500 plus na dorosłe dzieci: o co chodzi?

500 plus na pierwsze dziecko to świadczenie, które będzie obowiązywało już od 1 lipca 2019. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta, ale to tylko formalność.

Tymczasem rząd ma jak się okazuje nowe pomysły na rozszerzenie programu Rodzina 500 plus. Wiceminister Stanisław Szwed, który jest odpowiedzialny za program w rozmowie z Radiem ZET zdradził, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma nowe pomysły związane z 500 plus. Jak podkreśla Stanisław Szwed wcale nie chodzi o zwiększenie wypłacanej kwoty. 

Jeżeli będą możliwości budżetu państwa w następnych latach, to oczywiście będziemy szukać innych rozwiązań, może bardziej w kierunku wydłużenia okresów. – zdradził wiceminister Stanisław Szwed.

500 plus na dorosłe dzieci: kto otrzyma pieniądze?

Pomysł 500 plus na dorosłe dziecko miałby być wsparciem dla dzieci, które ukończyły 18 lat. Zdaniem Stanisława Szweda właśnie wtedy rodzice przeznaczają znaczną część gotówki z budżetu rodzinnego na start dziecka w dorosłość.

Wiemy, że okres od 18. roku życia też jest wymagający dla rodzin. Są różne rozwiązania. Na dzisiaj mamy to podstawowe rozwiązanie i myślę, że to jest najważniejsze – dodaje wiceminister Szwed.

500 plus na dorosłe dzieci: czy będą zmiany?

Jak na razie nie padły żadne deklaracje związane ze zmianami w programie 500 plus, oczywiście oprócz tych w 500 plus na każde dziecko.

Pomysł rządu na 500 plus na dorosłe dziecko nie ma na razie żadnych podstaw, żeby wszedł w życie, ponieważ nowe zmiany w 500 plus na pierwsze dziecko będą kosztować państwo 41 mld zł. Ze świadczenia skorzysta w sumie około 6,8 mln dzieci.

Warto przypomnieć, że oprócz 500 plus na pierwsze dziecko od 1 lipca 2019, rząd przyjął ustawę o 300 plus na wyprawkę dla ucznia.

A Wy co myślicie o 500 plus na dorosłe dzieci