500 plus: szykują się zmiany w programie?

500 plus to program, z którego korzystają polskie rodziny już prawie pięć lat. Aktualnie świadczenia wypłacane są na każde dziecko, bez kryterium dochodowego. Obawy Polaków w związku z wycofaniem 500 plus z powodu pandemii koronawirusa okazały się bezpodstawne, a rząd dołożył kolejną cegiełkę wsparcia w postaci bonu turystycznego, który zacznie obowiązywać już z piątku na sobotę.

Pomysł wprowadzenia bonu turystycznego tak spodobał się Polakom, że zastanawiają się oni, czy nie lepiej byłoby, żeby zamiast pieniędzy wprowadzić bony 500 plus. 

Z ankiety przeprowadzonej przez "Super Express" i "Super Biznes" wynika, że aż 64 proc. osób wolałoby otrzymywać 500 plus w postaci bonu na konkretne produkty czy usługi. Według 32 proc. ankietowanych, takie zmiany nie są potrzebne, zaś 4 proc. nie potrafiło się zdecydować.

Przeczytaj także: 500 plus będzie odbierane niektórym rodzicom: decyzja już zapadła. Wiemy, kto straci świadczenie

500 plus zostanie zastąpione bonem?

Pomysł zastąpienia świadczenia 500 plus bonem, działającym podobnie jak bon turystyczny, pojawił się również w głowach urzędników. Profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS zapytana o to w programie "Money. To się liczy" powiedziała:

To jest wielki, nowy proces, który dokonał się w ramach działań wymuszonych przez covid. Ten kierunek mamy zamiar wykorzystać w szerokim zastosowaniu do naszych działań. Możemy patrzeć także z punktu widzenia innych świadczeń realizowanych przez państwo. Pracujemy nad tym, monitoring bonu turystycznego zostanie wykorzystany. Będzie to też wzmocnienie naszego PUE, myślę, że będziemy przechodzić w większości na obsługę przez internet.

Bon turystyczny 500 plus wchodzi w życie

30 lipca odbyła się konferencja prasowa na temat Polskiego Bonu Turystycznego, podczas której wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że "już z piątku na sobotę będzie można aktywować bon turystyczny."

W niedzielę wszyscy ci, którzy w nocy z piątku na sobotę otrzymają tę swoją "cyfrową portmonetkę", będą mogli już realizować płatność [bonem] - dodała Emilewicz.

Przypominamy, że bon turystyczny jest ważny do końca marca 2022 roku i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Zobacz także:

Przeczytaj także: "Bon turystyczny" można stracić. Komu odbiorą 500 plus na wakacje?