DZIEŃ MATKI - ŚWIĘTO CAŁEJ RODZINY

Nasz ekspert Edyta Żółtowska-Górska, psycholog z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Wyszkowie radzi.

Dzień Matki to znakomita okazja, żeby celebrować macierzyństwo i zaprosić do tego świętowania całą rodzinę. Warto wtedy powspominać dzień, w którym dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, a także oczekiwanie, poród i pierwsze chwile z maleństwem.

♥ To także świetny czas, żeby zajrzeć do pudełka z pamiątkami – pooglądać maleńkie kaftaniki (jak dla lalki, prawda?!), wziąć do ręki „bransoletkę” ze szpitala, obejrzeć pierwsze zdjęcia smyka. Małe dzieciaki uwielbiają oglądać siebie na fotografiach, przymierzać za małe już buciki lub czapeczki, bo wtedy dociera do nich jak szybko się rozwijają. Przedszkolaki lubią także opowieści o tym, jacy byli jako niemowlęta.

♥ Można sobie urządzić dzień wspomnień z dzieciństwa właśnie w Dzień Matki – ty przypomnisz sobie wspaniałe chwile spędzone z maluszkiem, a dziecko dowie się o sobie czegoś nowego.

♥ Warto przy okazji tego święta dłużej zastanowić się nad tym, jaką jesteś mamą i jaką chciałabyś być. Zapytaj więc malucha co lubi w tobie najbardziej, a za czym raczej nie przepada. Potem daj mu czas na zastanowienie i wysłuchaj bardzo uważnie. Chyba nikt nie da ci cenniejszych wskazówek do pracy nas sobą.

♥ Tata również powinien zaangażować się w świętowanie. Może przygotować razem z dzieckiem (oczywiście w wielkiej tajemnicy!) niespodziankę dla mamy – wyprawę na ulubione lody, wycieczkę za miasto lub własnoręcznie przygotowany obiad. Cudownym dodatkiem do takiego prezentu byłyby też słowa uznania od bliskich osób. Dobrze więc, żeby mama usłyszała od partnera, swojej mamy i przyjaciółki, jak świetnie sobie radzi i jak bardzo najbliżsi doceniają wysiłek i zaangażowanie, które wkłada w opiekę nad dzieckiem. Ideałem byłoby też, gdyby te słowa pojawiały się nie tylko przy okazji tego wyjątkowego święta…

♥ 26 maja (jak w każdym innym dniu spędzanym razem z dzieckiem) nie powinno zabraknąć mnóstwa całusów, przytulania i mówienia malcowi, że jest dla ciebie największym skarbem na świecie. Dla dziecka nie ma bowiem nic wspanialszego niż poczucie, że jest kochane, a jego przyjście na świat było dla obojga rodziców wielkim szczęściem. Przecież właśnie tę radosną okoliczność świętujemy w tym dniu!

Zobacz także: