Greta Thunberg nominowana do Nagrody Nobla

16-letnia szwedzka aktywistka została nominowana do pokojowej Nagrody Nobla za swój pionierski wkład w działania na rzecz zatrzymania zmian klimatycznych. Wcześniej Greta Thunberg została wyróżniona przez magazyn „Time”, który umieścił ją w gronie najbardziej wpływowych nastolatków w 2019 roku.

- Nominowaliśmy Gretę Thunberg, ponieważ zagrożenia klimatyczne mogą stać się w przyszłości jedną z najważniejszych przyczyn wojen i konfliktów zbrojnych. Globalny ruch społeczny, który zapoczątkowała Greta to ogromny wkład w utrzymanie pokoju na świecie – mówi przedstawiciel szwedzkiego parlamentu, Freddy Andre Oevstegaard, który wraz z dwoma innymi przedstawicielami władzy ustawodawczej nominował Gretę do Nagrody Nobla.

Według jednego z ostatnich raportów ONZ, temperatura na świecie już wzrosła o 1°C, a jeśli emisja gazów cieplarnianych utrzyma się na podobnym poziomie, to do 2030 roku wzrost ten może sięgnąć nawet 1,5°C, co wiąże się z wieloma szkodliwymi skutkami dla całej planety.

Greta Thunberg – kim jest 16-latka nominowana do Nagrody Nobla?

Greta Thunberg została aktywistką w wieku 15 lat. To właśnie wtedy, w sierpniu 2018 roku, postanowiła zaprotestować przeciw bierności rządu wobec postępujących zmian klimatycznych. W każdy piątek dziewczynka opuszczała szkolne zajęcia i udawała się pod siedzibę szwedzkiego parlamentu, wyposażona w transparent z odręcznie napisanym hasłem „Strajk szkolny dla klimatu”. Jej celem było zwrócenie uwagi na rządzących na problem zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia – oraz zmuszenie ich, by podjęli stosowne kroki zapobiegawcze. Thunberg przychodziła pod parlament w każdy piątek, aż do wyborów, które miały miejsce 9 września, a swoje działania skrzętnie dokumentowała na Instagramie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Idag är det en lång artikel om skolstrejken i The Guardian. #klimatstrejk Länk i bio.

Post udostępniony przez Greta Thunberg (@gretathunberg) Wrz 1, 2018 o 2:25 PDT

Greta Thunberg: działalność społeczna

Wkrótce o szkolnym proteście 15-latki usłyszał cały świat, a zapoczątkowany przez nią ruch #FridaysForFuture zainspirował kolejne działania. W grudniu Greta Thuberg odwiedziła Katowice, gdzie podczas Szczytu Klimatycznego ONZ wygłosiła przemówienie, wzywając przedstawicieli rządów do bardziej zdecydowanych kroków w kierunku zatrzymania globalnego ocieplenia. Miesiąc później nastolatka pojawiła się na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, gdzie zasugerowała przywódcom państw, że „powinni zachowywać się tak, jakby ich dom był w płomieniach, bo tak właśnie dzieje się ze światem”. Greta Thunberg regularnie uczestniczy też w marszach klimatycznych i jest twarzą wielu społecznych inicjatyw.

Nominacja do pokojowej Nagrody Nobla pojawiła się tuż przed zapowiedzianym na 15 marca globalnym marszem na rzecz klimatu. W tym roku powalczy o nią 301 osób i organizacji. Wśród nich jest również nominacja z Polski, którą otrzymał Jurek Owsiak. Do tej pory najmłodszą laureatką Nagrody Nobla była Malala Yousafzai, która otrzymała to wyróżnienie w wieku 17 lat za walkę o równy dostęp do edukacji dla dziewcząt w Pakistanie.