na wodę około 1,5-2 litry dziennie, ale jest to zależne od wielu czynników. Nie wiesz, czy pijesz odpowiednio dużo? Twój organizm zaalarmuje Cię poniższymi objawami.

Odwodnienie: suchość w jamie ustnej

Suchość w jamie ustnej może być spowodowana ogólnym odwodnieniem organizmu. Jak Twoje ciało ma produkować wystarczającą ilość śliny, kiedy braknie mu głównego jej składnika? Jest to kolejny, po odczuwaniu pragnienia, sygnał że niedobór wody w Twoim ciele zbliża się do niebezpiecznej granicy. Długotrwała suchość w buzi może też zaowocować nieprzyjemnym zapachem z ust, dlatego musisz zareagować jak najszybciej.

Odwodnienie: sucha skóra

Sucha, łuszcząca się skóra może być jednym z objawów odwodnienia. O ile picie dużych ilości wody nie spowoduje, że z twarzy znikną zmarszczki, czy trądzik, to odwodnienie da się we znaki jej kondycji. Szara, pozbawiona elastyczności skóra i podkrążone oczy, również powinny skłonić Cię do częstszego sięgania po szklankę wody.

Odwodnienie: niskie ciśnienie krwi

Krew składa się w 85% z wody. Jeśli w Twoim organizmie jest jej mało, krew zagęszcza się i jej ciśnienie się obniża. Nie jest w stanie w odpowiednio szybki sposób docierać do organów, które jej potrzebują (czyli…wszystkich). Niskie ciśnienie powoduje uczucie senności i zmęczenia.

Odwodnienie: uczucie zmęczenia

Zahaczając o powyższy punkt – odwodnienie obniża ciśnienie. Krew z tlenem wolno dopływa do mózgu i do serca, które "zwiększa obroty", co owocuje chronicznym uczuciem zmęczenia.

Odwodnienie: ból głowy

Zbyt mała dla prawidłowego funkcjonowania mózgu ilość wody, prowadzi nie tylko do zwykłego bólu ale i do migren. W skrajnych przypadkach, silne odwodnienie może skończyć się zasłabnięciem, a nawet utratą przytomności. 

Odwodnienie: skurcze mięśni

Skurcze i bóle mięśni często są skutkiem niedoborów minerałów (głównie sodu, potasu i chloru) w organizmie, które przyjmujemy wraz z wodą. Dlatego podczas chorób przewodu pokarmowego, a także zwiększonego wysiłku (pocenie się - wydalanie większych ilości wody) zaleca się dodatkowe suplementowanie elektrolitów. Jeśli wodę na co dzień zastępujesz kawą, herbatą, czy sztucznymi napojami, prędzej czy później dopadną Cię efekty wypłukania minerałów z organizmu.