Międzynarodowy Dzień Dziewczynek tudzież Międzynarodowy Dzień Dziewcząt (ang. International Day of the Girl Child) odchodzimy co roku od 10 lat właśnie 11 października. ONZ ustanowiła je po to, by uświadamiać i edukować społeczeństwa na całym świecie. Celem działań skupionych wokół święta jest zwrócenie uwagi na wyzwania i problemy dziewcząt zamieszkujących różne części globu, czyli m.in. ubóstwo menstruacyjne, przymusowe małżeństwa, czy przemoc seksualną wobec nieletnich.

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek: co to za święto?

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek ustanowiono 19 grudnia 2011 roku (rezolucja ONZ nr 66/170). Co roku motyw przewodni jest nieco inny — w tym ONZ i organizacje współpracujące skupiają się na wykluczeniu informacyjnym, które dotyka zwłaszcza dziewcząt:

Jesteśmy w drugim roku pandemii, która spowodowała, że użycie platform internetowych do nauki czy podtrzymywania relacji międzyludzkich jest jeszcze częstsze niż wcześniej. Niestety 2,2 miliarda młodych ludzi na świecie (poniżej 25. roku życia) wciąż nie ma w domu dostępu do internetu. Najczęściej ten problem dotyka właśnie dziewcząt. W 2013 roku różnica płci w dostępie do internetu wynosiła 11 procent w skali światowej na niekorzyść dziewcząt. W 2019 roku było to już 17 procent. W najsłabiej rozwiniętych krajach ta różnica jest kolosalna, sięga aż 43 procent. - mówi dr Monika Kacprzak, rzeczniczka prasowa UNICEF Polska.

Dzień Dziewczynek a Dzień Kobiet

Wydarzenie często mylone jest z Międzynarodowym Dniem Kobiet obchodzonym 8 marca. Dzień Dziewczynek, w odróżnieniu od Dnia Kobiet, skupia się na prawach i problemach młodszych kobiet.