500 plus: zmiany w 2021

Wszystko wskazuje na to, że szykują się zmiany w 500 plus. Rządowy program, który miał zachęcić kobiety do rodzenia dzieci i poprawić wskaźniki demograficzne, chyba nie do końca się sprawdził.

500 plus miało pomóc polskim rodzinom, ale także poprawić wskaźniki demograficzne. O skuteczności tego programu, a także o nowej strategii demograficznej mówiła w Karpaczu Marlena Maląg, szefowa resortu pracy. Minister podkreśliła, że już w październiku pojawi się nowa odsłona strategii demograficznej.

Myślę, że październik będzie tym miesiącem, gdzie pojawią się pierwsze odsłony strategii demograficznej - mówiła szefowa MRPiPS.

O nowym planie wspominała również niedawno pełnomocniczka rządu ds. polityki demograficznej Małgorzata Socha. W rozmowie z PAP powiedziała: „Strategia demograficzna merytorycznie jest już gotowa, trwają ostatnie szlify. W dokumencie zidentyfikowaliśmy 10 kluczowych obszarów, w ramach których działania rządu czy samorządów mają wpływ na dzietność. Są tam zarówno obszary związane z ekonomią, transfery do rodzin, czy kwestie związane z organizacją opieki nad dziećmi i godzeniem życia zawodowego z wychowywaniem dzieci."

Współczynnik dzietności wynosi aktualnie 1,4, przy czym tak zwana zastępowalność pokoleń możliwa jest przy wskaźniku na minimalnym poziomie 2,1. „Nigdzie w Europie nie ma takiego wskaźnika” – dodaje Socha.

Przeczytaj także: Polacy chcą zmian w programie 500 plus. Czy zamiast pieniędzy będziemy dostawać teraz bony?

500 plus 2021: nowy termin składania wniosków

Ważną zmianą w 500 plus w 2021 roku jest nowy termin składania wniosków. Do tej pory okres świadczeniowy obowiązywał od 1 października do 30 września następnego roku.

Nowy okres świadczeniowy na 500 plus w 2021 roku to: 1 czerwca do 31 maja roku następnego.

Zobacz także:

Wniosek o 500 plus w 2021 będziemy składać tak jak w latach poprzednich co roku, a wnioski drogą elektroniczną będzie można już składać od 1 lutego:
1 lutego 2021 roku (możliwość składania wniosków drogą elektroniczną)
1 kwietnia 2021 roku (możliwość składania wniosków drogą elektroniczną i papierową)

Dużym udogodnieniem w 2021 roku będzie to, że w tych samych terminach można składać wnioski o 500 plus i o 300 plus, czyli wyprawkę dla ucznia.

Przeczytaj także: Rodzice nie mogą pobrać bonu turystycznego. Czy to oznacza, że bon po wakacjach już nie działa?