Spis treści:

  1. Olejowanie włosów
  2. Odżywka z żółtek
  3. Maska z czarnej rzepy
  4. Maseczka z drożdży
  5. Płukanka pokrzywowa

Olejowanie włosów dla dobrego odżywienia

Oliwa z oliwek i jej dobroczynne działanie od wielu lat chwalone jest przez specjalistów od naturalnej pielęgnacji. Olejowanie włosów to najprostszy sposób by odbudować ich strukturę. Możesz nacierać włosy olejkiem arganowym, makadamia lub rycynowym - ale nie musisz sięgać tak daleko. W tej kuracji sprawdzi się również oliwa z oliwek. Żeby wzmocnić i odżywić włosy, wsmaruj w nie 2 łyżki dowolnego oleju nie zapominając przy tym o skórze głowy.

Taki dokładny masaż także przyśpiesza porost włosów. Po upływie 30 minut zmyj olejek delikatnym szamponem, najlepiej pierwsze mycie wykonaj na sucho (nałóż szampon na suche włosy) wtedy unikniesz kilkukrotnego zmywania oliwy. Możesz też umyć włosy odżywką, a dopiero potem szamponem - dzięki temu łatwiej będzie usunąć olej. Doskonałym sposobem na wypadające włosy jest też olej z czarnuszki.

Ten ostatni stosowałyśmy podczas miesięcznej kuracji. Warto wybierać produkty z pipetką, która ułatwia aplikację produktu. Sprawdza się to zwłaszcza wtedy, gdy chcemy działać bezpośrednio na skórę głowy, aby zminimalizować wypadanie włosów czy pozbyć się łupieżu. Po nałożeniu na wilgotną skórę głowy należało odczekać przynajmniej 10-20 minut, a następnie dokładnie spłukać - nawet dwukrotnie! Nie pozostawiamy tłustego filmu, aby mieszki włosowe nie zapchały się i nie wytwarzały zwiększonej ilości łoju. Po ponad miesiącu udało się zauważyć zmniejszone problemy z przetłuszczaniem, swędzeniem głowy oraz wypadaniem! Dodatkowo włosy zgęstniały i uniosły u nasady. My stosowałyśmy nierafinowany olej tłoczony z nasion czarnuszki.

Olej z czarnuszki

Zdj.: Materiały prasowe

Przepis na odżywkę z żółtek do słabych i łamliwych włosów

Ten domowy sposób stosowały już nasze babcie, a efekt jest naprawdę zachwycający. Jajka to cała masa witamin i minerałów, które świetnie sprawdzają się przy problemie wypadających włosów. Witamina A np. przyśpiesza cykl odnowy komórek, z których zbudowane są włosy, a żelazo jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla naszego organizmu. Jak w takim razie przygotować tę słynną maskę z żółtek? Oto nasz przepis:

Zobacz także:

- 2 żółtka kurzych jaj

- 2 łyżki oleju rycynowego

- sok z połowy cytryny

Zmieszaj wszystkie składniki i nałóż je od nasady włosów, nie zapominając o skórze głowy, aż po same ich końce. Żeby wzmocnić działanie każdej maski, załóż na włosy czepek, a następnie ręcznik by spędzić tak przynajmniej 30 minut. Po tym czasie spłucz włosy i umyj szamponem. Kurację powtarzaj raz na tydzień, a efekty zobaczysz już po miesiącu.

maseczka-z-żółtek

Zdj. :Shutterstock

Maska z czarnej rzepy

Bardzo prosty sposób, który przypadnie ci do gustu szczególnie, jeśli nie lubisz poświęcać na przygotowanie pielęgnacji zbyt dużo czasu. Rzepa doskonale reguluje pracę gruczołów łojowych, a dodatkowo zawarte w niej olejki gorczyczne w kontakcie ze skórą głowy, zwiększają ukrwienie skóry, przyczyniając się tym samym do szybszego wzrostu włosów. Poznaj zatem nasz sposób przygotowania maski, by cieszyć się pięknymi i gęstymi włosami:

1 rzepę obierz i zetrzyj na tarce, a później przeciśnij ją przez gazę tak, by otrzymać jak najwięcej soku. Uzyskany płyn wetrzyj w skórę głowy i zostaw na 2 godziny, następnie spłucz i umyj włosy. Rzepa ma bardzo charakterystyczny i intensywny zapach dlatego po tej masce, najlepiej wybierać kosmetyki o ładnej i przyjemnej nucie zapachowej. Po takich zabiegach nowe włosy na głowie możesz zobaczyć już po miesiącu systematycznej kuracji. 

Maseczka z drożdży do zniszczonych włosów

Marzysz o mocnych i gęstych włosach? Spróbuj maseczki z drożdży. Wiadomo nie od dziś, że drożdże to cenne źródło witamin z grupy B, między innymi witaminy B6, której niedobór może przejawiać się wypadaniem włosów. Jednak jeśli dodasz do swoich ulubionych, domowych zabiegów regularne stosowanie drożdżowej maski właśnie z zawartością witaminy B, ta zdecydowanie przyczyni się to do poprawy kondycji Twoich włosów. Żeby przygotować domowy kosmetyk potrzebujesz:

- ½ kostki drożdży

- pół szklanki jogurtu naturalnego

- 2 łyżki miodu

Drożdże rozdrobnij i wymieszaj z pozostałymi składnikami, a następnie odstaw na 15 minut. Po tym czasie nałóż maskę na włosy i spłucz po 45 minutach. Pamiętaj, że w tym przypadku także doskonale sprawdzi się założenie delikatnego czepka lub foli na głowę żeby w cieple wzmocnić działanie maski. Nie zapominaj o systematycznych zabiegach, przynajmniej 1-2 razy w tygodniu, a piękne i gęste włosy będą mobilizować Cię do kolejnych, domowych zabiegów.

maska-do-włosów

Zdj.: Shutterstock

Pokrzywowa płukanka na porost włosów

Cudowne właściwości pokrzywy znane są już od wieków. Stosując pokrzywową płukankę szybko przekonasz się, że liście pokrzywy działają na nasze włosy nie tylko wzmacniająco, ale także zapobiegają łupieżowi, a specjalnie przygotowana nalewka, którą wciera się w skórę głowy, może zapewnić Ci gęstą czuprynę na długi czas. Żeby przygotować domową płukankę potrzebujesz:

- 10 dag świeżej pokrzywy

- 100 ml spirytusu

Całość zmiksuj na gładką masę. Tak przygotowany kosmetyk odstaw w szczelnie zamkniętym, szklanym pojemniku na 2 tygodnie. Po takim czasie możesz śmiało wcierać nalewkę w skórę głowy oraz we włosy. Po zastosowaniu wcierki, domowy specyfik pozostaw na włosach całą noc, by następnego dnia umyć je szamponem. Zabieg powtarzaj 2 razy w tygodniu, a efekt zobaczysz już po miesiącu kuracji.

płukanka-do-włosów

Zdj.: Shutterstock

--

Sprawdź też: 3 domowe metody odżywiania włosów >>>

3 domowe maseczki na twarz, które warto wypróbować >>>