500 plus: będą opóźnienia w wypłatach?

500 plus i 500 plus na pierwsze dziecko może zostać zablokowane? Chodzi o opóźnienia w wypłatach spowodowanych przez strajk pracowników socjalnych.

Jak podaje dziennik "Rzeczpospolita" do strajku nauczycieli ma dołączyć około 40 tys. pracowników pomocy społecznej.

"Protest 40 tys. pracowników pomocy społecznej, która obsługuje przyjmowanie wniosków i przyznawanie tych świadczeń, będzie oznaczać poważne opóźnienia w ich wypłacie. Gdyby doszło do chaosu związanego z 500 plus tuż przed wyborami parlamentarnymi, dla partii rządzącej byłby to potężny problem" – podaje "Rzeczpospolita".

Opóźnienia w wypłatach 500 plus a strajk pracowników socjalnych

Pracownicy pomocy społecznej podobnie jak nauczyciele domagają się podwyżek niskich pensji. Średnio ich pensja wynosi 1 902 złotych na rękę. "Ten zawód nigdy nie był dowartościowany, a wymagania stawiane kandydatom do tej pracy są ogromne. Ale teraz czara goryczy się przelała. Tak jak dla nauczycieli tą kroplą było ogłoszenie 500 zł na krowę, dla pracowników socjalnych było rozszerzenie 500 plus na pierwsze dziecko – mówi prof. Piotr Broda-Wysocki z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych dla "Rzeczpospolitej" i dodaje, że zdaniem pracowników chodzi o godność i sprawiedliwość społeczną: "Pracownicy socjalni mają ogromne poczucie niesprawiedliwości, że w kraju więcej pieniędzy należy się tym, którzy nic nie robią i żyją z zasiłków, niż im, którzy te pieniądze przyznają".

500 plus: zmiany

Strajk pracowników socjalnych związany jest ze zmianami w programie 500 plus. Odkąd rząd zaproponował rozszerzenie 500 plus na pierwsze dziecko z jednoczesnym obcięciem finansowania obsługi świadczeń, pracownicy obawiają się zwolnień oraz zmniejszenia ich pensji, przy zwiększeniu ilości obowiązków. 

Do tej pory około 5 mln wniosków wpływa do rozpatrzenia, a od lipca szykuje się kolejne 2 mln - to oznacza zdecydowanie więcej pracy dla pracowników pomocy społecznej.

Jak zapowiedziała ostatnio minister Elżbieta Rafalska wnioski o 500 plus na pierwsze dziecko można składać już od lipca w formie elektronicznej, zaś od sierpnia w formie papierowej. "Jak złożymy wniosek internetowy, będzie on szybciej dostarczony i jest szansa, że szybciej rozpatrzony" - zapowiedziała minister Rafalska.

Zobacz także:

Przypomnijmy, że zmiany w 500 plus dotyczą również zniesienia kryterium dochodowego oraz wprowadza nowy okres świadczeniowy od 2021 roku. Obecnie trwa on od 1 października do 30 września następnego roku. Nowy okres będzie rozpoczynał się 1 czerwca i potrwa do 31 maja następnego roku.

Czy obawiacie się opóźnień w wypłatach 500 plus i 500 plus na pierwsze dziecko?