W USA przeprowadzono eksperyment: nieznające się wcześniej osoby odpowiadały w parach na te 36 pytań przez 90 minut, a później przez 4 minuty patrzyły sobie w oczy w milczeniu. Efekt? Jedna para się pobrała, kilka zauroczyło się sobą.

Pytania zaproponowane przez doktora Arthura Arona stopniowo i bezboleśnie zmniejszają dystans między ludźmi. Prowokują też do odsłaniania się z takich stron, które intrygują, dzięki czemu partner staje się dla nas atrakcyjniejszy.

Pierwsze pytania są jak rozgrzewka: lekkie, całkiem zabawne. Kolejne powoli otwierają nas przed drugą osobą i ośmielają przed odkrywaniem lęków i pragnień.

Pytania dla par - zadajcie je sobie wzajemnie

Pytania dla par można podzielić na kilka zestawów i wybierać na wieczór po trzy, cztery z nich. Albo nawiązywać do nich podczas kolacji, podróży samochodem lub zanim zaśniecie. Te z pozoru proste, czasem zabawne zagadnienia, które wymyślił psycholog Arthur Aron ze współpracownikami ze Stony Brook University, otworzą między wami nowe obszary do poznania siebie nawzajem. Z badań przeprowadzonych wśród par, które rozmawiały ze sobą na zaproponowane przez Arona tematy, wynika, że mimo sporego stażu małżeńskiego dowiedzieli się o sobie nawzajem nowych rzeczy, po których... zakochali się w partnerach na nowo. Dlatego następnym razem, zamiast oglądać wspólnie telewizję, zaczep męża jednym z tych pytań. Później pokaż mu wszystkie i zróbcie ćwiczenie w całości. Pamiętaj, że na każde pytanie odpowiadacie ty i twój partner, bo siła tego testu tkwi w rozwiązywaniu go wspólnie.

1. Z kim z żyjących teraz i kiedyś najbardziej chciałbyś zjeść kolację?

● Odpowiedź uświadomi wam, jacy ludzie i jakie dokonania robią na was wrażenie. Jakie czyny najbardziej wam imponują lub jakie tajemnice ludzkości chcielibyście odkryć. Bo przecież coś innego mówi o partnerze informacja, że najbardziej na świecie chciałby porozmawiać z Albertem Einsteinem, a coś innego, że z Jennifer Lopez.

2. Chciałbyś być sławny? Dlaczego?

Zobacz także:

● To pytanie dotyka poczucia własnej wartości, tego, czy czujemy się spełnieni i czy wyżej cenimy życie rodzinne niż karierę. Może dowiesz się, czego brakuje do szczęścia twojemu partnerowi i czy ma kompleksy.

3. Czy zanim do kogoś zadzwonisz, układasz sobie, co powiesz?

● Czyli: czy jesteście spontaniczni, czy uporządkowani w relacjach z innymi? Czy wystąpienia publiczne was stresują? Czy większą wagę przywiązujecie do tego, aby osiągnąć cel, czy żeby zostać lepiej ocenionym?

4. Jak wyglądałby twój idealny dzień?

● Może przez całe lata myślałaś, że twój zapracowany mąż najbardziej chciałby przeleżeć cały dzień na kanapie i mieć święty spokój. A może się okaże, że w głębi duszy ma inne potrzeby. Może są bliskie twoim i chętnie pomożesz mu je zrealizować?

5. Czy ostatnio śpiewałeś coś dla siebie albo dla kogoś? Kiedy to było?

● Może kilka lat temu byliście bardziej szaleni niż teraz? Może on to w tobie uwielbiał, a teraz w nawale codziennych obowiązków twoja naturalna radość dokądś umknęła i warto ją odnaleźć?

6. Gdybyś miał żyć 90 lat i przez ostatnie 60 mógł zachować umysł albo ciało 30-latka, co byś wybrał?

● To pytanie prowokuje do rozmowy o tym, czy boicie się starości, jak ją sobie wyobrażacie i czy jako 30-latkowie czujecie lub czuliście się już dojrzali.

7. Czy masz przeczucie, w jaki sposób umrzesz?

● Choć może wymyślicie niestworzone historie i będziecie żartować, to pytanie zmusi do zastanowienia się i powiedzenia o lękach czy historiach z dzieciństwa, które silnie zapisały się w pamięci. To też szansa na powiedzenie partnerowi, że chce się być z nim do końca życia.

8. W czym jesteśmy podobni? Wymień 3 ważne dla ciebie rzeczy.

● To sposób na szybkie przypomnienie i powiedzenie do siebie: „Jesteśmy zgranym duetem, cieszę się, że tyle nas łączy i że spędzam życie właśnie z tobą”.

9. Za co jesteś najbardziej wdzięczny w życiu?

● Przed wami okazja do uświadomienia sobie, jak wiele dostaliśmy od losu i ile dobrego zrobił dla nas partner. On może już o tym nie pamiętać albo nie wiedzieć, że to dla ciebie było takie ważne. Fajnie jest sobie to czasem powiedzieć.

10. Który ze swoich życiowych wyborów najchętniej byś zmienił?

● Zobaczycie zmiany, jakie w was zaszły. Często pielęgnujemy obraz drugiej osoby na podstawie jej dawnych zachowań i decyzji. Być może teraz twój mąż jest już innym człowiekiem i ma zaskakujące przemyślenia dotyczące swojej przeszłości.

11. O powiedz w 4 minuty historię swojego życia tak szczegółowo, jak się da.

● Genialne ćwiczenie wskazujące czarno na białym, jakie wydarzenia, osoby, osiągnięcia i porażki najbardziej utkwiły nam w pamięci. To, w jaki sposób snujemy tę krótką opowieść, pokaże partnerowi, jaki mamy stosunek do własnego życia, czy jesteśmy optymistami, czy budujemy o sobie smutną, czy wesołą narrację i dlaczego tak jest.

12. Z jaką nową cechą albo zdolnością chciałbyś się jutro obudzić?

● Być może pierwszy raz w życiu powiecie głośno, czego brakuje wam w sobie, co byście chcieli robić lepiej, czym pragniecie imponować. Z badań wynika, że małżonkowie rzadko wiedzą o sobie takie rzeczy.

13. Gdybyś miał kryształową kulę, co najpierw chciałbyś w niej zobaczyć. O co byś zapytał?

● Zastanowicie się nad tym, jakie życiowe sprawy najbardziej was interesują, nad jakimi nie macie kontroli, o które najbardziej się boicie. To pytanie może wam uświadomić też, jak bardzo jesteście rodzinni.

14. O czym od dawna marzysz? Dlaczego jeszcze nie zacząłeś spełniać tego pragnienia?

● Przypomnicie sobie marzenia, które często wypiera nam proza życia. Może powiecie: „W zasadzie na co ja czekam? Powinienem już dawno to zrobić”. To też szansa na dowiedzenie się, o czym marzy partner.

15. Z jakiego swojego osiągnięcia jesteś najbardziej dumny?

● Poczujecie się lepiej i pewniej, gdy przypomnicie sobie o swoich sukcesach. Osoby, które testowały pytania, przyznawały, że szczególnie przy tym czuły, jak bardzo imponuje im ich ukochany.

16. Co najbardziej cenisz w przyjaźni?

● To zawoalowany sposób na dowiedzenie się, co partner najbardziej ceni w tobie. Dowiesz się też, w czym upatruje swoich mocnych stron w relacjach z ludźmi i jakie zachowania bliskich budują jego poczucie bezpieczeństwa i szczęścia.

17. Jakie jest twoje najcenniejsze wspomnienie?

● Odszukacie w pamięci miłe obrazy, wydarzenia i osoby. Bardzo często pary nawiązują przy tym pytaniu do pięknych momentów z ich związku, o których na co dzień nie pamiętają.

18. O czym nie chciałbyś pamiętać?

● To okazja do wyrzucenia z siebie ciężaru, smutku, o którym niełatwo jest mówić w okolicznościach poważnej rozmowy. Tutaj, gdy mamy pewną umowność i grę, łatwiej jest podzielić się z bliską osobą trudnym doświadczeniem i… dostać wsparcie.

19. Gdybyś wiedział, że w ciągu roku zginiesz, co zmieniłbyś w życiu? Dlaczego?

● Uświadomicie sobie, czego wam brakuje, jakie pożyteczne dla siebie działania odkładacie na później. Najczęściej towarzyszy temu myśl: dlaczego nie zrobić tego już dziś?

20. Jakie miejsce w twoim życiu zajmują uczucia i miłość?

● Innymi słowy zapytasz: jakie miejsce ja zajmuję w twoim życiu? Powiesz też partnerowi, ile on dla ciebie znaczy.

21. Co oznacza dla ciebie przyjaźń?

● Pytanie uruchamia w nas refleksję o tym, czy ludzie są dla nas w ogóle ważni, do jakiego stopnia ich potrzebujemy, czy mamy w życiu prawdziwych przyjaciół. Może zdacie sobie sprawę, że niektóre ważne relacje zaniedbaliśmy.

22. Za jakie 5 cech charakteru najbardziej mnie lubisz?

● Powiecie sobie komplementy, których bardzo dawno, a może nawet nigdy wcześniej nie słyszeliście od siebie.

23. Jak blisko są ze sobą członkowie twojej rodziny? Myślisz, że twoje dzieciństwo było szczęśliwsze niż innych?

● Dzielenie się intymnymi wspomnieniami z dzieciństwa błyskawicznie buduje bliskość między ludźmi. To też okazja do rozmowy o tym, jak wasze relacje wpływają na poczucie szczęścia u waszych dzieci.

24. Jaka jest twoja relacja z matką?

● Może łatwiej ci będzie zrozumieć, dlaczego twój mąż zachowuje się w stosunku do matki w określony sposób, który być może nie do końca ci odpowiada.

25. Powiedz 3 zdania, opisujące, co jest teraz między wami, np. „oboje teraz czujemy się...”

●Wyjątkowa okazja do powiedzenia przy mężu o tym, co się tworzy i być może zmienia między wami w czasie rzeczywistym. Będziecie zaskoczeni...

26. Dokończ zdanie: „Chciałbym mieć kogoś, z kim mógłbym dzielić...”

● Innymi słowy, powiesz mężowi: są tematy, w których czuję się samotna. Bardzo bym chciała znaleźć w tym wsparcie u ciebie. Podobną wiadomość możesz usłyszeć od niego.

27. Gdybym miał stać się teraz twoim najbliższym przyjacielem, czego muszę o tobie się dowiedzieć?

● Teoretycznie może paść tu sekret skrywany latami, ale najczęściej pojawiają się scalające was słowa o intymnych przeżyciach, lękach, obecnym stanie emocjonalnym i celach, których nie omawiałaś dotąd ze swoim facetem, bo wolałaś z przyjaciółką.

28. Czy lubisz we mnie coś tak intymnego, że nie powiedziałbyś o tym nowo poznanej osobie?

● Dokopywanie się do pozytywnych cech partnera – ale takich, o których być może nikt inny nie wie, bo dały o sobie znać tylko w waszych intymnych sytuacjach – buduje bliskość.

29. Jakie jest twoje najbardziej wstydliwe wspomnienie?

● Świetne ćwiczenie na przełamywanie bariery wstydu, jaką wiele par nawet po latach odczuwa między sobą. Ale to też okazja do żartowania i pokazania, że ma się do siebie dystans.

30. Kiedy ostatnio płakałeś w ukryciu, a kiedy przy kimś?

● 8 na 10 par przy tym pytaniu było zaskoczonych odpowiedzią drugiej strony. Bo niby mieszkamy razem, dzielimy codzienność, a nie wiemy o wielu emocjach, które partner odreagowuje za naszymi plecami.

31. Czy jest coś, z czego nie powinno się żartować?

● To pytanie otworzy dyskusję o tym, czego w gruncie rzeczy się boicie, ale też – co darzycie wyjątkowym szacunkiem i co was wzrusza.

32. Za co od razu mnie polubiłeś?

● Wasza uwaga skieruje się na wspomnienia pierwszych silnych emocji, które były między wami, zakochania i cech albo zachowań partnera, które zadecydowały o tym, że dziś jesteście razem. Przypomnienie sobie tego umocni waszą więź.

33. Gdybyś miał dziś umrzeć, czy żałowałbyś, że czegoś nie zdążyłeś komuś powiedzieć? Dlaczego jeszcze tego nie powiedziałeś?

● Być może ujawnią się stare konflikty, żale, obietnice, których nie zdążyliśmy spełnić. Ale to dobry moment, by zrozumieć, jak ważne są dla nas niezałatwione sprawy i że naprawdę nie ma sensu z nimi zwlekać.

34. Powiedz o jednym ze swoich problemów i zapytaj, jak partner postąpiłby w tej sytuacji. A jak odebrał problem, który wybrałaś?

● Dzięki temu pytaniu nabierzesz dystansu do własnego kłopotu, być może dostaniesz cenną radę, ale najważniejsze, że oboje dowiecie się, z czym na co dzień się mierzycie, co was przerasta i jakiego wsparcia potrzebujecie od siebie.

35. Czyja śmierć będzie dla ciebie najtrudniejsza?

● Poruszycie wprawdzie trudny temat, ale też między wami a członkami rodziny mogą się ujawnić prawdziwe relacje, o których nawzajem nie wiedzieliście. Może się okazać, że nie zdajesz sobie sprawy, jak dużo (i z jakiego powodu) znaczy dla twojego męża jego brat czy wujek.

36. Twój dom płonie. Po uratowaniu bliskich masz czas, żeby zabrać jeden przedmiot dla każdego. Co wybierzesz?

● Sprawdzicie, czy dobrze się znacie, czy wiecie, co jest komu w waszej rodzinie naprawdę potrzebne, ale też w jaki sposób chcielibyście sobą wzajemnie się opiekować.