Dziewczynka zadławiła się cukierkiem

Ta historia mogła skończyć się tragicznie, ale na szczęście miała swój happy end. Sytuacja wydarzyła się w miejscowości Oszczów, w gminie Dołhobyczów. Dzielnicowy z Posterunku Policji z Dołhobyczowie jak zwykle wykonywał swoje obowiązki służbowe w terenie. Przejeżdżając przez miejscowość Oszczów, nagle podjechał do niego samochód. Roztrzęsiona matka zaczęła szukać pomocy u policjanta. Okazało się, że jej 7-letnia córeczka zadławiła się cukierkiem i potrzebuje natychmiastowej pomocy.

Nie tracąc czasu dzielnicowy rozpoczął akcję ratunkową.

Wziął dziecko na ręce i oklepywał plecy dziewczynki do momentu, aż ta zwróciła zalegającą treść pokarmową i zaczęła normalnie oddychać. Dziecko wraz z matką trafiło do szpitala, gdzie otrzymało niezbędną pomoc medyczną - czytamy na oficjalnej stronie policja.pl.

Po kilku dniach pobytu w szpitalu dziewczynka i jej mama wróciły do domu. W ramach wdzięczności kobieta napisała pismo z podziękowaniami za wzorowe zachowanie dzielnicowego, które przesłała do komisariatu.

Kilkudniowy pobyt w szpitalu, gdy emocje już opadły uświadomił mi, jak wiele funkcjonariusz zrobił dla mojego dziecka. Do przyjazdu karetki zadbał także o jej spokój psychiczny, ciągle ją uspokajając - napisała matka 7-latki w liście.

Mama siedmiolatki wyznała, że postawa policjanta zasługuje na bohaterstwo:

St. asp. Piotr Skurski dla mnie jako matki i zwykłego człowieka jest bohaterem. Dzięki jego postawie wraca mi wiara w ludzi. Jestem dumna, że Posterunek Policji w Dołhobyczowie ma takiego Funkcjonariusza.

Co robić w przypadku zadławienia u dziecka?

W przypadku zadławienia u dziecka powinniśmy mieć w małym paluszku pierwszą pomoc. Poniżej krótka ściąga, bez rozpisywania się, ale konkretnie, bo w przypadku zadławienia nie ma czasu na zastanawianie się. To powinien być odruch:

  • Stań za dzieckiem z tyłu.
  • Pochyl dziecko do przodu tak, aby głowa dziecka była niżej niż tułów – jednocześnie przytrzymujemy dziecko swoją wolną ręką w pasie.
  • Drugą ręką 5 razy uderzamy otwartą dłonią między łopatkami kierując uderzenie ku górze.

 

Zobacz także: