Zdrowy sen potrafi być remedium na wiele naszych codziennych bolączek. Dobry wypoczynek nocny wspomaga regenerację po trudach dnia, wspiera skupienie i koncentrację, znacząco wpływa na nasze funkcjonowanie i samopoczucie. Konsekwencje niedosypiania i kiepskiej jakości snu mogą być naprawdę poważne. Na czym warto się skupić w trosce o zdrowy i jakościowy odpoczynek?

Odpowiednio dobrany materac to podstawa

Absolutną podstawą dobrego i zdrowego snu jest właściwe miejsce do spania. Istotniejszy jednak od samego łóżka jest wysokiej klasy materac. Potrafi on zagwarantować o wiele wyższą jakość snu, który poprawi nasze zdrowie. Jak dobierać materac? Proces ten wymaga poświęcenia chwili. Na rynku znajdziemy wiele modeli, przy wyborze warto więc postawić na gwarancję jakości. Zapewnią ją materace marek Hilding i Sleepmed dostępne na stronie SennaMaterace. Dzięki posiadanym certyfikatom możemy mieć pewność, że specjaliści z branży dokładnie przetestowali je za nas i potwierdzili wysoką jakość produktów. Podczas dopasowywania materaca powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii. W jego doborze ważne jest określenie naszego typu sylwetki oraz stanu zdrowia. Dobry sen zapewni nam materac przystosowany do naszego ciała. O tym, jak właściwie dobrać materac marki Hilding przeczytasz tutaj. Zastanówmy się, czy z materaca korzystać będzie jedna czy dwie osoby. Czy sypiać będzie na nim ktoś młodszy? Dla naszych pociech polecamy materac Hilding Dobranocka. Być może z materaca korzystać będzie osoba starsza ze stwierdzonymi schorzeniami kręgosłupa, potrzebująca modelu rehabilitacyjnego? Osoby bardziej puszyste także powinny dostosować materac do swojej sylwetki. Ciekawostką jest, że na jakość snu wpływ ma nawet różnica wagi między parami śpiącymi obok w dwuosobowym łóżku!

Odpowiednio dobrany materac to gwarancja regeneracji naszego ciała w nocy. Dobrze dopasowany, indywidualnie dostosowany do naszych potrzeb materac spowoduje, że rano będziemy budzić się pełni energii i wypoczęci.

Dbanie o higienę snu - recepta na dobry wypoczynek

Higiena snu to nic innego, jak zasady, które wpływają na wyższą jakość naszego odpoczynku w nocy. Ma ona wpływ na wyregulowanie snu, dzięki czemu nasz organizm zyskuje kontrolę i rutynę wypoczywania. Elementów składających się na higienę snu jest wiele, a do głównych zalicza się:

● minimalizowanie czasu spędzanego w łóżku - poza nocnym spaniem starajmy się nie leżeć w nim większej ilości czasu w ciągu dnia,

● pobudka codziennie o tej samej godzinie,

Zobacz także:

● regularny ruch - stymulacja ciała przez aktywność fizyczną,

● omijanie popołudniowych drzemek,

● unikanie mocnego światła wieczorami,

● wyeliminowanie używek (alkoholu, nikotyny),

● niejedzenie kolacji bezpośrednio przed snem.

Higiena snu jest także związana z odpowiednio dobranym materacem. Dzięki dopasowaniu się do kształtu ciała i efektywnej wentylacji, który zapewni model Hilding Salsa, pozbywamy się napięcia mięśniowego i odprężamy ciało. Pamiętajmy, że kanapa, choć jest bardzo funkcjonalnym meblem, na dłuższą metę może powodować obniżenie komfortu snu, a nawet przysparzać problemy z plecami.

Dopasowana poduszka - brakujący element zdrowego snu

Materac to jeden z elementów, które są potrzebne podczas wypoczynku nocnego. Poduszka i kołdra to także bardzo ważne akcesoria do spania. Jak zdecydować, na czym kłaść głowę w nocy? Poduszka musi mieć odpowiedni rozmiar, najczęściej mieści się on w granicach 40 na 70 centymetrów. W zależności od naszych upodobań powinna być wyższa lub niższa. Ważne jest również jej wypełnienie oraz poszycie. Dobrze dobrana poduszka może okazać się nieoceniona w walce z alergią i krążeniem powietrza podczas snu. Większość osób nie potrafi sobie wyobrazić zaśnięcia bez wtulenia się w poduszkę. Jej zakup powinien być więc dobrze przemyślany i dostosowany do naszego stanu zdrowia oraz preferencji.

Pamiętajmy jednak, że wyposażenie łóżka musi być dopasowane do szerokości materaca. Marka Hilding gwarantuje wybór spośród ponad 20 rozmiarów materaców. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasza pościel oraz rama łóżka będą miały idealnie dopasowany materac, który spełni nasze najwyższe oczekiwania. 

Regularność i nawyki, czyli rytuały przed zaśnięciem

Sen w życiu zajmuje około 30% naszego czasu. Z tego powodu istotne jest, by był jak najwyższej jakości. Zdrowy wypoczynek zapewni nam kilka podstawowych nawyków, które będziemy regularnie stosować. Postaw na relaks przed snem, książka, kąpiel, medytacja, ćwiczenia oddechowe - to kilka propozycji. Przygotowania do wypoczywania w nocy są naprawdę ważne. Na zdrowy sen mają także wpływ warunki, jakie stworzymy w sypialni. Cowieczorne wietrzenie oraz gaszenie wcześniej świateł w pokoju mogą naprawdę pomóc szybko zasnąć i utrzymać spokojny sen przez całą noc.

Spokojny sen to najlepszy sen

Stres to nasz odwieczny wróg, tak samo traktujmy go w naszej sypialni. Niechciane nerwy i emocje można zwalczać na kilka sposobów. Materac termoelastyczny pozwoli nam wyciszyć się po ciężkim dniu i odprężyć zmęczone ciało. Model Hilding Rumba odpowiedzią na problemy zarówno kobiet w ciąży, jak i osób z problemami żylnymi. Taki materac dopasuje się do kształtu i temperatury ciała, co sprawi, że relaks stanie się jeszcze łatwiejszy. Przed snem postawmy na wyciszenie. Wyłączenie telewizora i anulowanie powiadomień w telefonie pomogą nam osiągnąć relaks jeszcze przed zaśnięciem. Pomoże nam to także wprowadzić stały rytm dobowy, dzięki czemu wypoczynek stanie się jeszcze zdrowszy i efektywniejszy.

Dobry i zdrowy sen to bardzo ważny element w życiu, który przekłada się na funkcjonowanie w ciągu całego dnia. Wystarczy stosować kilka prostych zasad, by zatroszczyć się o siebie i zadbać o regenerację ciała właśnie w nocy.

Materiał powstał we współpracy z Hilding Anders Polska