Dzieci w Polsce nie są zadowolone z życia według badań UNICEF

UNICEF wydał coroczny raport na temat jakości życia dzieci w 38 krajach UE oraz OECD zbliżonych do siebie rozwojem gospodarczym oraz społecznym. Eksperci organizacji opisali trzy obszary dotyczące jakości życia dzieci -  zdrowie fizyczne, kompetencje edukacyjne i społeczne oraz dobrostan psychiczny. Sumując wyniki badań, Polska zajęła 31. miejsce w rankingu. 

Zobacz również: Jak reagować gdy twoje dziecko jest nieśmiałe

UNICEF źle ocenił sytuację dzieci w Polsce, wyniki są zatrważające

Pod względem zdrowia fizycznego zajęliśmy 22. miejsce w rankingu dotyczącym złej samooceny dzieci, prawie 50 proc. młodzieży ma kompleksy, zwykle nastolatki uważają siebie za zbyt grube. Należy pamiętać, że niestety aż 25 proc. młodzieży choruje na otyłość. Pod względem kompetencji edukacyjnych Polska plasuje się w rankingu na 7 miejscu, niestety wiele nastolatków odczuwa problemy na tle zdolności społecznych. Przez brak pewności siebie i trudność w nawiązywaniu kontaktów nasz kraj zajął 34. miejsce w rankingu kompetencji społecznych.  Zatrważające wnioski komentuje dyrektor ds. Advocacy UNICEF Polska Ewa Falkowska w rozmowie z Adamem Ozgą na antenie radia TOK FM. 

Nasze dzieci nie są pewne siebie. Mają problemy i trudności w nawiązywaniu przyjaźni, co oznacza, że w obszarze miękkich kompetencji mamy bardzo wiele do zrobienia. Bardzo koncentrujemy się na świetnych wynikach w nauce, a zapominamy, że młody człowiek powinien osiągnąć równowagę między edukacją a kompetencjami społecznymi, które później, w dorosłym życiu okazują się ważniejsze niż ta wiedza, którą czasem można przyswoić w inny sposób - powiedziała Falkowska w wywiadzie.

Jednak najbardziej niepokojący jest wynik, jaki Polska zajęła pod względem dobrostanu psychicznego dzieci. W tym obszarze plasujemy się na 30. miejscu. Wiele dzieci deklaruje, że nie są zadowolone z życia. Dane wskazują, że aż 9 na 100 tysięcy dzieci w wieku 15-19 lat popełnia samobójstwo. 

Odsetek samobójstw wśród dzieci jest u nas bardzo wysoki. Plasujemy się raczej w dole rankingu (...). Od paru lat obserwujemy zapaść opieki psychiatrycznej nad młodym człowiekiem i niestety musimy liczyć się z dramatycznymi skutkami tego stanu rzeczy - komentuje Ewa Falkowska

Przeczytaj też: Do 2030 otyłość dotknie w Polsce prawie milion dzieci

 

Dzieci potrzebują naszego wsparcia

Istotnym czynnikiem, o którym często zapominamy, a wpływa on na samopoczucie młodzieży, jest internet. Coraz więcej dzieci, już od wczesnych lat szkolnych, korzysta z telefonu i mediów społecznościowych. Kreowany tam odrealniony wzorzec piękna uzyskany dzięki poprawiającym urodę filtrom i programom do edycji zdjęć wpływa na negatywną samoocenę dzieci. 

Warto pamiętać, że nasze działania mają niezwykle mocny wpływ na młode pokolenie. Ważne jest, by okazywać im wsparcie i rozmawiać nawet na niewygodne tematy, nie bagatelizować ich problemów czy obaw. Wiele problemów dzieci bierze się niestety z problemów ich rodzin. To dorośli często narzucają na dzieci wyidealizowane oczekiwania, chcą spełniać własne chore ambicje i nie obdarzają dzieci bezwarunkową miłością. Miłość i zrozumienie to słowo klucz do akceptacji, zadowolenia i dobrostanu.

 

Zobacz także: 

Jak wychować szczęśliwe dziecko

 Jak rozmawiać z dzieckiem

Magda Mołek: Dzieci są jak papierki lakmusowe. Jeśli ktoś ma problemy w domu z dziećmi, to najpierw trzeba byłoby się zastanowić, jak jest między rodzicami.