500 plus dla niepełnosprawnych 2019 wchodzi w życie

500 plus dla niepełnosprawnych jednak wejdzie w życie. Rząd właśnie uchwalił projekt ustawy o świadczeniu 500 plus dla niepełnosprawnych, o czym poinformował premier Mateusz Morawiecki: "Rząd przyjął projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji".

O pomyśle 500 plus dla niepełnosprawnych mówił premier Mateusz Morawiecki podczas majowej konferencji partii. Później słowa premiera potwierdziła minister Bożena Borys-Szopa, która zapowiedziała, że świadczenie 500 plus dla niepełnoprawnych otrzymają: osoby niepełnosprawne niesamodzielne oraz osoby niepełnosprawne niezdolne do podejmowania żadnej pracy zawodowej.

Teraz nowe przepisy trafią do Sejmu, ale podobno to już tylko formalność. Od kiedy 500 plus dla niepełnosprawnych wejdzie w życie i czy wszyscy mogą liczyć na to świadczenie?

500 plus dla niepełnosprawnych: kto dostanie?

Zgodnie z projektem świadczenie w wysokości 500 zł będzie przysługiwało "osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, które mają ustalone prawo do świadczenia (np. emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego), ale ze względu na niską wysokość, świadczenie to może nie wystarczać na zaspokojenie wzmożonych potrzeb życiowych, a w szczególności tych wynikających z naruszenia sprawności organizmu, na skutek którego osoby te potrzebują opieki i wsparcia w codziennym życiu."

Jednak łączna kwota świadczenia oraz pobieranego świadczenia z systemu emerytalno-rentowego (lub innego w ramach zabezpieczenia społecznego) nie będzie mogła przekraczać 1600 zł.

500 plus dla niepełnosprawnych: to jedno kryterium oburza

Iwona Hartwich, liderka protestów w Sejmie w 2018 roku jest oburzona faktem, że wiele osób niepełnosprawnych nie dostanie pełnych 500 zł. W przypadku kiedy dostają rentę socjalną w wysokości 935 zł i zasiłek pielęgnacyjny - 184 zł - mają szansę maksymalnie na 480 złotych. 

Jak można osobom niepełnosprawnym proponować kryterium, obniżać to 500 zł tak, żeby miało na życie 1600 zł - mówi Iwona Hartwich.

"To kryterium przekreśla szansę na jakiekolwiek dorobienie kilku groszy" - dodaje Iwona Hartwich. 

Jak czytamy w projekcie świadczenie 500 plus dla niepełnosprawnych będzie przyznawał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Zakład Emerytalno-Rentowy lub inny organ emerytalno-rentowy.

500 plus dla niepełnosprawnych: od kiedy zacznie obowiązywać?

Jak zapowiada premier Morawiecki w pierwszym okresie ze świadczenia 500 plus dla niepełnosprawnych skorzysta około 300 tys. osób. Są to osoby z orzeczeniem o całkowitej niepełnosprawności.

Wszystko wskazuje na to, że program 500 plus dla niepełnosprawnych zacznie obowiązywać już od 1 października.