Wiele długich relacji wynika oczywiście z przywiązania i przyjaźni obojga partnerów, ale często są to też związki, które można nazwać mianem toksycznych. Według terapeutów to takie relacje, w których tkwi oboje partnerów, jednak żadne z nich ze względu choćby na sentyment do drugiej osoby, nie jest w stanie wyłożyć kart na stół i się rozstać.

Czasem nie zdajemy sobie nawet sprawy, że wszelkie znaki na niebie i ziemi mówią nam, iż relację należy po prostu zakończyć. Jakie cztery objawy nieudanego związku wytypowali terapeuci?

Twój partner zawsze Cię obwinia

Do tanga trzeba dwojga, a odpowiedzialność zazwyczaj dzielimy w związku na pół. „Jesteś w toksycznej relacji, jeśli Twoja druga połówka nie chce z Tobą przejść przez piętrzące się konflikty i obwinia Cię o całe zło tego świata”, mówią psycholodzy.

Jedyne wyjście? Przejść raz jeszcze przez kłótnie i razem poszukać rozwiązania, ale tu potrzeba dobrej woli z obu stron.

Nie wygląda na to, żeby w ciągu ostatnich miesięcy związek wyglądał lepiej

Sprzeczki i kłótnie w bliskiej relacji dwojga ludzi są całkowicie normalne – wyzwalają niepotrzebne emocje i pozwalają się uzewnętrznić partnerom. Nie można być szczęśliwym non stop. Jednak jeśli szala przechyla się niebezpiecznie w stronę regularnych awantur i wiecznego niezadowolenia, a poprawy nie widać – to powinien być sygnał do przemyśleń. Czy chcesz całe życie tkwić w relacji z osobą, która przyprawia Cię codziennie o ból głowy?

Podobają Ci się inni

Jeśli jesteś w związku z osobą, z którą jest ci dobrze (patrz jesteś do niej przywiązana, jest dla Ciebie atrakcyjna) nie będziesz fantazjować o innych mężczyznach, których spotykasz przypadkiem na co dzień.

Jeśli cały czas myślisz obsesyjnie wręcz nad inną opcją i podobają Ci się fantazje na temat obcych facetów, twoja relacja może nie być tak silna jak sądzisz”, mówi terapeuta.

Po prostu coś nie gra

Czasem po prostu należy słuchać swojego instynktu. Jeśli wydaje Ci się, że to nie to, a z partnerem nie czujesz się już dobrze i wszystko mówi Ci „odejdź”, może warto posłuchać instynktu? Zawsze warto spróbować zbliżyć się na nowo, jednak jeśli to już kolejna próba – może to czas na coś innego?

ZOBACZ TEŻ:

ZWIĄZEK PO ZDRADZIE: CO DALEJ?

NIE UWIERZYSZ, ALE MĘŻCZYŹNI BARDZIEJ PRZEŻYWAJĄ ROZSTANIE