Połóg - ile trwa ten trudny czas?

40-letnia Monika Mrozowska, która niedawno powitała na świecie swoje czwarte dziecko, przyznała, że czuła się wspaniale po porodzie. Ma też radę dla wszystkich kobiet, które boją się połogu.

- Dziś minęły 2 tygodnie. Dwa tygodnie z tym małym człowiekiem i dwa z sześciu tygodni połogu. I tu aż się prosi nawiązać do naszego pięknego polskiego języka, który akurat pod kątem nazewnictwa niektórych „zjawisk” związanych z kobietami przeraża już samą fonetyką. Czy coś, co nazywane jest „połogiem” nie brzmi odstraszająco ? Nie będę wymieniać innych nazw, same wiecie, że jest tego sporo z „macicą” na czele, bo na tym trwającym umownie 6 tygodni okresie chciałabym się skupić. Dużo się mówi o ciąży, porodzie, a o połogu prawie wcale... A okazuje się, że dla wielu matek to on jest najbardziej traumatyzującym przeżyciem. Wiem, że jest tu sporo mam, dlatego chciałabym Wam podpowiedzieć, jak to zrobić, żeby jednak było dobrze... – pisała kilka tygodni temu na swoim koncie na Instagramie Monika Mrozowska.

Zdaniem celebrytki najważniejszą sprawą w okresie połogu jest otaczanie się wspierającymi ludźmi.

- Nie bójcie się prosić o pomoc (macie prawo czuć się słabe, to Wam w żaden sposób nie umniejsza), nie stawiajcie sobie wygórowanych oczekiwań i...dopuszczajcie do siebie i dziecka TYLKO te osoby, do których macie 100-procentowe zaufanie. Dbajcie o siebie z taką samą troską, jak dbacie o malucha – pisze dalej gwiazda, wymieniając kilka rytuałów, dzięki którym każda kobieta może poczuć się piękniejsza, pewniejsza siebie.

 

Monika Mrozowska na Instagramie szczerze o czasie połogu

Gwiazda poleca kilka „umilaczy”: masaż ciała olejkiem migdałowym, ciepłą kąpiel, makijaż, wygodne ciuchy lub dobrze dobrana bielizna itp. Monika Mrozowska tym samym podkreśla, jak ważna jest troska młodej mamy nie tylko o dziecko, ale i o siebie samą.

„Połogowy post” Moniki Mrozowskiej wywołał spore poruszenie na instagramowym koncie gwiazdy, dlatego świeżo upieczona mama postanowiła kontynuować wątek połogu w kolejnych wpisach. Tak powstało coś w rodzaju instagramowego pamiętnika o połogu, który wielu fankom Moniki Mrozowskiej pomoże odpowiednio przygotować się do tego czasu i odgonić wszelkie wątpliwości i strach.

- Czy można psychicznie przygotować się do połogu? Można „zabezpieczyć” się w postaci „grupy wsparcia” ( rodzina, przyjaciele), którzy będą nam pomagać. Można „wzmocnić” swój układ nerwowy, przyjmując końskie dawki omegi 3 ( ja biorę 4-krotną dawkę). Do tego spokojna muzyka ( nie żartuję) i ćwiczenia oddechowe – pisze w kolejnym poście Monika Mrozowska, pokazując na zdjęciu, jak karmi synka piersią.

- Jak sobie radzę z brzuszkiem i rozstępem mięśnia? Brzuch jest już praktycznie płaski, ale chcę się zapisać do fizjoterapeuty, żeby sprawdził, co zrobić żeby lepiej zadbać o brzuch i mięśnie. Póki co ZERO ĆWICZEŃ , na to jeszcze przyjdzie czas – dodaje gwiazda, a na jej Instastories możemy zobaczyć zdjęcie, na którym odważnie pokazuje swoje ciało po ciąży.

Photo: Instagram Moniki Mrozowskiej

Ciało kobiety po ciąży

To jedno zdjęcie, zrobione telefonem komórkowym w łazience wywołało falę akceptacji i zachwytu. Dokładnie tak wygląda ciało kobiety po ciąży – nie jest idealne, ale jak przyznaje sama Monika Mrozowska, jest pełna podziwu dla swojego ciała, które tak szybko regeneruje się po 9 miesiącach walki.

Choć jak wielokrotnie potwierdza to Monika Mrozowska w swoich „połogowych wpisach”, czas po porodzie jest trudny, zarówno dla kobiecego ciała, jak i psychiki, jest okresem ważny i niezastąpionym.

- Matki, żony, koleżanki. Nie wiem czy chcę żeby ten połóg się w ogóle kończył, bo minął już 4 tydzień, a ja nigdy wcześniej nie czułam się tak dobrze po porodzie. Fakt... boli mnie już trochę kręgosłup od noszenia przybierającego na masie księciunia, ale ... nigdy wcześniej nie byłam tak dobrze zaopiekowana. Setny raz zamówiłam pizzę, wyciągnęłyśmy z lodówki ogórkową od babci Tereski, Karo przyjechała z obiadem z Syryjki, Justynka zaopatrzyła nas w... bezalkoholowego szampana, a Karolcia tym razem po prostu pięknie pozowała do zdjęć. P.S. przepraszam za roznegliżowaną pierś, ale... ciężko się karmi przez sukienkę – pisze Monika Mrozowska w jednym z ostatnich postów.

Połóg Moniki Mrozowskiej dobiega końca, ale gwiazda kultowego serialu „Rodzina zastępcza” przyznaje, że nigdy wcześniej okres połogu nie był dla niej tak łaskawy. Takiego połogu życzymy każdej kobiecie! Okazuje się, że wiele zależy od nas samych!