500 plus: Minister Rozwoju o zmianach

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Business Insider wypowiedziała się na temat najbliższych planów w związku z programem 500 plus

W tej kadencji nie będzie kolejnych bezpośrednich dopłat typu nowe 500 plus, ale pojawią się inne usługi wspierające rodziny - podkreśla Jadwiga Emilewicz.

Jak się okazuje rząd na razie nie planuje zakończenia programu 500 plus, tylko zamierza go kontynuować w nieco zmienionej formie, na przykład poprzez specjalne usługi, a nie przyznawanie dodatkowych pieniędzy. Jak dodaje minister Jadwiga Emilewicz ze względów demograficznych rząd chce bardziej wspierać rodziny wielodzietne.

Nie wyobrażam sobie, żeby rząd zamknął swój sztandarowy program, który w zeszłym roku przecież jeszcze rozszerzył. Program jest zbyt ważny dla nas, żeby go kończyć, i co najważniejsze, wyciągnął wiele polskich rodzin z trudnej sytuacji finansowej - uspokaja Adrian Mól, wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia z Prawa i Sprawiedliwości.

500 plus: niepokojące dane GUS

500 plus miało między innymi zachęcić Polaków do rodzenia dzieci, a tymczasem najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego są niepokojące: w 2019 r. luka pomiędzy zgonami a urodzeniami jest największa od czasów II wojny światowej. Zmarło o 35 tys. osób więcej niż się urodziło. Spadły także wskaźniki dzietności, co oznacza, że o zastępowalności pokoleń w przyszłości możemy zapomnieć. W 2019 r. zarejestrowano 375 tys. urodzeń, czyli o 13 tys. mniej niż w roku poprzednim.

Programy "plus" wspierające rodziny: podsumowanie

W ramach rządowego programu wspierającego rodziny jak na razie możemy korzystać z następujących programów:

  • Rodzina 500 plus, czyli 500 plus miesięcznie na każde dziecko.
  • 500 plus mies. dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
  • 300 plus dla ucznia co roku na wyprawkę i artykuły szkolne.
  • 500 plus dla firm – mały ZUS dla przedsiębiorców osiągających niskie dochody, co oznacza o 500 zł mniej opłat miesięcznie.
  • Emerytura plus, czyli 13 minimalna emerytura co rok (od XI 2021 czternasta).
  • Mama 4 plus – minimalna emerytura dla kobiet, które nie wypracowały świadczenia, ale wychowały co najmniej czworo dzieci.