500 plus na pierwsze dziecko: sondaż

500 plus na pierwsze dziecko wciąż budzi wiele sprzecznych uczuć w Polakach. Entuzjaści programu cieszą się, że dostaną pieniądze na pierwsze dziecko, a druga część uważa, że nie ma powodów do euforii, ponieważ "trwonienie pieniędzy teraz odbije się na naszych emeryturach". W czasach, kiedy brakuje pieniędzy na służbę zdrowia czy podwyżki dla nauczycieli, nie dziwne, że zmiany w programie 500 plus wywołują tyle emocji.

Najnowszy sondaż przeprowadzony dla serwisu ciekaweliczby.pl pokazał co tak naprawdę Polacy myślą o rozszerzeniu programu 500 plus na każde dziecko. 

Jak wynika z badania największymi zwolennikami 500 plus na pierwsze dziecko jest elektorat PiS-u. Aż 75% popiera rozszerzenie programu na każde dziecko. Również duży procent zwolenników nowej partii Roberta Biedronia - "Wiosna", mówi zdecydowane "tak" dla programu 500 plus na pierwsze dziecko (59%). Zmiany w 500 plus popiera również połowa wyborców Koalicji Europejskiej (50%).

500 plus na pierwsze dziecko sondaż: czego obawiają się Polacy?

Sondaż pokazujący, co naprawdę Polacy myślą o rozszerzeniu 500 plus na kolejne dziecko pokazuje nasze obawy, jakie może to mieć konsekwencje. Chodzi dokładnie o osoby, które żyją tylko z zasiłków i w związku z tym celowo nie podejmują żadnej pracy. Dlatego 68% Polaków jest sceptycznych rozszerzeniu programu. 

Na pytanie: "Jak oceniasz fakt, że program 500 plus będzie rozszerzony na każde dziecko, ale jednocześnie zabrakło pieniędzy np. na podwyżki dla nauczycieli i podniesienie świadczeń osobom niepełnosprawnym?" 39% badanych odpowiedziało "zdecydowanie niesprawiedliwie", 22 % "raczej niesprawiedliwie", a tylko 17% respondentów uważa, że takie rozwiązanie jest sprawiedliwe. 

500 plus na pierwsze dziecko sondaż: kryterium dochodowe

Rząd zapowiada, że 500 plus na pierwsze dziecko będzie przyznawane każdemu, niezależnie od kryterium dochodowego. Ten pomysł nie do końca spodobał się Polakom. Z sondażu wynika, że połowa badanych uważa, że to nie jest dobry pomysł i jakieś kryterium dochodowe powinno istnieć.

Innego zdania jest elektorat PiS, który uważa, że przyznanie 500 plus na każde dziecko, bez kryterium dochodowego jest świetnym pomysłem (75%). Pomysł ma też poparcie wśród wyborców partii Wiosna i wyborców Koalicji Europejskiej.

500 plus na pierwsze dziecko: od kiedy?

Wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko będzie można składać już od 1 lipca 2019 r.  w wersji elektronicznej oraz od 1 sierpnia 2019 r. w wersji papierowej. Wniosek o 500 plus w wersji papierowej będzie można złożyć osobiście lub wysłać dokument pocztą. Jak zapewnia resort, gmina meilowo prześle informację potwierdzającą przyznanie świadczenia. 

Jak przewiduje Ministerstwo Rodziny, programem 500 plus będzie objętych łącznie 6,8 mln dzieci, w tym 2 mln jedynaków.

500 plus na pierwsze dziecko: ważne zmiany

Ostatnio minister Elżbieta Rafalska podczas konferencji prasowej dotyczącej programu Rodzina 500 plus, poinformowała o ważnych zmianach w nowym programie. Zmiany dotyczą między innymi nowego okresu świadczeniowego. Od 2021 roku, nowy okres będzie rozpoczynał się 1 czerwca i potrwa do 31 maja następnego roku. 

Kolejną zmianą w programie 500 plus jest zmiana, że rodzice będą mieli trzy miesiące na zgłoszenie wniosku w przypadku narodzin dziecka, bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące. Obecnie rodzice muszą złożyć wniosek o 500 plus w miesiącu, w którym urodziło się dziecko. Jeśli się spóźnią, pieniądze za ten miesiąc przepadają. 

W projekcie nowelizacji ustawy 500 plus na pierwsze dziecko, rząd przygotował też ważną zmianę w wypłatach świadczeń w przypadku śmierci rodzica. Do tej pory w przypadku śmierci rodzica, na którego było przyznawane świadczenie, świadczenie to wygasało w dniu jego śmierci. Nowy zapis gwarantuje przekazanie świadczenia na drugiego rodzica z zachowaniem ciągłości.

Czy Waszym zdaniem 500 plus na pierwsze dziecko to dobry pomysł?