Marka Avon świętuje 135. urodziny. Jej najnowsze hasło: "135 lat po stronie kobiet, a dopiero się rozkręcamy" to ukłon w stronę kobiet. Kobiet, które w nim pracują, klientek, a także tych, którym od lat pomagają. Avon od początku istnienia przekazał globalnie ponad miliard dolarów na cele ważne dla kobiet. Od lat tworzy i wspiera prokobiece inicjatywy. W Polsce prowadzi kampanię Avon Kontra Rak Piersi, a w jej ramach inicjatywę Gabinety z Różową Wstążką. Tylko od 2019 roku dofinansował ponad 13 tys. badań USG piersi. Co więcej, wspólnie z Fundacją Rak'n'Roll Wygraj Życie! zainicjował kampanię "Dzień na U", zachęcającą do odpowiedniej profilaktyki raka piersi. Ponadto, od lat współpracuje z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" i tylko w tym roku przekazał na jego wsparcie 90 tys. zł. Natomiast we współpracy z fundacją Feminoteka uruchomił pierwszą przeciwprzemocową aplikację Avon Alert.

AVON: "135 lat po stronie kobiet, a dopiero się rozkręcamy"

Iwona Cywińska była pierwszą Konsultantką Avon w Polsce, Jadwiga Kuźma dołączyła do grona jako jedna z pierwszych. Gabriela Witek została Konsultantką kilka lat temu, a dziś pracę w Avon łączy z prowadzeniem kanału na YouTubie. Jak wyglądały ich początki?

Jadwiga Kuźma: Był rok 1992. W Polsce było trudno o dobre kosmetyki, zwłaszcza do makijażu. Ich wybór był bardzo ograniczony, a ja zawsze ceniłam sobie jakość. Marzyłam wtedy o tym, aby mieć dostęp do szerszej oferty, dobrej jakości produktów w nieco niższych cenach i stała się wtedy rzecz wspaniała, bo pewnego dnia odebrałam telefon od mojej koleżanki, która była pierwszą szefową – Konsultantką Avon. Zaprosiła mnie na spotkanie do malutkiego dwupokojowego biura Avon, które wtedy mieściło się na II piętrze Hotelu Grand. Na spotkaniu usłyszałam: „Wydajesz tak dużo pieniędzy na kosmetyki, od dzisiaj będziesz mogła kupować je z rabatami”. 

Jadwiga Kuźma Konsultantką była niespełna rok, bo już w 1993 roku awansowała na stanowisko okręgowego managera sprzedaży. Z dużym sukcesem realizując cele sprzedażowe, trzy lata później awansowała na stanowisko Divisional Sales Manager. Przez 23 lata, pracując na tym stanowisku, była odpowiedzialna za budowanie struktur sprzedaży. Od 2019 roku pracuje na stanowisku Field Sales Process Excellence Managera, w zespole odpowiedzialnym za przygotowanie i obsługę operacyjną wsparcia dla liderów,  gdzie z powodzeniem wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie.

Iwona Cywińska: 5 sierpnia 1992 roku zostałam mianowana Konsultantką, jedną z pierwszych w Polsce. Bardzo szybko zaproponowano mi stanowisko okręgowego managera sprzedaży, a w 1993 roku awansowano mnie na  trenerkę sprzedaży – również pierwszą w Polsce. Chwilę później powierzono mi budowanie działu szkoleń sprzedaży dla całej struktury sprzedaży, a dla Konsultantek budowałam natomiast dział szkoleń kosmetycznych. Pamiętam, że początki były bardzo intensywne, ale dawały ogrom satysfakcji z budowania świadomości marki  w Polsce. Praca stała się moją pasją i stanowi ogromną część moje życia. Przyznam, że kiedy po wielu latach odchodziłam na emeryturę, był to bardzo trudny moment dla mnie.

Gabriela Witek: Moja przygoda z Avon rozpoczęła się w drugiej klasie szkoły średniej, kiedy mając 18 lat, stwierdziłam, że chciałabym zacząć zarabiać na swoje podstawowe potrzeby. Avon dawał mi możliwość połączenia nauki z pracą. Dołączyłam do grona Konsultantek, które obecnie liczy ponad 5 milionów kobiet na całym świecie. To robi wrażenie!  Wymyśliłam sobie, że skoro jestem nieśmiała, to będę pracować online i tak w 90% zbudowałam swój zespół. W 2018 roku założyłam kanał na YouTube, by pokazywać najlepsze oferty z katalogu i recenzować produkty.

Dla Jadwigi Kuźmy praca w Avon była punktem zwrotnym w karierze zawodowej. To tutaj się rozwinęła: Praca w Avon to dla mnie praca z ludźmi, która zmieniła moje życie na lepsze! Nieustający rozwój własnych kompetencji, niezależność, prestiż i poczucie spełnienia powodują, że moja praca stała się pasją! Kocham to, co robię, uwielbiam ludzi, z którymi współpracuję, dlatego jestem szczęśliwa, że moja kariera zawodowa, to współpraca z marką Avon od samego jej początku na rynku w Polsce. To moja duma i radość - podreśla. Iwonie Cywińskiej praca w Avon zapewniła natomiast niezależność finansową: Osiągnęłam niezależność finansową, a jest to szalenie ważne, szczególnie dla kobiety. Avon dał mi również możliwość ciągłego rozwoju i zdobywania nowych umiejętności. Życie Gabrieli Witek wywróciło się natomiast do góry nogami: Praca w Avon odmieniła moje życie. Z nieśmiałej dziewczyny, która nie widziała, co ma właściwie w życiu robić, stałam się kobietą w pełni korzystającą ze swojej kreatywności, z wyraźnymi celami, do których dąży. To dzięki Avon postanowiłam studiować Zarządzanie, założyć kanał na YouTube. Dzięki Avon poznałam wiele niesamowitych osób, które inspirują mnie każdego dnia.

Jak z perspektywy naszych rozmówczyń na przestrzeni lat zmieniły się marka, konsumentki i produkty? Wszystkie zgodnie przyznają: metamorfozę widać gołym okiem.

Pamiętam, że kiedyś nasz Dyrektor powiedział, że chciałby, żeby kosmetyki Avon stały w każdej łazience, w każdym polskim domu. I ja myślę, że to marzenie się spełniło, bo w tej chwili marka Avon  jest znana każdemu – przyznaje Iwona Cywińska.

od lewej: Jadwiga Kuźma, Iwona Cywińska, Gabriela Witek

Marka Avon rozwinęła się przez te lata niesamowicie. Jakość produktów, szczególnie tych do makijażu znacznie się poprawiła, wyszło wiele bestsellerowych zapachów, opatentowano kolejne pomysły i składniki. Konsumentki stały się jeszcze bardziej świadome – zauważa Gabriela Witek.

Za co najbardziej cenią markę i pracę w branży kosmetycznej? Co wyjątkowego dała im praca?

Cenię markę Avon, ponieważ od 135 lat ma realny wpływ na życie innych [...] Dla tej marki najważniejsi są ludzie - mówi Jadwiga Kuźma. Gabriela Witek podkreśla natomiast, że ceni możliwość obcowania z pięknem: Wspaniałe jest to, że pracuję z pięknem: wydobywam je, podkreślam, obserwuję zmiany kobiet, kiedy stają się piękne i niezależne. Bardzo ważna jest dla mnie również niezależność, którą mam, pracując w Avon - dodaje.

Jeszcze inną perspektywę przedstawia Iwona Cywińska: 

Dla mnie najważniejsze jest to, że Avon jest dla kobiet i o kobietach. Marka od zawsze rozumiała potrzeby kobiet w szerokim tego słowa znaczeniu, jeżeli chodzi o produkt, obsługę i samorealizację, ale też wspiera kobiety, prowadząc kampanie, takie jak Avon Kontra Rak Piersi i Avon Kontra Przemoc.

Nasze rozmówczynie wskazały także swoich kosmetycznych ulubieńców z portfolio Avon i opowiedziały o pierwszych produktach, które zdobyły ich serca. Co ciekawe, każda z nich wybrała coś zupełnie innego!

Iwona Cywińska: Pamiętam, że w USA zachwyciłam się dezodorantem 24H i olejkiem Skin So Soft. Dezodorant mnie zafascynował, bo faktycznie dawał tę ochronę 24-godzinną, co było dla mnie ogromnym zaskoczeniem, bo nie spotkałam wcześniej tak dobrego. A ten olejek do ciała spełniał szereg najrozmaitszych zadań. Służył do ciała, można było dodawać go do kąpieli, ale z doświadczenia wiem, że potrafił także niejedno wyczyścić (śmiech). Po prostu to był niesamowity produkt. Jak wiele innych w ofercie Avon, ale trudno się temu dziwić, skoro nad ich powstaniem czuwa grono najlepszych ekspertów, z czego 70% stanowią kobiety. I to one najlepiej znają nasze potrzeby. Dlatego kosmetyki Avon są cenione na całym świecie i co chwilę zdobywają liczne wyróżnienia. Tylko w ostatnich 3 latach zdobyły łącznie ponad 300 nagród.

Jadwiga Kuźma: Produktem dla mnie szczególnym był krem Solution, który był światową nowością Avon w roku 1993. Powstał w wyniku prac badawczych specjalistów amerykańskich i chińskich, a swoje wyjątkowe działanie zawdzięczał starannie dobranej recepturze opartej na opatentowanej formie ekstraktu glikolowego pozyskiwanego z trzciny cukrowej. [...] Produkt na całym świecie był dostępny tylko w Avon i cieszył się tak ogromną popularnością, że formułę tego kremu chciała odkupić prestiżowa marka selektywna. Ostatnio natomiast w ofercie Avon pojawiły się produkty z opatentowanym przez markę Protinolem™, który stymuluje 2 typy kolagenu odpowiedzialne za utrzymanie młodzieńczego wyglądu skóry. Serum Anew z Protinolem™ to moje najnowsze odkrycie. Zresztą nie tylko moje, bo na świecie co sekundę sprzedają się 2 produkty z serii Anew.

Gabriela Witek: Pierwszym produktem Avon, jaki pamiętam, był glicerynowy krem do rąk z wapniem i witaminą E. Był w moim domu od zawsze! Kiedy zostałam Konsultantką, śmiałam się, że jeśli nie znajdę klientek i tak będę zamawiać do domu właśnie ten krem. Od lat jestem też wierna szminkom Avon Ultra. Uwielbiam je za szeroką gamę aż 48 kolorów- zawsze znajdę tam odpowiedni odcień dla siebie. Co ciekawe, marka globalnie sprzedaje 3 szminki w każdej sekundzie!

Czego nasze rozmówczynie życzą marce na kolejne lata? Zgodnie: pasma sukcesów i niewyczerpanego źródła inspiracji i dalszego tworzenia lepszego świata dla kobiet, dla wszystkich!