O tańcu mówi się, że jest najpiękniejszą formą wyrażania uczuć bez słów. Balet, taniec współczesny, gorąca samba, a nawet break dance znalazły swoje miejsce w kilku naszych ulubionych filmowych historiach. Jeśli majówkę spędzacie w domowym zaciszu, może warto zrobić sobie taneczny maraton na szklanym ekranie?

FLASH DANCE

Klasyk z lat 80. To wzruszająca i pełna energii historia dziewczyny z Pittsburgha pracująca, która w związku ze swoja materialną sytuacją pracuje jako spawaczka i tancerka egzotyczna. Jednak jej największym marzeniem jest szkoła baletowa. Doskonały kadr z deszczem na scenie kojarzy chyba każdy kinoman. 

GORĄCZKA SOBOTNIEJ NOCY

To z kolei kino lat 70. Młodziutki John Travolta jako Tony Moreno z fryzurą zaczesaną w stylu Teddy Boys, w ciągu dnia rządzi gangiem nastolatków, a wieczorami podbija dyskoteki. To tam poznaje Stephanie, z którą ma zamiar wystartować w konkursie tanecznym i rozpocząć nowe życie. Stylizacje z białymi marynarkami i czerwonymi koszulami z ostrym kołnierzykiem - nasze ulubione!

DIRTY DANCING

Szesnastoletnia Frances poznaje na wakacjach w ekskluzywnym ośrodku wypoczynkowym przystojnego instruktora tańca (ach, ten Patrick Swayze w koszulkach eksponujących dobrze zbudowane ramiona). To opowieść, którą zna chyba każdy - o budzeniu się pasji do tańca i wielkim romansie.

BILLY ELLIOT

O chłopcu, który wbrew przeciwnościom chce realizować swoje marzenie o balecie. 11-letni Billy pochodzi z górniczej rodziny, ale dokłada wszelkich starań, żeby zostać tancerzem Królewskiej Akademii Tańca. Nie zrażają go ani niechęć otoczenia do jego planów, ani fakt, że w szkole baletowej jest jednym rodzynkiem. Mądry film o pokonywaniu przeciwności i o sile tanecznej pasji.

STEP UP - TANIEC ZMYSŁÓW

Amerykański "golden boy", Channing Tatum w jednej ze swoich życiowych ról. W "Step Up" zagrał pogubionego życiowo chłopaka, który za drobne przestępstwa trafia na prace społeczne w jednej z artystycznych szkół. Tam poznaje piękną tancerkę, oczywiście z innej klasy społecznej, z którą połączy go namiętne uczucie i wspólne przygotowania do konkursu tanecznego. Idealny film na niezobowiązujący wieczór.

CZARNY ŁABĘDŹ

 

Mroczny thriller psychologiczny o tym, jak daleko możesz się posunąć w drodze do perfekcji. Brawurowa rola Natalie Portman jako Niny, baletnicy marzącej o występie w "Jeziorze łabędzim" i jej skomplikowanego alter ego. Zaskakujące dzieło Aronofsky'ego z pięknymi kadrami i kostiumami. Warto zobaczyć!

CHICAGO

Rozśpiewany i roztańczony musical, którego akacja dzieje się w 1929 roku. W rolach głównych Renee Zelweger i Catherine Zeta-Jones. Wodewil i burleska w najlepszym wydaniu.