Dlaczego powinniśmy czyścić pralkę? 

Właściwie czyszczenie pralki jest tak samo konieczne, jak m.in. konserwacja zmywarki czy czajnika elektrycznego. Dzięki regularnemu czyszczeniu można wydłużyć żywotność urządzenia i zmniejszyć ryzyko awarii. Korzyścią dla użytkownika, który czyści pralkę jest również i to, że staranniej można w ten sposób zadbać o garderobę domowników.

Czyszczenie pralki jest jak najbardziej potrzebne i uzasadnione, zwłaszcza wiedząc o tym, że wilgotne środowisko panujące w tym urządzeniu staje się doskonałym miejscem do rozwoju pleśni i potencjalnie chorobotwórczych mikroorganizmów. Wilgoć łatwo gromadzi się na gumowych elementach pralki, zwłaszcza na uszczelkach, ale i we wszystkich zakamarkach.

Bęben i inne elementy pralki brudzą się szlamem powstającym wskutek rozpuszczania się środków piorących. Urządzenie wymaga natychmiastowego wyczyszczenia, jeśli po otwarciu bębna wyraźnie wyczuwalna jest stęchlizna i inne, nieprzyjemne zapachy. Za ich powstanie odpowiadają namnażające się w wilgotnej pralce bakterie. Jak wyczyścić pralkę przy użyciu domowych sposobów? Podajemy trzy proste propozycje.

Czyszczenie pralki octem

Czyszczenie pralki można przeprowadzić skutecznie bez konieczności wykorzystywania do tego celu detergentów. Wystarczy butelka octu. Na pytanie o to, jak czyścić pralkę octem, można udzielić prostej odpowiedzi. Ocet jest naturalnym, silnym środkiem czyszczącym, który pozwoli pozbyć się z pralki nieprzyjemnych zapachów i odkamienić ją. Z uwagi na fakt, że ocet jest całkowicie naturalny, taki tryb czyszczenia pralki będzie odpowiedni nawet dla alergików. Jedyną wadą tego sposobu pozostaje niezbyt przyjemny zapach, jaki pozostawia po sobie ocet.

Jak wyczyścić pralkę ze wszelkich zabrudzeń, bakterii i zarazków? Odpowiedzią jest tutaj ocet zmieszany z wodą. Czyszczenie octem pralki eliminuje powstawanie grzybów. Najłatwiej wykorzystać ten sposób czyszczenia pralki, wlewając około 3/4 szklanki octu do szufladki na proszek i włączając "puste" pranie na 90 stopni Celsjusza.

Zobacz też:

Jak wyczyścić pralkę sodą?

Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną jest kolejnym domowym sposobem na zachowanie jej w higienicznej czystości. Mianem sody oczyszczonej określa się nieorganiczny związek chemiczny – wodorowęglan sodu. Ma on wiele cennych właściwości, dlatego znalazł szerokie zastosowanie w zakresie czyszczenia różnych powierzchni, w tym pralek. Jeśli zostanie wsypana soda oczyszczona do pralki spowoduje to, że bęben i pozostałe elementy tego urządzenia zostaną oczyszczone z zanieczyszczeń i kamienia. Najlepszym rozwiązaniem jest dodanie do pojemnika na proszek 1/2 szklanki sody i nastawienie urządzenia na pełen, pusty cykl prania w wysokiej temperaturze, rzędu 90 stopni Celsjusza.

Zobacz także:

Istnieje jeszcze inny sposób na to, jak wyczyścić pralkę z zabrudzeń z wykorzystaniem sody oczyszczonej. Można przygotować z 10 łyżeczek octu i sody oczyszczonej papkę – pastę, którą nałożymy na wszystkie zabrudzone miejsca w urządzeniu, łącznie z szufladką na proszek czy z gumowymi uszczelkami. Pozostawiamy pastę na kilka godzin, a później dokładnie ją zmywamy przy użyciu wilgotnej szmatki. Na koniec należy wytrzeć pralkę do sucha.

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym

Czyszczenie pralki może być bardzo skuteczne, jeśli do całego procesu wykorzystamy kwasek cytrynowy. Podobnie jak w przypadku sody oczyszczonej, wystarczy wsypać kwasek do pojemnika na proszek i nastawić normalny cykl prania z temperaturą 90 stopni Celsjusza. Tym razem potrzebujemy jednak 1/3 szklanki kwasku.

Jak odkamienić pralkę?

Czyszczenie pralki nie będzie kompletne, jeśli nie usuniemy z niej kamienia. Czym wyczyścić pralkę z osadów tego rodzaju? Po pierwsze powinniśmy wiedzieć, że osadzający się w pralce kamień jest powszechnym problemem, którego przyczyną jest twarda woda oraz pranie w wysokich temperaturach. Nalot z kamienia może zalegać w bębnie urządzenia, na grzałce i filtrze, co niestety przyczynia się do skrócenia jego żywotności. Można wyczyścić pralkę z kamienia domowymi sposobami. Ocet, soda i kwasek cytrynowy są jego skutecznymi pogromcami. Można wsypać do prania kwasek cytrynowy (około 6 standardowych opakowań, tj. 120 g produktu) i uruchomić urządzenie. Podobnie usuwa się kamień octem i sodą oczyszczoną.

Regularnie czyszczona pralka nie będzie zakamieniona i pełna bakterii. Za to odwdzięczy nam się dłuższą żywotnością i bezawaryjnym działaniem.